Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-03-20, 13:46 Autor: Agnieszka Lubczańska

„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo

„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo [fot. https://pixabay.com/pl/etap-kobieta-kurtyna-silhuetten-292602/]
„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo [fot. https://pixabay.com/pl/etap-kobieta-kurtyna-silhuetten-292602/]
Na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu trwają próby do spektaklu „Kolaboranci” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Sztuka odkrywa ciemne karty historii polskiego teatru i kina czasu II wojny światowej. Spektaklowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Arkadiusza Czyżewskiego, Jacka Hornika, Piotra Skrzypca i Jana Weznera. Premiera 28 marca. Kolejne spektakle 29 marca oraz 13,14,15 kwietnia. Bilety już w sprzedaży.
Akcja spektaklu dzieje się w czasach niemieckiej okupacji. Na warszawskich scenach pornograficzne kabarety i demoralizujące sztuki tworzone są w duchu propagandowym. Występują polscy aktorzy. Oglądają ich tłumy polskiej widowni. Za nieposłuszeństwo zostaną skazani jedynie ci pierwsi. Ci, którzy mieli wybór pomiędzy heroiczną postawą związaną z ryzykiem utraty życia, pracą kelnera lub szatniarza, a ostatecznie pójściem na układ i graniem w służbie nazistowskich idei. Niektórzy tego wyboru nie mieli – ratowanie żony Żydówki czy syna w Oświęcimiu było ważniejsze niż konsekwencje oddania się w służbę diabłu. A takich czekały drastyczne skutki infamii – od golenia głów po śmierć z rąk kontrwywiadu…

Aktorzy wcielą się m.in. w role historycznych postaci: Adolfa Dymszy, Igo Syma, Iny Benity, Bogusława Samborskiego i wielu innych.

Autorami sztuki są Maria Marcinkiewicz-Górna i Piotr Rowicki. Autorką scenografii jest Kaja Migdałek, a kostiumy szykuje Grupa Mixer. W "Kolaborantach" zobaczymy: Katarzynę Osipuk, Magdalenę Maścianicę, Monikę Stanek, Leszka Malca, Michała Świta, Jędrzeja Wieleckiego i Rafała Kronenbergera. Gościnnie wystąpi Radomir Rospondek.

Kolejna premiera na deskach opolskiego teatru 11 maja, będzie to „Wątpliwość” Johna Patricka Shanley`a w reżyserii Norberta Rakowskiego. Szczegóły wkrótce. A już od 3 kwietnia ruszają Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa".
„Kolaboranci” w Kochanowskim, czyli zabawa w stylu lat 30 z muzyką na żywo

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Rewiry kultury Radia Opole Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Rewiry kultury Radia Opole Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Rewiry kultury Radia Opole „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Rewiry kultury Radia Opole „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »