Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-23, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia

M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
M. Drobik, K. Nazimek i R. Kolek [fot. Witold Wośtak]
"Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej". Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca.
Zgodnie z nim, do końca 2020 roku pięć opolskich placówek opieki psychiatrycznej musi zatrudnić łącznie ponad 200 pielęgniarek, co według wyliczeń, zwiększyłoby roczne utrzymanie placówek o 18 milionów złotych.

- To zdecydowanie odbiega od rzeczywistych potrzeb - przekonywał na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Kolek, kandydat do Senatu z listy KO i KWW Mniejszość Niemiecka.

- Wystąpiliśmy do ministra zdrowia i ministra Balickiego, czyli pełnomocnika do spraw reformy psychiatrii, z propozycją. Lobbujemy za wprowadzeniem vacatio legis, jeżeli zdaniem Ministerstwa Zdrowia faktycznie jest to uzasadnione. Chodzi o odpowiednie przygotowanie kadry do pełnienia tej roli. Drugi scenariusz, na który zwracamy uwagę, mówi o niebezpieczeństwie redukcji nawet 50 procent łóżek szpitalnych w oddziałach psychiatrycznych.

Zdaniem Krzysztofa Nazimka, dyrektora szpitali specjalistycznych w Opolu i Branicach, normy zostały ustalone w oparciu o liczbę łóżek. - Myślenie o jednej pielęgniarce na dwóch pacjentów to przesada - ocenia.

- Na przykład w Oddziale Terapii Uzależnień, gdzie większość pacjentów należy do grupy chodzącej, musimy zwiększyć zatrudnienie z 6 do 20 pielęgniarek. Pacjenci w terapii uzależnień nie wymagają karmienia i przynajmniej na co dzień nie powinni wymagać pielęgnacji w zakresie higieny.

Z kolei Marek Drobik, prezes zarządu Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, przekonuje że 9 zatrudnionych obecnie pielęgniarek wystarczy do pracy w dwóch oddziałach.

- Nowe normy zmusiłyby nas do zatrudnienia kolejnych 43 pielęgniarek, czyli po nowemu Centrum Terapii Nerwic powinno zatrudniać 52 panie i panów, co daje wzrost kosztów o około 3,2 miliona złotych. Proszę wyobrazić sobie, że to połowa całego budżetu CTN-u.

Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, zwraca uwagę, że zwiększenie wykwalifikowanej kadry wpłynie na jakość leczenia. - To przecież najważniejsze dla pacjenta - podkreśla.

- Pamiętajmy, że okres na dostosowanie do obowiązujących wymogów trwa do 31 grudnia 2020 roku. To nie jest więc wymóg na już. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że nowe przepisy zostały wprowadzone, aby lepiej zaopiekować się pacjentami oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo zdrowotne.

Wicewojewoda Violetta Porowska uważa, że pielęgniarstwo psychiatryczne musi być promowane w sposób szczególny.

- Musimy pracować, żeby jak najszybciej zdobyć kadrę medyczną. Często rozmawiam z pielęgniarkami czy pielęgniarzami, którzy mówią, że nie chodzi o pieniądze. Warunki pracy z pacjentami psychiatrycznymi są jednak szczególnie trudne i trudno przekonać pieniędzmi. Raczej chodzi o poczucie misji - dodaje Porowska, "jedynka" na liście PiS do Sejmu.
Roman Kolek
Krzysztof Nazimek
Marek Drobik
Barbara Pawlos
Violetta Porowska

Zobacz także

2019-10-11, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Grzegorz Schetyna w Opolu. "Można utrzymać transfery socjalne i można żyć w normalnym państwie" Grzegorz Schetyna, lider Koalicji Obywatelskiej, w Opolu kończy kampanie wyborczą. Na kilkadziesiąt godzin przed głosowaniem podkreślał, że nie wszystko stracone i prosił by pójść do urn. - Każdy głos zdecyduje, w którą stronę… » więcej 2019-10-11, godz. 14:00, Wiadomości z regionu "Mam dekalog dla Opolszczyzny". Sławomir Kłosowski z PiS podsumowuje kampanię [FILM] - Problemy służby zdrowia są za poważne i zbyt delikatne, by być przedmiotem awantur w czasie kampanii wyborczej. Dlatego w sprawie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu na ulicy Katowickiej w Opolu oraz problemów Brzeskiego Centrum… » więcej 2019-10-11, godz. 13:58, Poranna rozmowa Radia Opole O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii, o. Wojciech Ziółek, który - by oddać głos w niedzielnych wyborach -… » więcej 2019-10-11, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Violetta Porowska kończy pracę w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Zgodnie z prawem po wyborach rząd podaje się do dymisji, a wraz z nim przedstawiciele rządu w terenie, czyli wojewodowie i ich zastępcy. Faktycznie jednak, do czasu powołania nowego rządu, urzędy wojewódzkie pozostają pod dotychczasowym… » więcej 2019-10-11, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Marcin Ociepa vs Witold Zembaczyński Marcin Ociepa i Marek Kawa poparli siebie w najbliższych wyborach, jednak większą uwagę na konferencji prasowej kandydatów Prawa i Sprawiedliwości zwrócił Witold Zembaczyński. Podczas spotkania z dziennikarzami lider Koalicji Obywatelskiej… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »