Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Jak prawidłowo zagłosować?
2019-10-11, 09:46 Autor: Joanna Matlak

Jak prawidłowo zagłosować?

Takim książkowym, prawidłowym głosem jest znak X. Dopuszczalne są również wszelkie formy pokrewne do znaku X, czyli +, czy też nie do końca prostopadły X, ale ważne by było to co najmniej dwie przecinające się linie w kratce. Niedopuszczalne są „ptaszki” czy wzięcie kratki w kółko – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Jak prawidłowo zagłosować?
Co w sytuacji kiedy się pomylimy? Czy nie ma już odwrotu? - Odwrót jest o tyle, że możemy zagłosować na inną osobę z tej samej listy. Prawo nie daje nam możliwości zagłosowania na dwóch różnych listach. Jeśli oddamy poprawny głos to jego przekreślenie również będzie co najmniej „dwoma przecinającymi się liniami”, będzie tych linii więcej i dalej będą przecinać się w kratce i głos będzie oddany.

- Jeśli faktycznie pomylimy się w obrębie danej listy to możemy postawić drugi znak X przy nazwisku danego kandydata. Głos będzie zaliczony temu, który jest wyżej na liście i to tez będzie poprawny głos.

Po oddaniu głosu najlepiej złożyć kartkę co najmniej na pół. – Urny są przeroczyste i chodzi o to, żeby nikt nie odczytał naszego głosu już po wrzuceniu do urny – dodaje dyrektor Tkacz.

Dodajmy, że głos nieważny jest wtedy kiedy nie zagłosujemy wcale lub kiedy postawimy krzyżyk przy nazwiskach na więcej niż jednej liście.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »