Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni…
2021-09-08, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata

Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Z Wiktorem Spislą śpiewakiem ludowym z Chróścić porozmawiamy o jego pasji śpiewania, o zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata. Z okazji jego 70. urodzin została wydana jubileuszowa płyta "Śpiywki z mojego ogródecka" z życzeniami od rodziny i znajomych.

Wiktor Spisla został laureatem X Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych organizowanych przez Radio Opole i w nagrodę nagrał swoją pierwszą płytę. Potem była kolejna "Pieśni ludowe z moich okolic", którą wydał Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach dla śpiewaków ludowych. Występował m. in. w Kazimierzu Dolnym, Katowicach, Koszęcinie, Cieszynie, Łubnianach i Izbicku, zdobywając wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Pasjonuje go też teatr, amatorski i ludowy.

To pierwsza rozmowa z cyklu "Pieśnioopowieści". Kolejne 10 audycji prezentować będzie lokalnych twórców, pieśni oraz dyskusję wokół transmisji międzypokoleniowej pieśni wykonywanych na Opolszczyźnie.

Zobacz także

2021-09-10, godz. 19:00 Halina Nabrdalik o działalności "Wspólnoty Polskiej" Tym razem rozmowa z Haliną Nabrdalik - prezesem opolskiego oddziału "Wspólnoty Polskiej". Porozmawialiśmy o "Wspólnocie Polskiej". Przypomnieliśmy historię… » więcej 2021-09-09, godz. 19:00 Dr Sylwia Gawłowska o wydarzeniach towarzyszących beatyfikacji Matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyński… W czwartkowej (09.09) audycji "O kulturze - debata" rozmawialiśmy miedzy innymi o prudnickich uroczystościach towarzyszących beatyfikacji Matki Róży Czackiej… » więcej 2021-09-07, godz. 19:00 Barbara Giedrojć o kulturze naszych przodków W dzisiejszym programie rozmawialiśmy o kulturze naszych przodków - m.in. o rodzinnej kulturze, o pamięci, którą buduje naszą tożsamość. Gościem Katarzyny… » więcej 2021-09-06, godz. 19:00 Spotkanie z prof. dr hab. n. med. Bożeną Pietrzak Spotkanie z prof. dr hab. n. med. Bożeną Pietrzak, która jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i diabetologii, ponadto jest etnomuzykologiem… » więcej 2021-09-04, godz. 14:01 "O kulturze - debata" (03.09.2021) W audycji przypomnieliśmy sylwetkę poetki Ireny Bobowskiej. Drugim bohaterem audycji bęył Mieczysław Fogg. Poza tym opowiedzieliśmy o jednym z najbardziej… » więcej 2021-09-04, godz. 13:49 "O kulturze - debata" (02.09.2021) Tym razem przypomnimy sylwetki dwóch niezwykłych, ale zapomnianych pisarek Stefanii Niny Grodzieńskiej-Jurandot i Zofii Dromlewiczowej. Będzie też o twórczości… » więcej 2021-09-01, godz. 19:00 Tomasz Słomczyński o historii Kaszub, tożsamości, kulturze W dzisiejszym programie rozmawialiśmy z Tomaszem Słomczyńskim o historii Kaszub, tożsamości, kulturze. Niedawno ukazała się książka pt. "Kaszëbë", w… » więcej 2021-08-31, godz. 19:00 Agnieszka Dirks o tym, jak zaprojektować miejsce pracy, aby czuć się w nim dobrze Przestrzeń na nas wpływa - to wiadomo nie od dziś. Jak zaprojektować miejsce pracy, aby czuć się w nim dobrze, być skoncentrowanym i produktywnym? O to… » więcej 2021-08-31, godz. 09:34 O nadziejach, obawach i dużej ilości niewiadomych związanych z nowym rokiem szkolnym We wrześniu, jak zwykle rozpoczyna się nowy rok szkolny. O swoich nadziejach, obawach i dużej ilości niewiadomych opowiedzieli rodzice opolskich uczniów:… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »