Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Nie trać głosu - poradnik wyborczy » Kalendarz wyborczy - wszystkie ważne terminy przed…
2019-09-09, 10:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kalendarz wyborczy - wszystkie ważne terminy przed wyborami parlamentarnymi

- Data wyborów parlamentarnych, 13 października, determinuje konkretne czynności, które będą podejmowały organy wyborcze - mówi Cezary Obermajer, komisarz wyborczy.
Do 26 sierpnia można zgłaszać Państwowej Komisji Wyborczej powołanie komitetu wyborczego.
Kalendarz wyborczy
- Następnym krokiem jest powołanie okręgowych komisji wyborczych, które będą rejestrować listy kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. Z kolei listy muszą być zgłoszone do 3 września - podkreślił komisarz wyborczy.

Ale to nie jedyne terminy wynikające z kalendarza wyborczego zdeterminowanego datą wyborów parlamentarnych. Wymienione przez komisarza wyborczego terminy są niezwykle ważne dla komitetów wyborczych, ale są też inne terminy bardzo ważne dla wyborców.

I tak: do 22 wrześnie będą powołane obwodowe komisje wyborcze, czyli te komisje, które w lokalach wyborczych będą odpowiedzialne za przeprowadzenie głosowania i policzenie głosów. W tych komisjach zasiadają obywatele, muszą więc pamiętać, że jeśli chcą podjąć się pracy w takiej komisji możne już się zgłaszać.

Kolejną ważną datą dla wyborców, szczególnie niepełnosprawnych jest 28 września. To ostatni termin ,do którego można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. W ten sam dzień na antenach mediów publicznych, w tym na antenie radia opole rozpocznie się emisja bezpłatnych audycji wyborczych komitetów wyborczych.

Jeśli chcą się państwo dopisać do spisu wyborców (szczegóły: jak i dlatego, oraz kto musi to zrobić podamy na naszej antenie w poradniku wyborczym za kilka dni) to termin na dopisanie upływa 8 października.

Zobacz także

2019-09-05, godz. 08:04 Kandydaci w wyborach do Sejmu i Senatu w województwie opolskim W październikowych wyborach do Sejmu i Senatu zarejestrowano kandydatów na posłów z 6 komitetów wyborczych. To w sumie 138 osób. W wyborach do Senatu w trzech… » więcej 2019-09-02, godz. 09:00 Nie trać głosu, czyli dlaczego warto iść na wybory Przed nami wybory parlamentarne, a w Radiu Opole rusza cykl "Nie trać głosu", w którym objaśnimy wszystkie ważne kwestie dotyczące głosowania, podziału… » więcej 2019-09-02, godz. 10:00 Komitety wyborcze już zarejestrowane. Czym są, jak powstają i co mogą? 26 sierpnia upłynął termin zgłaszania komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej. - To pierwsza ważna czynność na szczeblu centralnym wykonywana… » więcej 2019-09-03, godz. 09:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów i list kandydatów na posłów Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszani list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów. - Aby zostały zarejestrowane trzeba uzyskać odpowiednią… » więcej 2019-09-03, godz. 10:00 Mija termin zgłaszania kandydatów na senatorów. Jak prawidłowo zgłosić kandydata? W wyborach do Senatu mamy 100 okręgów wyborczych, bo Senat składa się ze stu senatorów a wybory do tej izby parlamentu są większościowe. Co to oznacza?… » więcej 2019-09-04, godz. 09:00 Okręgowa Komisja Wyborcza. Co robi i kto w niej zasiada? Okręgowe Komisje Wyborcze rejestrują kandydatów na senatorów i listy kandydatów na senatorów. OKW od początku III Rzeczpospolitej składają się z sę… » więcej 2019-09-04, godz. 10:00 Pozostałe kompetencje Okręgowej Komisji Wyborczej Okręgowe Komisje Wyborcze, zgodnie z kalendarzem wyborczym, musiały być powołane do 26 sierpnia. Pierwszym ich zadaniem było zarejestrowanie list kandydatów… » więcej 2019-09-05, godz. 09:00 Okręgi wyborcze do Sejmu. Co to i dlaczego je utworzono Okręgi wyborcze służą wyłonieniu posłów w sposób proporcjonalny. W Polsce mamy 41 okręgów do Sejmu. W każdym z nich wybiera się określoną liczbę… » więcej 2019-09-05, godz. 10:00 Okręgi wielomandatowe i okręgi jednomandatowe (do Senatu) W poradniku wyborczym wyjaśniliśmy już po co i dlaczego istnieją okręgi wyborcze. Warto tu zaznaczyć, że okręgi wyborcze w wyborach do Sejmu i w wyborach… » więcej 2019-09-06, godz. 09:00 Kto może zostać posłem? 13 października wybierzemy nowy parlament. W województwie opolskim wybierzemy 12 posłów i 3 senatorów. A w tym odcinku poradnika wyborczego wyjaśnimy, kto… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »