Radio Opole » Audycje z powiatów
2018-09-09, 14:43 Autor: Dorota Kłonowska

Czesi gubią się na polskich ścieżkach i szlakach. Brakuje tablic

Henryk Szylar (arch. prywatne)
Henryk Szylar (arch. prywatne)
- Powinniśmy się uczyć od Czechów czytelnego oznakowywania tras i ścieżek. My u nich wszędzie trafiamy, oni w Polsce się gubią – mówi Henryk Szylar, który codziennie jeździ rowerem do Czech.
Henryk Szylar, to niezrzeszony pasjonat turystyki rowerowej, który jeździ sam, lub z grupą polskich lub czeskich przyjaciół.
- W Polsce muszę być ich przewodnikiem, często też pomagam zupełnie obcym osobom. Przykładem turyści z Bytomia, którzy wjechali na nasz szlak wokół Jeziora Nyskiego, piękny, zbudowany przez RZGW. I okazało się, że nie wiedzą, dokąd prowadzi, czy objadą tą trasą jezioro, czy nie. Pojechałem też z nimi do Otmuchowa, gdzie zwiedzili zamek, do Sarnowic nad Jezioro Otmuchowskie. A takich „niespodzianek” jest znacznie więcej. W Czechach byłoby to niemożliwe. Tam się dba o wygodę i bezpieczeństwo turysty. Poza tym u nas jadąc głównym szlakiem, aż się prosi, żeby były drogowskazy i tablice, zapraszające do odwiedzenia niedalekich, położonych nieco na uboczu ciekawych miejsc. Nikt o tym nie myśli – mówi Henryk Szylar.
Z gościem Pogranicza rozmawiamy także o odtwarzaniu prastarych alei owocowych wzdłuż dróg, co Czesi praktykują od dawna, u nas dopiero zaczynją się takie nasadzenia.
- Jadąc rowerem zauważa się takie rzeczy, inaczej niż samochodem. Nawet w Czechach udaje mi się odkrywać miejsca i ciekawostki nieznane Czechom. Przykładem tzw. koński szlak w okolicy Seraka, czy czeskie powiązania rodziny Golców z Milówki. No i zapraszam do Vidnavy, to niedaleko, a atrakcji co niemiara. Choćby vidnavskie, kamienne miski, w których zawsze jest woda, nawet, gdy nie pada deszcz – mówi Henryk Szylar.
Henryk Szylar w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Audycje z powiatów

2019-01-02, godz. 08:28 Włodarze Krapkowic i Gogolina podsumowują 2018 rok Andrzeja Kasiurę oraz Joachima Wojtalę pytamy o ocenę i podsumowanie minionego roku. Po wygranej w wyborach samorządowych obaj będą rządzić w swoich gminach… » więcej 2019-01-01, godz. 21:32 Odkrywa historię zamków, pałaców i szlacheckich rezydencji Czy ruiny w strzeleckim parku to pozostałości zamku, czy pałacu? Kto w nim mieszkał? Jakie słynne osobistości się tu pojawiały? Jak balowano, które magnackie… » więcej 2019-01-01, godz. 12:28 Strażacy podsumowali rok i zakończyli go dwoma dużymi prezentami W studiu zagościli Piotr Zdziechowski i Damian Glik z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. Rozmawiamy m.in. o tym, jak szybko… » więcej 2018-12-31, godz. 12:06 Kędzierzyn-Koźle to miasto pełne kultury Czy Kędzierzyn-Koźle jest miastem pełnym wydarzeń kulturalnych? - na to pytanie odpowiada Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury 'Chemik'. Rozmawiamy… » więcej 2018-12-31, godz. 11:50 O przyrodę w Kędzierzynie-Koźlu warto powalczyć Gościem programu jest Lidia Kryś, prezes oddziału Kędzierzyn-Koźle Ligi Ochrony Przyrody i wiceprezes okręgu Opole LOP. To dzięki jej działaniom już prawie… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Złote prosię i „Jezisek”, czyli święta po czesku O świątecznych zwyczajach u czeskich sąsiadów opowiada w programie Pogranicze Zdzisław Baran. To sekretarz powiatu nyskiego, zarazem mieszkaniec Głuchołaz… » więcej 2018-12-31, godz. 11:38 Jubileuszowy rok na pograniczu świętuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz Jubileusz 30 - lecia obchodzi głuchołaskie Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz, a także w grudniu, minęło 70 lat od przejazdu pierwszego pociągu z Czechosłowacji… » więcej 2018-12-24, godz. 11:24 Chcę wydobyć z każdego piękno i magię W radiowym studiu zrobiło się baśniowo za sprawą niezwykłych zdjęć, których autorką jest Kasia Michalska - strzelecka fotografka i pedagożka pracująca… » więcej 2018-12-24, godz. 11:17 Kolekcjoner rowerów z historią W swojej kolekcji ma ich ponad 170. Najstarszy ma grubo ponad 130 lat. Marian Marek z Dziewkowic pod Strzelcami Opolskimi jest posiadaczem jednej z największych… » więcej 2018-12-22, godz. 16:32 Niepokojące tendencje demograficzne w gminie Prudnik Nie przybywa ubogich, jednak nadal problemem jest dziedziczenie biedy oraz życie na koszt pomocy społecznej. Kolejnym negatywnym zjawiskiem w gminie Prudnik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »