Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2021-07-22, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Sopot '76 "Przeboje"

Okładka płyty Sopot 76 [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Sopot 76 [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tradycją sopockiego festiwalu było śpiewanie przez zagranicznych wykonawców polskich piosenek. Z czasem, gdyż język nasz należy do trudnych, zrezygnowano z tego, by śpiewali po polsku i wykonywali je we własnych, narodowych językach lub po angielsku. Taki właśnie zestaw z 1976 roku mamy dzisiaj w audycji i warto dodać, że w takim wydaniu utwory naszych kompozytorów ukazują, jak bardzo światową mieliśmy muzykę.
2021-07-21, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Cook i płyta "Premiata Forneria Marconi"

Okładka płyty Cook "Premiata Forneria Marconi" [fot. https://www.discogs.com/PFM-Cook/master/1480]
Okładka płyty Cook "Premiata Forneria Marconi" [fot. https://www.discogs.com/PFM-Cook/master/1480]
Ten zapis trasy koncertowej po USA, kiedy grupa zyskała światowy rozgłos (największy spośród progresywnych grup włoskich) i zaczęła nagrywać również w języku angielskim (pozyskując, jako autora tekstów słynnego Petera Sinfielda - m.in. King Crimson) występuje pod dwoma tytułami (obok "Cook" także jako "Live in USA" - wydane w różnych okładkach) obejmuje najwyżej cenione albumy z początku kariery, ale jest też świetnie zrealizowanym dokumentem trasy, z z reagującą publicznością i rozbudowanymi aranżacjami.
2021-07-20, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Banco Del Mutuo Soccorso

Okładka płyty Banco Del Mutuo Soccorso [fot. https://www.discogs.com/Banco-Del-Mutuo-Soccorso-Banco-Del-Mutuo-Soccorso/master/35157]
Okładka płyty Banco Del Mutuo Soccorso [fot. https://www.discogs.com/Banco-Del-Mutuo-Soccorso-Banco-Del-Mutuo-Soccorso/master/35157]
Niezwykłą popularnością cieszył się w latach 70-tych rock progresywny we Włoszech, a kilka zespołów zdobyło także uznanie i popularność na świecie, Jedną z nich jest Banco Del Mutuo Soccorso, którego debiutu wysłuchaliśmy w dzisiejszym spotkaniu.
2021-07-16, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Jarocin '88

"Białe kruki z czarnych winyli"- płyta Jarocin 88`
"Białe kruki z czarnych winyli"- płyta Jarocin 88`
Trzypłytowa antologia nagrań z jarocińskiego festiwalu, która w pełni oddaje, czym był i dlaczego jest otoczony wręcz kultem, zwłaszcza w epoce lat 80-tych. Także niezwykłe są względy artystyczne i pokoleniowe, gdzie w jednym miejscu spotykali się fani tak różnych gatunków jak punk rock, blues, heavy metal czy reggae. Dla wielu zespołów był to start do kariery, dla innych epizod, a dla tych, którym się nie powiodło w studiach nagraniowych, zapisy festiwalowych koncertów były często jedynym śladem fonograficznym.
2021-07-14, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Jeff Beck i płyta "Blow By Blow"

Okładka płyty - Jeff Beck "Blow by blow" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Jeff Beck "Blow by blow" [fot. Paula Hołubowicz]
Po dużych sukcesach w dwóch prowadzonych przez siebie grupach, poruszających się w konwencjonalnie rozumianym rocku, Jeff Beck zrezygnował z nagrywania piosenek i zatrudniania wokalisty i rozpoczął, już wyłącznie pod własnym nazwiskiem, pełnoprawną karierę solową. Blisko tu do jazz rocka, chociaż sam wiele razy podkreślał, że nie jest gitarzystą jazzowym, udowodnił jednak coś o wiele bardziej istotnego, że jest wybitnym Artystą, dla którego nie istnieją bariery.
2021-07-13, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Native Son i płyta "Savanna Hot-Line"

Okładka płyty - Native Son "Savanna Hot-Line" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Native Son "Savanna Hot-Line" [fot. Paula Hołubowicz]
Japońska supergrupa (chociaż na świecie raczej koneserzy jazzu znają poszczególnych muzyków, zwłaszcza Takehiro Hondę) grająca fusion z elementami funku. Ta debiutancka płyta z roku 1979 jest bez wątpienia kompozytorsko i technicznie na najwyższym poziomie, chociaż nie ma tu niczego nowatorskiego czy zaskakującego. Po prostu bardzo dobre granie, bliskie temu co grały wówczas Weather Report, Passport czy Oregon.
2021-07-11, 13:44

"Białe kruki z czarnych winyli": Rubettes i płyta "Wear It's At"

Okładka płyty - Rubettes "Wear it
Okładka płyty - Rubettes "Wear it's at" [fot. Paula Hołubowicz]
Brytyjska grupa zaliczana do glam rocka, jednak debiut z 1974 roku pokazuje, że to zupełnie niewystarczający w ich przypadku termin. Sięgają bowiem zarówno do lat 50-tych (nie tylko poprzez stroje), jak i doskonale odnajdują się wśród publiczności spragnionych szaleństw na dyskotekowych parkietach, a udało im się to już na debiucie, gdzie pojawia się wielki przebój, który doskonale oddaje wszystko co o nich napisałem, czyli "Sugar Baby Love".
2021-07-11, 13:42

"Białe kruki z czarnych winyli": Petr & Pavel Orm i płyta "Discofil"

Okładka płyty - Petr & Pavel "Discofil" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Petr & Pavel "Discofil" [fot. Paula Hołubowicz]
Kultowy duet (i zespół, bo tak traktować można nazwę ORM, która nie jest nazwiskiem muzyków) dla czechosłowackiej muzyki elektroniczno-dyskotekowej, czy też synth-popowej, zdradzający zarówno ambicje grania bardziej wyrafinowanych utworów, jak i typowo tanecznych, prostych melodii, co daje niezwykle atrakcyjny efekt, zwłaszcza w przypadku słuchania całego albumu.
2021-07-07, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" - Rod Stewart i płyta "Camouflage" oraz singiel "Every Beat Of My Heart" (Maxi)

Okładka płyty - Rod Stewart "Every Beat of My Heart" [fot. Paula Hołubowicz]
Okładka płyty - Rod Stewart "Every Beat of My Heart" [fot. Paula Hołubowicz]
Camouflage: w latach 80-tych Rod Stewart bacznie obserwował muzyczne mody, wplatając je w swoją, zawsze zdecydowanie rockową, twórczość, dzięki czemu nigdy nie tracił zaufania fanów, a mógł zyskiwać nowych. Nawet sięgając po obce kompozycje, nie brał niczego z muzycznego topu danej epoki, ale zaskakiwał pomysłowością aranżując nowocześnie klasyki rocka, jak w przypadku tej płyty mamy z utworem Free "All Right Now".
2021-07-06, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" - Vašo Patejdl i płyta "We Don't Fall"

Okładka płyty - Vašo Patejdl "We Don
Okładka płyty - Vašo Patejdl "We Don't Fall" [fot. Paula Hołubowicz]
Jeden z najbardziej znanych i cenionych muzyków słowackich (wiele lat w kultowej grupie Elan) na swojej pierwszej solowej płycie (tu w wersji anglojęzycznej, ponieważ ukazały się dwie jej wersje) pozostaje blisko elektro popowemu obliczu macierzystej grupy. Jednak więcej tu syntezatorowych, nowoczesnych brzmień, a poza piosenkami kilka instrumentalnych perełek, które nie dziwą zważywszy, że instrumenty klawiszowe to jego domena.
1234567

Zobacz także

2021-07-22, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Sopot '76 "Przeboje" Tradycją sopockiego festiwalu było śpiewanie przez zagranicznych wykonawców polskich piosenek. Z czasem, gdyż język nasz należy do trudnych, zrezygnowano… » więcej 2021-07-21, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Cook i płyta "Premiata Forneria Marconi" Ten zapis trasy koncertowej po USA, kiedy grupa zyskała światowy rozgłos (największy spośród progresywnych grup włoskich) i zaczęła nagrywać również… » więcej 2021-07-20, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Banco Del Mutuo Soccorso Niezwykłą popularnością cieszył się w latach 70-tych rock progresywny we Włoszech, a kilka zespołów zdobyło także uznanie i popularność na świecie… » więcej 2021-07-16, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Jarocin '88 Trzypłytowa antologia nagrań z jarocińskiego festiwalu, która w pełni oddaje, czym był i dlaczego jest otoczony wręcz kultem, zwłaszcza w epoce lat 80-tych… » więcej 2021-07-14, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Jeff Beck i płyta "Blow By Blow" Po dużych sukcesach w dwóch prowadzonych przez siebie grupach, poruszających się w konwencjonalnie rozumianym rocku, Jeff Beck zrezygnował z nagrywania piosenek… » więcej 2021-07-13, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Native Son i płyta "Savanna Hot-Line" Japońska supergrupa (chociaż na świecie raczej koneserzy jazzu znają poszczególnych muzyków, zwłaszcza Takehiro Hondę) grająca fusion z elementami funku… » więcej 2021-07-11, godz. 13:44 "Białe kruki z czarnych winyli": Rubettes i płyta "Wear It's At" Brytyjska grupa zaliczana do glam rocka, jednak debiut z 1974 roku pokazuje, że to zupełnie niewystarczający w ich przypadku termin. Sięgają bowiem zarówno… » więcej 2021-07-11, godz. 13:42 "Białe kruki z czarnych winyli": Petr & Pavel Orm i płyta "Discofil" Kultowy duet (i zespół, bo tak traktować można nazwę ORM, która nie jest nazwiskiem muzyków) dla czechosłowackiej muzyki elektroniczno-dyskotekowej, czy… » więcej 2021-07-07, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" - Rod Stewart i płyta "Camouflage" oraz singiel "Every Beat Of My Heart" (Maxi) Camouflage: w latach 80-tych Rod Stewart bacznie obserwował muzyczne mody, wplatając je w swoją, zawsze zdecydowanie rockową, twórczość, dzięki czemu nigdy… » więcej 2021-07-06, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" - Vašo Patejdl i płyta "We Don't Fall" Jeden z najbardziej znanych i cenionych muzyków słowackich (wiele lat w kultowej grupie Elan) na swojej pierwszej solowej płycie (tu w wersji anglojęzycznej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »