Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-11-15, 14:40 Autor: Daniel Klimczak

Prof. Stanisław Nicieja spotkał się z mieszkańcami Nysy. W tamtejszym muzeum zwracał uwagę na rolę twierdz w dawnej Rzeczpospolitej

Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Jazłowiec i Trembowla to twierdze o sporym znaczeniu dla historii Polski. O ich roli w dziejach opowiedział dziś (15.11) w nyskim muzeum profesor Stanisław Nicieja.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy miejscowego Klubu Tarnopolan. Historyk zaprezentował efekty swoich badań, które spisane zostały w najnowszym, XVII tomie Kresowej Atlantydy.

Jak wskazuje uczony, warownie, o których mowa strzegły nie tylko granic Rzeczpospolitej, ale i przyjętego w tej części świata systemu wartości.

- To jest XVII wiek, kiedy dochodzi do ostrego starcia islamu z chrześcijaństwem. To jest zderzenie dwóch wielkich religii, bardzo dynamicznych, dwóch światów, cywilizacyjnych i duchowych na tej granicy. Postawiono tam te fortece i XVII wiek był tym momentem, że gdybyśmy nie utrzymali, to wtedy Turca by się rozlała na Europę; doszłaby do Lwowa, poszłaby dalej. Oni tego próbowali - wyjaśnia.

W spotkaniu brała udział między innymi młodzież z nyskich szkół. Jak powiedzieli Radiu Opole uczniowie "Carolinum", była to okazja do poszerzenia wiedzy zdobywanej podczas tradycyjnych lekcji.

- Warto było przyjść. Dowiedziałem się wielu rzeczy z historii, co się wcześniej działo z Polską - mówi Marcel.

- Dowiedziałem się, że nasza granica została przesunięta, przez co nasze dawne ziemie zostały nam zabrane. One należą teraz do Ukrainy, jest to na przykład Lwów - zauważa Wiktor.

- Usłyszałam o historii Kresów Wschodnich na pewno. Moja rodzina stamtąd pochodzi, więc to na pewno była dla mnie bardzo przydatna wiedza. Bardzo mi się podobało, jak była mowa o tych zamkach, zabytkach, o kulturze, o społeczeństwie - wymienia Roksana.

Dodajmy, że po wykładzie zorganizowano poczęstunek, w czasie którego zainteresowani mogli indywidualnie porozmawiać z historykiem, a także nabyć jego dzieła wraz z dedykacją.
prof. Stanisław Niceja
Uczniowie nysiego "Carolinum"

Zobacz także

2021-11-01, godz. 22:00, Sport i turystyka 4. liga piłki nożnej: Straty wicelidera w 14. kolejce Za nami 14. seria gier w opolskiej 4. lidze piłkarskiej. Tempo utrzymuje lider z Nysy, punkty stracił drugi w stawce zdzieszowicki Ruch. » więcej 2021-11-01, godz. 10:00, Sport i turystyka Stal Nysa pamięta o swoich bohaterach. Wspomnienie Andrzeja Kaczmarka i Ryszarda Siwka W ciągu ostatniego roku Stal Nysa pożegnała dwie ważne postaci swojej wieloletniej historii. 24 kwietnia zmarł Andrzej Kaczmarek. Nyską drużynę trenował przez 32 lata, od 1967 do 1999 roku. Kilka miesięcy wcześniej kibiców opuścił… » więcej 2021-10-30, godz. 21:30, Sport i turystyka Stal wciąż bez zwycięstwa. Tym razem zbyt mocny okazał się Trefl Gdańsk Trefl Gdańsk pewnie pokonał nyską Stal w meczu 5. kolejki siatkarskiej PlusLigi. Choć były momenty dobrej gry, w ostatecznym rozrachunku podopieczni Michała Winiarskiego okazywali się zbyt mocni dla nysian. » więcej 2021-10-29, godz. 17:30, Wiadomości z regionu W okolicach nyskich cmentarzy już zmieniono zasady ruchu i parkowania. Niektóre ulice są teraz jednokierunkowe Od dzisiejszego (29.10) przedpołudnia obowiązuje zmieniona organizacja ruchu w rejonie nyskich cmentarzy. » więcej 2021-10-29, godz. 09:10, Gospodarka Powiat nyski nie rezygnuje z inwestycji w fotowoltaikę. "Nasz program sprawdza się" Powiat nyski chce nadal inwestować w fotowoltaikę. W najbliższych miesiącach samorząd chce wydać na ten cel nawet kilkaset tysięcy złotych. » więcej
230231232233234235236
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »