Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-11-15, 14:40 Autor: Daniel Klimczak

Prof. Stanisław Nicieja spotkał się z mieszkańcami Nysy. W tamtejszym muzeum zwracał uwagę na rolę twierdz w dawnej Rzeczpospolitej

Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Prof. Nicieja gościł w nyskim muzeum [fot. Daniel Klimczak]
Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Jazłowiec i Trembowla to twierdze o sporym znaczeniu dla historii Polski. O ich roli w dziejach opowiedział dziś (15.11) w nyskim muzeum profesor Stanisław Nicieja.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy miejscowego Klubu Tarnopolan. Historyk zaprezentował efekty swoich badań, które spisane zostały w najnowszym, XVII tomie Kresowej Atlantydy.

Jak wskazuje uczony, warownie, o których mowa strzegły nie tylko granic Rzeczpospolitej, ale i przyjętego w tej części świata systemu wartości.

- To jest XVII wiek, kiedy dochodzi do ostrego starcia islamu z chrześcijaństwem. To jest zderzenie dwóch wielkich religii, bardzo dynamicznych, dwóch światów, cywilizacyjnych i duchowych na tej granicy. Postawiono tam te fortece i XVII wiek był tym momentem, że gdybyśmy nie utrzymali, to wtedy Turca by się rozlała na Europę; doszłaby do Lwowa, poszłaby dalej. Oni tego próbowali - wyjaśnia.

W spotkaniu brała udział między innymi młodzież z nyskich szkół. Jak powiedzieli Radiu Opole uczniowie "Carolinum", była to okazja do poszerzenia wiedzy zdobywanej podczas tradycyjnych lekcji.

- Warto było przyjść. Dowiedziałem się wielu rzeczy z historii, co się wcześniej działo z Polską - mówi Marcel.

- Dowiedziałem się, że nasza granica została przesunięta, przez co nasze dawne ziemie zostały nam zabrane. One należą teraz do Ukrainy, jest to na przykład Lwów - zauważa Wiktor.

- Usłyszałam o historii Kresów Wschodnich na pewno. Moja rodzina stamtąd pochodzi, więc to na pewno była dla mnie bardzo przydatna wiedza. Bardzo mi się podobało, jak była mowa o tych zamkach, zabytkach, o kulturze, o społeczeństwie - wymienia Roksana.

Dodajmy, że po wykładzie zorganizowano poczęstunek, w czasie którego zainteresowani mogli indywidualnie porozmawiać z historykiem, a także nabyć jego dzieła wraz z dedykacją.
prof. Stanisław Niceja
Uczniowie nysiego "Carolinum"

Zobacz także

2022-02-10, godz. 18:47, Sport i turystyka Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Nysie Organizatorzy wydarzenia - Nyski Dom Kultury razem z Fundacją Żelazny zapraszają do udziału w zmaganiach biegowych na trzech dystansach - w biegu symbolicznym na 1963 metrów oraz na 5 i 10 km. Zawody odbędą 6 marca. W tym roku biegom… » więcej 2022-02-10, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Laboratoria Przyszłości powstają w szkołach w Nysie Wszystkie 9 podstawówek gminy Nysa skorzysta z ministerialnego programu 'Laboratoria przyszłości'. Projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki zakłada wyposażanie szkół podstawowych w nowoczesny sprzęt wspomagający rozwój kompetencji uczniów… » więcej 2022-02-10, godz. 14:30, Gospodarka Nowa inwestycja WSSE w regionie nyskim. Powstanie hala dla przyszłych przedsiębiorców Kilkanaście milionów złotych będzie kosztowała nowa inwestycja WSSE w regionie nyskim. To hala dla inwestorów. » więcej 2022-02-09, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Policjanci z Nysy i Ołomuńca będą razem pracować nad poprawą bezpieczeństwa nad Jeziorem Nyskim Międzynarodowe patrole policjantów z Czech i Polski będą pilnowały bezpieczeństwa nad Jeziorem Nyskim. To unijne przedsięwzięcie. » więcej 2022-02-09, godz. 21:35, Gospodarka Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną władz Nysy ws. bonu wychowawczego Władze Nysy przegrały w Naczelnym Sądzie Administracyjnym spór o Nyski Bon Wychowawczy. To kolejne takie rozstrzygnięcie na niekorzyść samorządu. » więcej
206207208209210211212
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »