Radio Opole » Eurowybory 2019 » Aktualności - informacje bieżące

Aktualności - informacje bieżące

2019-02-27, 16:00 Autor: Jacek Rudnik

Dyrektor opolskiej delegatury KBW o kalendarzu wyborczym do Europarlamentu

Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
- Rozpoczęła się już oficjalnie kampania wyborcza i mogą też rejestrować się komitety wyborcze, co potrwa do 6 kwietnia - powiedział w Loży Radiowej dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu Rafał Tkacz, pytany o eurowybory, które zgodnie z postanowieniem prezydenta odbędą się w niedzielę 26 maja.
System przydzielania mandatów jest skomplikowany i w całości odbędzie się na poziomie PKW w Warszawie. Rejestracja komitetów wyborczych odbywa się w PKW przy ul. Wiejskiej w Warszawie i potrwa do 6 kwietnia, a po niej rozpocznie się już rejestracja list kandydatów do Europarlamentu.

- Odbywa się to w okręgowych komisjach wyborczych, a jest ich 13, niestety nie ma takiej komisji w Opolu, będzie dla naszego regionu Okręgowa Komisja Wyborcza we Wrocławiu, która będzie obejmować województwo dolnośląskie i opolskie i tam rejestracja kandydatów potrwa do 16 kwietnia do godz 24 - poinformował Rafał Tkacz.

Podpisy pod konkretną listą kandydatów można zacząć zbierać od momentu zarejestrowania konkretnego komitetu, a ich wymagana liczba to 10 tysięcy na jedną listę, na jeden okręg. - System przydzielania mandatów jest skomplikowany - przyznaje dyrektor KBW.

Mandaty przypadają najpierw na poszczególne komitety, a następnie dla poszczególnych okręgów i cały podział mandatów odbywa się na poziomie centralnym PKW. - Specyfika tych wyborów polega na tym, że nie są przydzielone liczby mandatów do poszczególnych okręgów wyborczych, tylko wszystko jest przeliczane na poziomie krajowym, czyli dane z rejonowych komisji wyborczych spływają do komisji okręgowych, a te bezpośrednio do PKW i tam jest to dzielone na poszczególne listy.

Liczba mandatów przypadająca na konkretny okręg oraz to, które listy z tego okręgu uzyskają mandaty zależy w tej elekcji od frekwencji i układu głosów. - Na dziś nie wiadomo, czy obejmujący dolnośląskie i opolskie okręg nr 12 zachowa, czy zwiększy liczbę dotychczasowych 6 mandatów - mówi Rafał Tkacz.

W obecnej kadencji na lata 2014-2019 w europarlamencie zasiada 751 posłów. Jeśli wyjście Wielkiej Brytanii do momentu wyboru europosłów przebiegnie bez zakłóceń Polska powinna mieć w nowej kadencji europarlamentu 52 przedstawicieli, o jednego więcej niż w poprzedniej kadencji.

Jeśli jednak – jak zwraca uwagę Państwowa Komisja Wyborcza – do brexitu nie doszłoby w zakładanym terminie, wtedy na początku nowej kadencji Europarlamentu rozdysponowane już mandaty będą musiały wrócić do Wielkiej Brytanii i Polska będzie mieć 51 europosłów.

PKW skierowała do prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu oraz premiera pismo przedstawiające ten problem wskazując, że przepisy Kodeksu wyborczego nie dają podstaw do ustalenia, który z 52 wybranych w Polsce posłów do PE miałby w takiej sytuacji nie objąć mandatu, co powinna jak najszybciej uregulować odrębna ustawa.
Rafał Tkacz 01
Rafał Tkacz 02

Zobacz także

14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »