Radio Opole » Eurowybory 2019 » Aktualności - informacje bieżące

Aktualności - informacje bieżące

2018-12-30, 14:35 Autor: Maciej Wajler

EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018
W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Europejskiej? Komu uda się wejść do polskiego Sejmu? Kto będzie rządził Polską za rok?
Jerzy Czerwiński z PiS stwierdził, że wiele sobie obiecuje po eurowyborach. – Tak jak jesteśmy w nowej Polsce, tak obudzimy się w nowej Europie, w której Polska będzie mogła walczyć o swoje interesy a nie być traktowana jak kraj drugiej kategorii – przekonywał.

Zdaniem Ryszarda Galli z MN, eurowybory niewiele zmienią, bo nadal czołową partię pozostanie Europejska Partia Ludowa. Zaapelował także o powrót w rodzimej polityce „do normalności”.

Także Tomasz Kostuś z PO przekonywał, że potrzebny jest powrót do rządu, który ”osadzi Polskę w Unii Europejskiej”, ostrzegał także przed globalnymi niebezpieczeństwami: wojną handlową między USA a Chinami, brexitem czy nielojalnością USA wobec sojuszników (wyjście z Syrii).

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdził, że rok 2019 będzie kolejnym rokiem gospodarczego sukcesu, przypomniał też czarne scenariusze kreślone przez ekspertów PO, które się nie sprawdziły. Co do eurowyborów, stwierdził, że dziś unijni politycy „stoją przy lewej ścianie”, ale powinno się to zmienić.

Stanisław Rakoczy z PSL zarzucił politykom koalicji sianie propagandy sukcesu, apelował także o wysoką frekwencję w w eurowyborach, bo tylko ona może zapewnić Opolszczyźnie własnego europosła.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że Europarlament przesunie się na prawo, co powoli polskim europosłom skuteczniej walczyć o interesy kraju. Jego zdaniem, sytuacja polityczna w unii się zmieni.

Szymon Godyla z Nowoczesnej ostrzegał przed zawirowaniami na scenie światowej (na przykład ingerencjami rosyjskich internetowych trolli w wybory w regionie), pytał też, czemu w czasach koniunktury prawica zaciąga długi, zamiast je spłacać, jak robią inne kraje unii.

Bardzo sceptycznie zabrzmiała wypowiedź Grzegorza Chudomięta reprezentującego ruch Kukiz ’15, który stwierdził, że 51 polskich europosłów będzie miało znikomy wpływ na politykę UE.

Gośćmi Marka Świercza byli: Stanisław Rakoczy (PSL), Tomasz Kostuś (PO), Szymon Godyla (Nowoczesna), Jerzy Czerwiński (PiS), Kamil Bortniczuk (Porozumienie), Fabian Pszon (Solidarna Polska), Grzegorz Chudomięt (Kukiz ’15) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »