Radio Opole » Knedle z bigosem » Posłuchaj cyklu » 'Knedle z bigosem' czyli Polsko - Czeskie walory…
2018-08-27, 10:57 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

"Knedle z bigosem" czyli Polsko - Czeskie walory turystyczne

Daria i Adrian Kołodziejowie [fot. Świat Gór]
Daria i Adrian Kołodziejowie [fot. Świat Gór]
Pogranicze, to piękny region Opolszczyzny, który przyciąga zarówno turystów indywidualnych, jak i sprawia, że tamtejsze stowarzyszenia i instytucje z dużym zaangażowaniem dbają o nawiązywanie jeszcze ściślejszych kontaktów pomiędzy mieszkańcami obu stron granicy.
"Knedle z bigosem" cz. 1 (27.08.2018)
Takie przykłady zaprezentujemy w dzisiejszym wydaniu naszego polsko-czeskiego cyklu Knedle z bigosem, a zaczynamy od Darii i Adriana Kołodziejów. To młode małżeństwo, "zakręcone " na punkcie turystyki do tego stopnia, że nawet swoją ślubną sesję zdjęciową przeprowadziło w czeskich krajobrazach. Prowadzi też bloga Świat Gór, w którym dzieli się swoim doświadczeniem i wrażeniami z innymi pasjonatami wędrówek po kraju sąsiadów.
"Knedle z bigosem" cz. 2 (27.08.2018)
Powracamy do naszego cyklu "Knedle z bigosem". Przed godziną Daria i Adrian Kołodziejowie z Nysy opowiadali o swoich czeskich fascynacjach i ulubionych knedlikach z mięsem. Kolejny gość Doroty Kłonowskiej - Adriana Dziaczyszyn wprawdzie nie przepada za czeskim jedzeniem, ale przepada za Czechami - i zawodowo i prywatnie. To szefowa biura LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi w Kietrzu, który łączy przygraniczne gminy po to, aby poprawić życie ich mieszkańców. Na co dzień współpracuje w tym zakresie ze swoim czeskim odpowiednikiem MAS Opavsko i MAS Hlucinsko.
"Knedle z bigosem" cz. 3 (27.08.2018)
W naszych wędrówkach po pograniczu w ramach cyklu Knedle z bigosem bylismy juz dzisiaj w powiecie, nyskim, głubczyckim, zatem pora na Prudnik. W tym regionie oficjalną współpracą z Czechami zajmuje się m.in. specjalnie powołana Agencja Promocji i Rozwoju gminy Prudnik, której szefuje Małgorzata Halek - Malinowska. A kontakty są szerokie i niekoniecznie tylko z najbliższymi sąsiadami.

Zobacz także

2018-08-31, godz. 11:04 Polsko-czeska miłość, czyli kolejna odsłona cyklu "Knedle z bigosem" To już ostatni odcinek naszego sierpniowego, polsko - czeskiego cyklu o współpracy, ale i zwyczajach, tradycjach i przyjaźniach po obu stronach granicy. » więcej 2018-08-30, godz. 12:45 W cyklu "Knedle z bigosem" o różnicach, ale i podobieństwach Czechów i Polaków W "Knedlach z bigosem" dziś o różnicach, ale i podobieństwach Czechów i Polaków. Jak spędzają czas, czy są formalistami? Swoimi spostrzeżeniami podzielą… » więcej 2018-08-29, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" o Nyskim Księstwie Jezior i Gór Naszym gościem jest dziś Elżbieta Harhura - księżna, bowiem szefowa Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, a prywatnie rolniczka i miłośniczka Czech i Czechów… » więcej 2018-08-28, godz. 11:50 W cyklu "Knedle z bigosem" o polsko-czeskiej kooperacji policjantów i ratowników Współpracują z sobą na lądzie, ale także na wodzie. Policja z Nysy i tamtejszy WOPR nie wyobrażają sobie otwarcia letniego sezonu bez wspólnych ćwiczeń… » więcej 2018-08-27, godz. 10:57 "Knedle z bigosem" czyli Polsko - Czeskie walory turystyczne Pogranicze, to piękny region Opolszczyzny, który przyciąga zarówno turystów indywidualnych, jak i sprawia, że tamtejsze stowarzyszenia i instytucje z dużym… » więcej 2018-08-24, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" o polsko-czeskiej przyjaźni Niemodlina z Prazmem To historia na scenariusz filmowy. Niemodlin, któremu geograficznie bliżej do Opola, niż do Czech, tam właśnie, na południu znalazł swoich przyjaciół… » więcej 2018-08-23, godz. 11:39 Wyprawy rowerowe i samochodowe po Czechach w cyklu "Knedle z bigosem" Tym razem w cyklu "Knedle z bigosem" zaprosimy zarówno na rowerowe, jak i samochodowe wycieczki po Czechach i zapytamy naszych gości o tamtejsze trasy turystyczne… » więcej 2018-08-22, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" rozmowa z psychologiem o Polakach i Czechach W naszym polsko-czeskim cyklu Knedle z bigosem nie będzie dzisiaj dosłownie ani o knedlach, ani o bigosie - bo to jedynie taka smaczna alegoria - ale zaprosimy… » więcej 2018-08-21, godz. 12:00 W cyklu "Knedle z bigosem" zapraszamy tym razem do Jesenika Mamy na Opolszczyźnie kolejny ciepły dzień, ale mamy też w naszym cyklu "Knedle z bigosem" propozycję, jak go przyjemnie spędzić i to wcale nie wybierając… » więcej 2018-08-20, godz. 11:53 Dziś gościmy na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym W dzisiejszym wydaniu polsko-czeskiego cyklu „Knedle z bigosem” będzie głośno, gwarno, muzycznie i wesoło. Taka właśnie była, zakończona w nocy trzydniowa… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »