Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Chopin pozbawiony fortepianu - czy to możliwe?
2020-11-19, 19:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Chopin pozbawiony fortepianu - czy to możliwe?

fortepian [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
fortepian [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Spektakl "Chopin bez fortepianu" [fot. materiały organizatora]
Spektakl "Chopin bez fortepianu" [fot. materiały organizatora]
...owszem, możliwe, ale wyłącznie wówczas, kiedy połączymy wyobraźnię i kreatywność twórców teatralnych, z autentycznymi tekstami fachowymi i literackimi, pozostawiając przy tym istotną warstwę dzieła muzycznego... Czy hołd oddawany twórcy musi koniecznie oznaczać ślepy (a zatem nie zawsze świadomy) odbiór jego dzieła i czy można lepiej zrozumieć dzieło, bardziej je docenić, jeśli pozornie zostanie "wyrwane" ze swojego naturalnego środowiska? Odpowiedzi na te pytania poszukamy zestawiając niektóre archiwalne nagrania (choć nie zabraknie i takich, które nagrane były dawno, ale w całości zabrzmią w eterze premierowo). Nasze rozważania oprzemy natomiast na twórczości Fryderyka Chopina, ze szczególnym akcentem na jego koncerty fortepianowe.

Zobacz także

2020-11-23, godz. 19:00 Marcin Dybowski o dominujących środowiskach lewicowych, które mają niebagatelny wpływ na współczesną społeczn… Dziś w audycji drugie spotkanie z Marcinem Dybowskim - historykiem, wydawcą, działaczem opozycji antykomunistycznej i niepodległościowej w czasach PRL - o… » więcej 2020-11-23, godz. 11:12 Łucja Piwowar-Bagińska i Jan Cegiełka o tym, czym jest design W dzisiejszym programie rozmawialiśmy m.in. o tym, czym jest design. Zaproszenie Beaty Granatowskiej przyjęli Łucja Piwowar-Bagińska i Jan Cegiełka. » więcej 2020-11-18, godz. 19:00 Piotr Zbierski o fotografii, która sięga poza dokument i wymyka się prostym rozważaniom antropologicznym Czy poprzez fotografię można uchwycić to, co dzieje się na styku kultury i natury? Co jest wspólnym i uniwersalnym doświadczeniem dla ludzkiego gatunku?… » więcej 2020-11-18, godz. 10:06 Audycja archiwalna - spotkanie z Tadeuszem Horoszkiewiczem Dziś przypominamy audycję archiwalną, nagraną 3 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Głubczycach. Gościem był Tadeusz Horoszkiewicz, syn Romana… » więcej 2020-11-17, godz. 11:25 O coraz większym znaczeniu i popularności lewicowych środowisk rozmawiamy z Marcinem Dybowskim W audycji pierwsze spotkanie z historykiem, działaczem społecznym, opozycjonistą Marcinem Dybowskim. Rozmawiamy o coraz większym znaczeniu i popularności… » więcej 2020-11-13, godz. 19:00 Rozmowa z architektem miejskim Porto O architekturze miejskiej rozmawiamy z architektem miejskim Nuno Abrantesem z Porto w Portugalii i Natalią Krawczyk z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu » więcej 2020-11-12, godz. 20:00 Stanisław Kierner i Michał Rot w rozmowie o ich najnowszej płycie z pieśniami Paderewskiego, Koczalskiego i Szyman… Tuż po obchodach kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozmawialiśmy z bas-barytonem Stanisławem Kiernerem oraz pianistą Michałem Rotem… » więcej 2020-11-10, godz. 19:00 Stanisław Bareja i jego dorobek filmowy Dziś w audycji "O kulturze" wspólnie z Wiktorem Krzewickim rozmawiamy o kulturze szeroko rozumianej... Zaczniemy od Stanisława Barei i jego filmów. » więcej 2020-11-09, godz. 19:00 Spotkanie z Katarzyną Żytomirską oraz Kapelą Niwińskich Katarzyna Żytomirska – pisarka, etnolog, bajarka, aktorka, śpiewaczka. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie baśni… » więcej
2526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »