- Frekwencja była rekordowa, jeśli chodzi o wybory do Parlamentu Europejskiego - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Agnieszka Mikucka, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Frekwencja w województwie opolskim wyniosła 37,91%. Najwięcej ważnych głosów oddano w Opolu (frekwencja -50,9%) Praszce (46,70%) i Brzegu (44,16%).
Jak głosowali mieszkańcy Opolszczyzny? - W naszym rejonie województwa opolskiego największą liczbę głosów zdobyli: Janina Ochojska-Okońska z wynikiem ponad 59 tys. głosów. Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Buła z wynikiem 53 tys. głosów, na trzecim Beata Kempa - ponad 46 tys. głosów, na czwartym Anna Zalewska 28 tys. głosów i kolejno: Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski z ponad 16 tys. głosów.
W naszym okręgu wyborczym dolnośląsko-opolskim najwięcej głosów zdobyła Koalicja Europejska - 43,87%, na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość - 38,71%, trzeci wynik uzyskała Wiosna 6,76%. Poniżej progu wyborczego znalazły się Konfederacja, Kukiz'15 i Lewica Razem.
Jak wynika z zestawień PKW w naszym województwie Prawo i Sprawiedliwości zwyciężyło w 6 na 12 powiatach: brzeskim, głubczyckim, nyskim, namysłowskim, oleskim i prudnickim. Koalicja Europejska zebrała najwięcej głosów w powiatach: opolskim, strzeleckim, kluczborskim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim i mieście Opolu.
Najniższą frekwencję zanotowano w gminie Zębowice. Tam na 2946 uprawnionych głos oddało zaledwie 641 osób, frekwencja wyniosła 21,76%.