- Chcemy w ten sposób zwiększyć świadomość młodych wyborców, mam nadzieję, że dzięki temu chętniej wezmą udział w wyborach i frekwencja będzie wyższa - dodał dyrektor Tkacz.
Rozmawialiśmy także o wyborach do Parlamentu Europejskiego. W momencie podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudy decyzji o ich przeprowadzeniu, rozpoczęła się kampania wyborcza.
- Wszystkie komitety mogą już się rejestrować i robią to w Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie do 6 kwietnia. Nie ma w tych wyborach komitetów lokalnych. Rejestracja kandydatów odbywać się będzie do 16 kwietnia w okręgowych komisjach wyborczych. Dla naszego okręgu (dolnośląsko-opolskiego) znajduje się we Wrocławiu - wyjaśnił gość Loży Radiowej.
Podział mandatów odbywa się centralnie, czyli w Warszawie. Ten proces jest dość skomplikowany.
- Dane z rejonowych komisji wyborczych spływają do komisji okręgowych a stamtąd do PKW w Warszawie. W pierwszej kolejności głosy dzieli się na poszczególne komitety wyborcze a następnie przydziela się mandaty dla poszczególnych okręgów wyborczych.
- Nasz okręg, w 2012 roku miał 6 mandatów, ale czy tak będzie i tym razem, okaże się jak poznamy frekwencję w okręgu i liczbę oddanych głosów. - Mamy teraz jeszcze mandat 52-gi. PKW zwróciła uwagę, że nie jest jasne, kto miałby go nie objąć, jeśli brexit nie dojdzie do skutku do dnia zaprzysiężenia wybranych europarlamentarzystów.
W niedzielę (3.03) odbędą się wybory uzupełniające w gminie Kietrz i w Gminie Głogówek. Ponieważ w każdym z okręgów, w którym będą one przeprowadzone zgłosił się jeden kandydat, głosowania nie będzie. - Musi się tylko zebrać gminna komisja wyborcza i zatwierdzić ich wybór na radnych - wyjaśnił Rafał Tkacz.