Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-12-10, 09:05 Autor: Dorota Kłonowska

Skarby Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej

Barbara Piechaczek [Fot.Dorota Kłonowska]
Barbara Piechaczek [Fot.Dorota Kłonowska]
O historii Ziemi Głubczyckiej, współpracy z Czechami, dziejach tamtejszego muzeum, śródziemnomorskim klimacie, skarbie monet i „ceramicznych kuleczkach” opowiada gość nyskiego studia Radia Opole – dr Barbara Piechaczek.
- Początki muzeum w Głubczycach sięgają 1910r, ale już sześć lat później zbiory zostały przewiezione na przechowanie do Nysy w obawie przed działaniami wojennymi. Potem nastąpiła reaktywacja placówki, ale dopiero od 2008r nasze muzeum mieści się w obecnej siedzibie, czyli w zabytkowym ratuszu – mówi dyrektor muzeum.
Z dr Barbarą Piechaczek rozmawiamy także o specyficznym położeniu Głubczyc, gdzie schodzą się dwa pasma górskie, co ma wpływ na warunki klimatyczne, ale i w dużym stopniu determinowało gospodarkę i historię tej ziemi.
- Nie wszyscy wiedzą, że przebiegały tutaj ważne szlaki handlowe, a zbocza porastały winnice - niczym we Włoszech. Wpływy klimatu śródziemnomorskiego sięgają Głogówka – wyjaśnia gość programu Pogranicze.
Dyrektor muzeum opowiada też o skarbie z Jabłonki i losach księgi głubczyckiej, czyli pochodzącej z 1421r Księgi Praw Miejskich Głubczyc. Oryginał tego kodeksu został przekazany w 2002 roku przez Barbarę Piasecką Johnson w darze Narodowi Polskiemu i znajduje się obecnie w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. W uroczystości przekazania uczestniczyła dr Barbara Piechaczek, która ma niemały wkład w rozwikłanie skomplikowanych, powojennych losów księgi.
Barbara Piechaczek w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »