Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Dom dziecka to też ciepły dom
2018-01-03, 09:29 Autor: Dorota Kłonowska [oprac. Paula Hołubowicz]

Dom dziecka to też ciepły dom

Sylwia Sadowska - Klimas [fot. Dorota Kłonowska]
Sylwia Sadowska - Klimas [fot. Dorota Kłonowska]
Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych - zarówno tych zastępczych, jak i biologicznych. Do tej pory gościliśmy u takich właśnie rodzin, a dzisiaj (29.12) odwiedzamy z radiowym mikrofonem dom dziecka. Okazuje się, że w myśl nowych przepisów nie są to już anonimowe placówki - molochy. Mają liczyć do 14 osób, czyli niewiele więcej niż rodzina zastępcza. Czas pokaże, czy faktycznie dojdzie do ich stopniowej likwidacji i zastąpienia rodzinnymi domami dziecka. W powiecie nyskim działa tzw. Centrum Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych, skupiające trzy domy dziecka - w Paczkowie, Nysie i Jasienicy. Po nyskim domu dziecka oprowadza nas dyrektorka Centrum Sylwia Sadowska - Klimas.
- Mieścimy się w willowej dzielnicy przy ul. Unii Lubelskiej. Placówka - zgodnie z nowymi przepisami - jest przeznaczona jedynie dla 14. wychowanków i nie przypomina tradycyjnego domu dziecka sprzed lat. Wygodna, przytulna willa, ciepła atmosfera, domowe zapachy dochodzące z kuchni i Tekila - przygarnięty piesek, którym opiekują się dzieci. Mamy wolontariusza z zacięciem artystycznym, który nadaje temu miejscu ciepłą oprawę - są dekoracje, zwierzątka na ścianach, sentencje wypisane nad drzwiami. Jest ogromne podwórze z boiskiem, ale nasi wychowankowie korzystają też z wielu obiektów sportowych w mieście. Wychowawcy czuwają 24 godziny na dobę, każde zdarzenie, czy problem jest zgłaszane natychmiast i nawet w środku nocy się spotykamy, jak trzeba przeprowadzić "burzę mózgów". To są dzieci po przejściach, analizujemy sytuację każdego z nich, pracujemy indywidualnie. Mają spory bagaż doświadczeń i chodzi o to, aby w tego "plecaka" w miarę upływu czasu ubywało niepotrzebnego balastu - mówi Sylwia Sadowska-Klimas.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »