Radio Opole » RTT - artykuły
2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

RTT - artykuły

2022-09-23, godz. 16:30 Posadź "wirtualne" drzewo. Edukacyjna akcja w Solarisie Warsztaty, konkursy i możliwość posadzenia wirtualnego drzewa, które wczesną jesienią wyrośnie na terenie Opola - takie atrakcje przygotowano dla uczestników… » więcej 2022-09-23, godz. 16:00 Drogi sezon narciarski. Czy uruchomią się wszystkie ośrodki narciarskie? To będzie bardzo drogi sezon dla narciarzy. Wszystko przez drastyczne podwyżki nośników energii. Miłośnicy białego szaleństwa obawiają się drogich karnetów… » więcej 2022-09-21, godz. 21:30 Jesień przyszła szybciej, sezon grzewczy w Opolu już się rozpoczął Chłodniejsze temperatury w tym roku dotarły do nas znacznie szybciej niż miało to miejsce w ostatnich latach. A co za tym idzie, wielu mieszkańców zaczęło… » więcej 2022-09-21, godz. 19:26 Multisportowy Festyn w Głuchołazach. Dzieci ćwiczyły z mistrzyniami olimpijskimi Około pół tysiąca dzieci i młodzieży z województwa opolskiego wzięło udział w zorganizowanym na stadionie miejskim w Głuchołazach 'Multisportowym … » więcej 2022-09-21, godz. 16:11 Ceny energii konwencjonalnej biją rekordy, nadzieją - ekoenergetyka. W Opolu debatują eksperci Eksperci z całego kraju biorą udział w 14. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu, który dziś został zorganizowany na Politechnice Opolskiej… » więcej 2022-09-21, godz. 08:00 Ile kosztowała nas walka z pandemią koronawirusa w Opolu? Jest raport w tej sprawie Opolscy urzędnicy przygotowali raport dotyczący wydatków związanych z pandemią koronawirusa. » więcej 2022-09-20, godz. 21:30 Barka "Irena" z muzeum poświęconym Odrze zacumowała w Opolu Barka 'Irena' przypłynęła dziś (20.09) z Wrocławia do Opola. Nie dość, że nosi wdzięczne imię, to jeszcze jest wyjątkowa za sprawą tego, co znajduje… » więcej 2022-09-20, godz. 16:12 Po opał do Czech? Oby nie był to węgiel brunatny Mieszkańcy szukają tańszego węgla. W tym sezonie w składach opału tona tego surowca kosztuje nawet do 4000 tysięcy złotych. Dlatego niektórzy Opolanie… » więcej 2022-09-19, godz. 19:00 Mieszkańcy Nysy oddali hołd Sybirakom. "To, co przeszliśmy, będziemy pamiętać do końca życia" Przed pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się uroczystości związane z 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę i Dniem Sybiraka. » więcej 2022-09-19, godz. 16:28 Europejski Tydzień Mobilności. Opolscy policjanci dziś sprawdzali prędkość kierowców Trwa Europejski Tydzień Mobilności. Jego zwieńczeniem będzie Dzień bez Samochodu - w czwartek. Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »