Radio Opole » Białe kruki z czarnych winyli » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2022-04-13, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Guru Guru i płyta "Känguru"

Okładka płyty Guru Guru "Känguru
Okładka płyty Guru Guru "Känguru
Jedna z ikon krautrocka, podobnie jak wielu twórców tego nurtu robiła wszystko, aby przyklejenie jej jakiejkolwiek etykietki było niemożliwe. Mamy tutaj wymieszane w różnych proporcjach najróżniejsze style i gatunki, a całość można uznać za przejaw nietuzinkowego i awangardowego podejścia do muzyki jako takiej, chętnie improwizując i urządzając happeningi czy performance. Można śmiało powiedzieć, że stworzyła własny, muzyczny świat.
2022-04-12, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Grzegorz Markowski i płyta "Kolorowy telewizor"

Okładka płyty Grzegorza Markowskiego "Kolorowy telewizor"
Okładka płyty Grzegorza Markowskiego "Kolorowy telewizor"
Po rozpadzie Perfectu wielu fanów wyczekiwało co nagrają poszczególni muzycy, szczególnie wokalista Grzegorz Markowski. Album, który nagrał z towarzyszeniem nowego zespołu Samolot, nie jest wprawdzie próbą nawiązania wprost do twórczości wielkiego poprzednika (słychać to głównie w balladach), ale wokalista daje się tu poznać jako zdecydowanie rockowy, chociaż bardzo wszechstronny wokalista, co z czasem na pewno doda mu pewności, że po jakikolwiek repertuar sięgnie, będzie wiarygodnym i oryginalnym artystą.
2022-04-08, 00:45

"Białe kruki z czarnych winyli" – Włodzimierz Kotoński i płyta "Electronic & Instrumental Music"

Okładka płyty Włodzimierza Kotońskiego "Electronic & Instrumental Music" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Włodzimierza Kotońskiego "Electronic & Instrumental Music" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Niezwykle oryginalna płyta, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich. Nieustannie poszukującego i przekraczającego granice, zarówno w szeroko pojętej muzyce poważnej, jak i awangardowej, oraz elektronicznej. Tak też jest skonstruowana niniejsza płyta, gdzie strona A zawiera kompozycje należące do nurtu muzyki elektronicznej, a druga "klasyczną" muzykę orkiestrową oraz Kwintet Dęty.
2022-04-07, 23:55

"Białe kruki z czarnych winyli" – Collage i płyta "Nine Songs of John Lennon"

Collage "Nine Songs of John Lennon" – okładka płyty
Collage "Nine Songs of John Lennon" – okładka płyty
Po debiutanckich "Baśniach", album, który na pewno wielu zaskoczył i wywołał spore dyskusje. Na szczęście dla fanów grupy i rocka progresywnego większość kompozycji, została zaaranżowana zgodnie z brzmieniem grupy i ówczesnymi "wymogami" neo progresywnego rocka i porównywanie ich z oryginałami nie ma najmniejszego sensu. Warto jednak dodać, ze grupa zastosowała tu także nowe rozwiązania brzmieniowe nieobecne na debiucie, ale to, zwłaszcza z czasem, jest atutem i przecież o to w progresywnym graniu chodzi.
2022-04-06, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – Elżbieta Jodłowska i płyta "Dziewczyna do wzięcia"

Okładka płyty Elżbiety Jodłowskiej "Dziewczyna do wzięcia"
Okładka płyty Elżbiety Jodłowskiej "Dziewczyna do wzięcia"
Wydana w 1988 roku płyta jest podsumowanie ówczesnego dorobku Elżbiety Jodłowskiej, nie tylko piosenkarki, ale również wybitnej aktorki filmowej i kabaretowej. Repertuar jest dosyć różnorodny, ale w pełni odzwierciedla wszystkie aspekty artystycznej działalności Artystki, od klasycznej piosenki z jaką pojawiała się na deskach opolskiego festiwalu, poprzez lekkie, satyryczne teksty na jazzowo, aż po ambitny repertuar poetycki.
2022-04-06, 00:30

"Białe kruki z czarnych winyli" – The Ventures i płyta "The Ventures"

The Ventures i płyta "The Ventures"
The Ventures i płyta "The Ventures"
Okładka singla Niebiesko-Czarnych "Gdy odlatują bociany" / "Pejzaż z wiatrakami" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka singla Niebiesko-Czarnych "Gdy odlatują bociany" / "Pejzaż z wiatrakami" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka singla Czerwono-Czarnych "Podarunek" / "Jest nas sześciu" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka singla Czerwono-Czarnych "Podarunek" / "Jest nas sześciu" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Obok The Shadows najważniejszy zespół lat 60-tych grający muzykę instrumentalną, którą wyniósł do rangi równoprawnego przeboju z pozornie mającymi łatwiej utworami śpiewanymi. Okazuje się jednak, że i bez słów można powiedzieć bardzo dużo i chwycić za serca melomanów, a jak silny był wpływ obu wymienionych grup na scenę światową, w tym i naszą krajową wykażą dwie "czwórki" Niebiesko i Czerwono-Czarnych, wypełnione w całości kompozycjami instrumentalnymi.
2022-04-01, 14:45

"Białe kruki z czarnych winyli" - Al Di Meola i płyta "Splendido Hotel"

"Białe kruki z czarnych winyli" - Al Di Meola i płyta "Splendido Hotel"
"Białe kruki z czarnych winyli" - Al Di Meola i płyta "Splendido Hotel"
Chociaż początkiem i "przepustką" na światowe, muzyczne, salony, było dołączenie do słynnej grupy Return to Forever, dzisiaj Al Di Meola jest w pełni autonomiczną gwiazdą, nie tylko jazzu, ale i muzyki flamenco, czy szeroko pojętej world music. Prezentowana płyta zbiera wszystkie dotychczasowe doświadczenia i nurty muzyczne obecne w twórczości gitarzysty, będąc zarazem nie tylko podsumowaniem epoki, ale też w wielu przypadkach śmiałym krokiem do przodu.
2022-04-01, 14:40

"Białe kruki z czarnych winyli" - Michaly Tamas i płyta "Liszt/Wagner"

Okładka płyty Tamása Mihálego "Szintetizátor-varázs" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty Tamása Mihálego "Szintetizátor-varázs" [fot. Justyna Krzyżanowska]
Muzyk najbardziej znany jako basista legendarnej Omegi, wydał też niezwykłą płytę solową (przy sporym wsparciu niektórych kolegów z zespołu), której wyjątkowość polega nie tylko na doborze repertuaru, ale też fascynacji muzyka instrumentami elektronicznymi.
2022-03-30, 01:00

"Białe kruki z czarnych winyli" – House i płyta "Muzyka Komputerowa"

Okładka płyty House Muzyka Komputerowa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Okładka płyty House Muzyka Komputerowa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wydana u nas na licencji przez Arston płyta, zawiera reprezentatywne formacje (chociaż najważniejszy dla gatunku, jest tu kultowy dzisiaj producent Tommy Musto) dla rodzącego się w połowie lat 80-tych nurtu house, a tytułowe komputery są tu rzeczywiście istotnym elementem brzmienia.
1234567

Zobacz także

2022-04-13, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Guru Guru i płyta "Känguru" Jedna z ikon krautrocka, podobnie jak wielu twórców tego nurtu robiła wszystko, aby przyklejenie jej jakiejkolwiek etykietki było niemożliwe. Mamy tutaj wymieszane… » więcej 2022-04-12, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Grzegorz Markowski i płyta "Kolorowy telewizor" Po rozpadzie Perfectu wielu fanów wyczekiwało co nagrają poszczególni muzycy, szczególnie wokalista Grzegorz Markowski. Album, który nagrał z towarzyszeniem… » więcej 2022-04-08, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Wacław Kisielewski i Marek Tomaszewski - duet fortepianowy Wacław Kisielewski i Marek Tomaszewski – duet fortepianowy, czyli pierwszy singiel Marka i Wacka, kiedy występowali jeszcze pod swoimi nazwiskami. » więcej 2022-04-08, godz. 00:45 "Białe kruki z czarnych winyli" – Włodzimierz Kotoński i płyta "Electronic & Instrumental Music" Niezwykle oryginalna płyta, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich. Nieustannie poszukującego i przekraczającego granice, zarówno w szeroko pojętej… » więcej 2022-04-07, godz. 23:55 "Białe kruki z czarnych winyli" – Collage i płyta "Nine Songs of John Lennon" Po debiutanckich "Baśniach", album, który na pewno wielu zaskoczył i wywołał spore dyskusje. Na szczęście dla fanów grupy i rocka progresywnego większość… » więcej 2022-04-06, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – Elżbieta Jodłowska i płyta "Dziewczyna do wzięcia" Wydana w 1988 roku płyta jest podsumowanie ówczesnego dorobku Elżbiety Jodłowskiej, nie tylko piosenkarki, ale również wybitnej aktorki filmowej i kabaretowej… » więcej 2022-04-06, godz. 00:30 "Białe kruki z czarnych winyli" – The Ventures i płyta "The Ventures" Obok The Shadows najważniejszy zespół lat 60-tych grający muzykę instrumentalną, którą wyniósł do rangi równoprawnego przeboju z pozornie mającymi… » więcej 2022-04-01, godz. 14:45 "Białe kruki z czarnych winyli" - Al Di Meola i płyta "Splendido Hotel" Chociaż początkiem i "przepustką" na światowe, muzyczne, salony, było dołączenie do słynnej grupy Return to Forever, dzisiaj Al Di Meola jest w pełni… » więcej 2022-04-01, godz. 14:40 "Białe kruki z czarnych winyli" - Michaly Tamas i płyta "Liszt/Wagner" Muzyk najbardziej znany jako basista legendarnej Omegi, wydał też niezwykłą płytę solową (przy sporym wsparciu niektórych kolegów z zespołu), której… » więcej 2022-03-30, godz. 01:00 "Białe kruki z czarnych winyli" – House i płyta "Muzyka Komputerowa" Wydana u nas na licencji przez Arston płyta, zawiera reprezentatywne formacje (chociaż najważniejszy dla gatunku, jest tu kultowy dzisiaj producent Tommy Musto)… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »