Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-15, 22:31 Autor: Monika Matuszkiewicz

Dystrybucja ciepła z Elektrowni Opole tematem Niedzielnej Loży Radiowej

"Niedzielna Loża Radiowa" (15.09.2019)
"Niedzielna Loża Radiowa" (15.09.2019)
Za sprawą posła Sławomira Kłosowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, poruszono temat podłączenia Opola do ciepła z Elektrowni Opole. Choć uczestnicy debaty przedstawiali różne spostrzeżenia na ten temat, to zgodzili się co do tego, że najważniejsze w tej kwestii powinno być dobro mieszkańców Opola, jak i środowiska.
Zdaniem Marka Kawy z Prawa i Sprawiedliwości kwestia przyłączenia ciepła do Opola została zaniedbana przez poprzednie władze i należy do tego tematu wrócić, dla dobra obywateli.
-Jako mieszkaniec jestem otwarty, jeżeli przekonają mnie fachowcy i rynek przekona, że warto dywersyfikować i to będzie konkurencyjne dla mieszkańców, to jestem jak najbardziej za. Wszystkim zależy, aby koszty życia, zwłaszcza w Opolu, zmniejszać.

W odpowiedzi Witold Zembaczyński z Nowoczesnej zarzucił Prawu i Sprawiedliwości, że nie pomyślało wcześniej, aby zadbać o ekologię.
- To PiS rządzi przez ostatnie cztery lata i jakoś przy inwestycji w ramach Elektrowni Opole i rozbudowie elektrowni opartej na węglu, nie pomyślano o tym, żeby pójść w stronę ekologii, czystości powietrza, jakości życia, zdrowia i nie pomyślał o pociągnięciu do miasta wojewódzkiego takiej rury.

Janusz Kowalski z Solidarnej Polski mówił o odzyskaniu kontroli miasta Opole nad ECO.
- ECO powinno przestać być spółkę dywidendową, czyli powinno przestać wyprowadzać pieniądze do Niemiec, te pieniądze powinny być inwestowane tutaj, na Opolszczyźnie.
Dodał również, że przyłączenie elektrowni do Opola, to pierwszy krok w stronę dostarczania ciepła do miasta.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej zauważył, że przez 4 lata nie wpłynęła żadna propozycja techniczna, czy też ekonomiczna od PGE do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, która wskazywałaby na zainteresowanie spółki tym tematem.
- Jest zespół, który od trzech lat rozmawia, ma wypracować stanowisko pomiędzy PGE i ECO. Tego stanowiska nie ma, dlaczego? Bo PGE się boi powiedzieć, że tego się nie da zrobić, że jest to nieekonomiczne i nieopłacalne. Na dodatek, gdyby to zrobiono, mielibyśmy do czynienia ze skrajną niegospodarnością.

Grzegorz Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że w Opolu nie ma miejsca dla dwóch producentów ciepła.
-Nie ukrywajmy, ciepło z elektrowni Opole byłoby na pewno tańszym źródłem ciepła i dla mieszkańców Opola przydałoby się. Ale w tej sytuacji jest to niemożliwe, bez jakichś poważnych rozmów, ale nie polityków, tylko specjalistów z branży energetycznej, energetyki cieplnej.

Paweł Grabowski z Kukiz’15 zwrócił uwagę, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi rząd PiS-u, który jest większościowym właścicielem PGE.
-Rząd poprzez swoich ludzi w spółce skarbu państwa, jaką jest PGE, może podjąć decyzję, że skoro rozbudowujemy elektrownię za 12 miliardów złotych, to możemy 60 milionów wydać na tę rurę. Jedna władza z druga władzą nie chce się dogadać i finalnie tracą na tym mieszkańcy.

Bogna Lewkowicz z Mniejszości Niemieckiej na pierwszym miejscu w temacie przyłączenia ciepła do Opola stawia dobro obywatela, a nie rozgrywki polityczne.
-My przychylimy się tam, gdzie będzie dobro obywatela. I gdzie ludzie będą mieli to tanie ciepło, tam nasz głos będzie.

Piotr Pancześnik z Porozumienia zgodził się z Januszem Kowalskim, że dopóki władza rządząca nie ma wpływu na sieć dystrybucyjną, to nie jest w stanie czegokolwiek robić.
-Koszty przyłączenia, czy koszty przekształcenia muszą uwzględniać interes mieszkańców Opola. Uważam, że następnym etapem będzie zracjonalizowanie tego i obiema rękami jako mieszkaniec Opola się pod tym podpisuję.

Drugim tematem w dzisiejszej Niedzielnej Loży Radiowej był wybór Janusza Wojciechowskiego na komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa. Zarówno przedstawiciele lewicy, jak i prawicy zgodnie stwierdzili, że dobrze mieć na tym stanowisku Polaka.

Dodajmy, że całość rozmowy można odsłuchać na stronie internetowej Radia Opole, w zakładce multimedia.
Marek Kawa
Witold Zembaczyński
Janusz Kowalski
Ryszard Wilczyński
Grzegorz Sawicki
Paweł Grabowski
Bogna Lewkowicz
Piotr Pancześnik

Zobacz także

2019-10-11, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Komarzyński podsumował kampanię i ruszył w trasę "11 powiatów w 11 godzin" - Kampania była bardzo intensywna, a za nami 2 miesiące ciężkiej pracy - tak Wojciech Komarzyński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmu, podsumowuje agitację. » więcej 2019-10-11, godz. 12:00, Wiadomości z regionu "Przeprosiny Kowalskiego muszą dotrzeć do Polaków mimo ciszy wyborczej". Witold Zembaczyński w Radiu Opole. Janusz Kowalski odpowiada - Wrocławski Sąd Apelacyjny w pełni podtrzymał postanowienie sądu okręgowego w Opolu - kandydat PiS do sejmu Janusz Kowalski musi mnie przeprosić i ma zakaz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na mój temat - przekazał nam… » więcej 2019-10-11, godz. 11:30, Wiadomości z regionu "Głos na nas, to głos na demokrację". Politycy Koalicji Polskiej podsumowują kampanię wyborczą i ostrzegają przed państwem autorytarnym - 13. października wybór należy do ciebie. Autorytarny system albo demokracja - mówi Paweł Kukiz, lider opolskiej listy Koalicji Polskiej do sejmu. Obecne funkcjonowanie państwa porównał do czasów PRL-u i Edwarda Gierka. » więcej 2019-10-11, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Roman Kolek wygrywa proces w trybie wyborczym z Komitetem Wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Roman Kolek wygrał proces w trybie wyborczym z Komitetem Wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa dotyczyła rozpowszechniania przez partię nieprawdziwych informacji. Na banerze umieszczono zdjęcia marszałka województwa Andrzeja Buły… » więcej 2019-10-11, godz. 10:23, Poranna rozmowa Radia Opole Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej - Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są robione, skoro w poprzednich wyborach tak bardzo się myliły. Najważniejsza… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »