Radio Opole » Dwa plus trzy » Aktualności » Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają…
2017-12-21, 11:05 Autor: Dorota Kłonowska (oprac. Paula Hołubowicz)

Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły

Choinka [fot. Dorota Kłonowska]
Choinka [fot. Dorota Kłonowska]
Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że to czas szczególny, bowiem scala rodziny, wprowadza więź pomiędzy domownikami i pozwala odczuć ciepłą atmosferę, zwłaszcza potrzebną dzieciom, które nie miały lekko w życiu.
"Dwa plus trzy" cz. 1 (21.12.2017)
"Dwa plus trzy" cz. 2 (21.12.2017)
- Przy naszym stole jest siedem małych krzesełek plus jedno specjalne dla niepełnosprawnej dziewczynki. Stół tak duży,że zrobił go stolarz na specjalne zamówienie - mówi Gabriela Frankowska ze Ścinawy Małej, która wraz z mężem tworzy rodzinę zastępczą pogotowijną.
16 osób spodziewa się na wigilii Dorota Zahuta - mama czwórki biologicznych dzieci.

- Oboje z mężem pochodzimy z rodzin wielodzietnych i taką też rodzinę postanowiliśmy stworzyć. Są już prezenty, przygotowania do świąt idą pełną parą. Na wigilii muszą być wszyscy - rodzice, teściowie, siostry i bracia. Nie byłabym w stanie sama wszystkiego przygotować, zadania zostały rozdzielona. Ja piekę ciasta - mówi pani Dorota.

Spokojna o święta jest też Violetta Kurpan z Bielic, która ma trójkę własnych dzieci, a dla czwórki stanowi rodzinę zastępczą zawodową.

- Grunt, to dobra organizacja pracy.Choinka jest ubrana od dwóch tygodni, wszystko pogotowane i pomrożone. Czeka na święta - mówi pani Violetta.

Zobacz także

2018-01-03, godz. 09:29 Dom dziecka to też ciepły dom Kończymy nasz grudniowy cykl audycji zatytułowanych "Dwa plus trzy", poruszający temat aktualnej polityki prorodzinnej państwa, a zwłaszcza rodzin wielodzietnych… » więcej 2017-12-28, godz. 13:55 Piątka dzieci nie przeszkadza w życiu zawodowym. Można nawet śpiewać w chórze W cyklu "Dwa plus trzy" tym razem prezentujemy rodzinę "dwa plus pięć", dodajmy rodzinę biologiczną, jakich dzisiaj niewiele. Pani Anna nie tylko z powodzeniem… » więcej 2017-12-27, godz. 11:47 Z wizytą w pierwszym rodzinnym domu dziecka w Nysie Pierwszy rodzinny dom dziecka otwarto w grudniu w powiecie nyskim. Mieści się w okazałej willi, kupionej przez powiat za ponad pół mln zł i przekazanej rodzinie… » więcej 2017-12-21, godz. 11:05 Idą święta... Rodziny wielodzietne rozkładają stoły Tuż przed wigilią odwiedzamy z naszym mikrofonem rodziny zastępcze zawodowe i pogotowijne, ale także rodziny biologiczne wielodzietne, aby zapytać o przygotowania… » więcej 2017-12-20, godz. 12:41 „Była radość, ale i chwile zwątpienia. Teraz wiem, że było warto” – mówi pani Maria 21 grudnia mija 20 lat odkąd pani Maria prowadzi rodzinę zastępczą. Nie chce podawać swojego nazwiska, ani nazwy miejscowości dla dobra swoich podopiecznych… » więcej 2017-12-19, godz. 10:20 Przy bliźniakach najważniejsza jest synchronizacja. Joanna Ligas - mama zorganizowana Okazuje się, że dwa plus trzy to coraz popularniejszy model rodziny, a młode mamy są tak doskonale zorganizowane, że nie tylko pracują zawodowo przy takiej… » więcej 2017-12-18, godz. 14:19 "Dobro może funkcjonować bez zła, ale zło nie może funkcjonować bez dobra". Marek Święs o tym, jak walczyć z … Proponujemy nieco inaczej spojrzeć na rodziny wielodzietne, bo okiem socjologa. Okazuje się bowiem, że autorka tego cyklu często napotyka na odmowę rozmowy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:49 Opieka nad dzieckiem – od 2020 r. rodzina zamiast domów dziecka Dwa plus trzy, to tytuł naszego cyklu, ale i model rodziny wielodzietnej preferowany przez politykę rządu, który nie tylko stosuje cały system rozwiązań… » więcej 2017-12-14, godz. 10:23 Od zakładu fryzjerskiego do … rodziny zastępczej Violetta Kurpan z Bielic koło Łambinowic od 2 lat wraz z mężem tworzą rodzinę zastępczą dla trójki dzieci, przy czym państwo Kurpanowie mają też dwójkę… » więcej 2017-12-13, godz. 10:20 Nyska Karta Dużej Rodziny – ukłon w kierunku rodzin wielodzietnych 11 osób dorosłych i 20 dzieci liczy Nyskie Koło Dużych Rodzin, jakie działa w tym regionie od dwóch lat. Tworzą je zarówno rodziny wielodzietne, jak i… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »