Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-07-23, 11:29 Autor: Jacek Rudnik/Maria Klusik

Czy w wyborach wystartują trzy bloki? Możliwości zawarcia sojuszy jest sporo

liczenie głosów [fot. Jacek Pelczar]
liczenie głosów [fot. Jacek Pelczar]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
- Naszą gotowość do samodzielnego startu w wyborach wyraziliśmy już na początku lipca - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" poseł Ruchu Kukiz'15 Paweł Grabowski, pytany o przygotowania opozycji do jesiennych wyborów parlamentarnych.
- I rozmawialiśmy o różnych opcjach, o różnych formułach pójścia. No tutaj tych opcji nie jest aż tak wiele, czy jesteśmy w stanie zebrać podpisy, czy nie? Tak jesteśmy. Doszliśmy do wniosku, że jest to możliwe. Dlatego też daliśmy jasny, konkretny komunikat, już na początku lipca, że Kukiz'15 jest gotowy do samodzielnego startu, jesteśmy w stanie to udźwignąć - zapewnia polityk.

Jak dodał nasz rozmówca Kukiz'15 cały czas prowadzi rozmowy m.in. z PSL, czy grupą Bezpartyjnych Samorządowców, oraz formowaną siłą polityczną reprezentowaną przez Mariusza Maxa Kolonko.

- Wiem, że również były prowadzone rozmowy z przedstawicielami Konfederacji szeroko rozumianej, bo jak wiemy to jest bardzo szerokie ugrupowanie, mające wielu liderów, które to ugrupowanie też w międzyczasie zostało uszczuplone o pewne odejścia. Zobaczymy jak będzie. Czekamy na komunikat jasny, konkretny Pawła Kukiza jako lidera Kukiz'15 w jakiej to formule ma iść. On ma konkretne informacje od delegatów, co chcą delegaci, wie co wiedzą i co chcą posłowie, na co są gotowi.

- Jednym z naszych postulatów jest zmiana zasad wybierania posłów, jednomandatowe okręgi wyborcze i jesteśmy gotowi do współpracy z każdą formacją, która widzi taką konieczność - przypomniał poseł Grabowski. - Plan minimum to zmiana ordynacji wyborczej chociaż na ordynację mieszaną, na co np. PSL się godzi - kontynuował parlamentarzysta.

- W zasadzie chyba nikt nie spodziewa się jakiejś niespodzianki- ocenił w "Poglądach i osądach" politolog UO dr Grzegorz Balawajder, pytany o nastroje społeczne przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. - Różnica między PiS a innymi ugrupowaniami wciąż jest duża. W przypadku startu w wyborach koalicji ugrupowań próg wyborczy gwarantujący wejście do sejmu to osiem procent i z takim wyzwaniem będzie się musiała zmierzyć lewica - przypomniał dr Balawajder.

- Wszystko wskazuje na to, że pewne trzy bloki pójdą: pierwszy tworzony przez Platformę Obywatelską i w zasadzie oparty na Platformie plus Nowoczesnej, no ale nie łudźmy się. Można powiedzieć, że w dużej mierze Nowoczesna jest już pożarta przez Platformę. Drugi blok, blok lewicowy. Z jednej strony - dobrze się stało, że się Lewica wreszcie zjednoczyła, z drugiej strony no przed Lewicą poważne wyzwanie, o czym przekonała się też SLD przed czterema laty, gdy postanowiła jednak też w koalicji pójść do wyborów. Tutaj trzeba uzyskać osiem procent. Próg wyborczy się automatycznie podnosi do ośmiu procent.

Trzeci blok tworzy PSL w ramach Koalicji Polskiej. Jeśli zdecyduje się
zaprosić inne ugrupowania, to w tym przypadku także pojawi się konieczność uzyskania co najmniej ośmioprocentowego poparcia.

Zdaniem rozmówcy Radia Opole chęć pozostania na scenie politycznej może skłonić do zawarcia sojuszu przez PSL nawet z takim partnerem jak Kukiz 15, co będzie w przyszłości dla "mocno centrowej" partii też stanowić pewne obciążenie. - Polskie Stronnictwo Ludowe poprzez pewien pragmatyzm polityczny zyskało zdolność do zawiązywania koalicji - konkludował na antenie Radia Opole dr Balawajder.
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski
dr Grzegorz Balawajder

Zobacz także

2019-07-15, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Janusz Sanocki najprawdopodobniej nie wystartuje w jesiennych wyborach. "Nie chcę się wikłać w partie, bo one ograniczają samodzielne myślenie" Kończąca się kadencja posła niezrzeszonego Janusza Sanockiego będzie najprawdopodobniej jego ostatnią. Polityk obwinia o to obwiązującą w Polsce ordynację wyborczą. » więcej 2019-07-15, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Poseł Kamil Bortniczuk ruszył w kurs po Opolszczyźnie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk rozpoczął wizyty w terenie w ramach akcji 'Poznaj swojego posła'. Objazd Opolszczyzny parlamentarzysta rozpoczął od gminy Skoroszyce. » więcej 2019-07-15, godz. 13:38, Publicystyka w Radiu Opole Prof. Piotr Wach o "szóstce Schetyny", politycznej wiarygodności i zmianie pokoleniowej w opolskiej PO - Trzeba uczciwie przyznać, że mamy problem z wiarygodnością. Oszczędzaliśmy, nie docenialiśmy pewnych społecznych oczekiwań, co wykorzystali nasi konkurenci, którzy bardzo sprawnie zagospodarowali te oczekiwania - mówił w Loży… » więcej 2019-07-15, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Szóstka Schetyny. W weekend odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej Trzydzieści miliardów złotych- na tyle szacowane jest wprowadzenie w życie tzw. Szóstki Schetyny. Założenia programowe przed jesiennymi wyborami do parlamentu zostały zaprezentowane w weekend podczas konwencji Koalicji Obywatelski… » więcej 2019-07-15, godz. 09:46, Poranna rozmowa Radia Opole Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Co do tak zwanej szóstki Schetyny, to proszę… » więcej
949596979899100
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »