Karol Miarka starszy [fot. Jan Mieczkowski, Miarka by Mieczkowski https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Miarka_by_Mieczkowski.jpg]
W cyklu "O polskość Śląska Opolskiego" tematem dzisiejszej audycji były dokonania i życie polskiego działacza, publicysty, pisarza i wydawcy Karola Miarki.
Pięciominutowy cykl audycji poświęconych historii Śląska ze szczególnym uwzględnieniem Opolszczyzny. W programie toczy się opowieść o walce Ślązaków o polskość Śląska. To felietony poświęcone historii od czasów najdawniejszych do współczesnych. Prezentujemy mało znane fakty z dziejów Śląska, w tym terenów obecnego województwa opolskiego.
W audycjach przypominamy sylwetki zapomnianych Polaków i ich działalność na rzecz przyłączenia Śląska do Polski, a także udział w walce o niepodległość Polski.
Znalazło się także miejsce na popularyzację kultury śląskiej na przestrzeni wieków, przede wszystkim nawiązującej do tradycji piastowskiej w tej części regionu. Jest też mowa o wieloetniczności i wielokulturowości (gwara, zwyczaje, obrzędowość).
Cykl odwołuje się również do spopularyzowanego przez Stanisława Wasylewskiego – wybitnego pisarza i publicystę, Kresowianina, ale i Opolanina – pojęcia Śląska Opolskiego. Właśnie pod takim tytułem w okresie II Rzeczypospolitej ukazała się chyba najsłynniejsza jego książka zatytułowana „Na Śląsku Opolskim”.