Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2024-11-23, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Mają pomysły na ochronę Nysy i Głuchołaz przed powodzią. Konferencja w Jarnołtówku

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Ochrona przeciwpowodziowa Głuchołaz, Nysy i miejscowości tych gmin była tematem konferencji zorganizowanej w Jarnołtówku. Organizatorzy podkreślają, że przez 30 lat te samorządy zostały szczególnie doświadczone wielką wodą.
Celem jest wypracowanie skutecznych i długofalowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom oraz firmom. Piotr Trembecki z Towarzystwa Zdrojowego w Głuchołazach proponuje budowę kanału ulgi. - On by omijał centrum Głuchołaz i płynął w stronę zbiornika Nysa - tłumaczy.

- Przez Wilamowice Nyskie i tam stworzyć polder zalewowy, gdzie fala by się wypłaszczała. Później kanał wpuszczamy z powrotem do rzeki Biała Głuchołaska. Tutaj chodzi o centrum miasta – o skierowanie fali wezbraniowej poza centrum tunelem zrzutowym pod niewielkim wzniesieniem. Dalej można wypuścić kanał w stronę zbiornika zalewowego obok Wilamowic Nyskich.

Prof. Bogusław Szuba, ekspert Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, proponuje rozwiązanie hybrydowe o kilku rolach.

- Po pierwsze zbierać to, co niesie ze sobą woda – odfiltrować kamienie oraz kłody. Następnie kanałem zrzutowym, czyli tunelem podziemnym, przeprowadzić pod to wzniesienie, po czym wyjść na obszar polderu i dalej już kanałem obiegowym dojść z powrotem do koryta rzeki, z której była rozdzielona część zrzutowa.

Zdaniem prof. Szuby urobek z tunelu zrzutowego mógłby zabezpieczyć obecne wały i polder.

Przy zrzucie z Jeziora Nyskiego na poziomie 1000-1400 m3/s i nawalnego deszczu potrzeba dodatkowego rozwiązania. Tak twierdzi Jacek Drabiński, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Moim zdaniem, tym rozwiązaniem jest budowa zbiornika usuniętego z „Programu dla Odry 2006”, czyli budowa zbiornika Kamień Ząbkowicki. On byłby w stanie skutecznie złapać przynajmniej część wody od strony ziemi kłodzkiej. Stosując się do instrukcji gospodarowania wodami, można by skutecznie przepuścić tę wodę aż do rzeki Odra.

Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, ocenia, że poprawa bezpieczeństwa jest możliwa wyłącznie we współpracy ze stroną czeską. - Zlewnia Białej Głuchołaskiej rozciąga się niemal od Śnieżnika Kłodzkiego po Pradziada - zaznacza.

- Ponad 60 procent terenów, z których woda gromadzi się w korycie rzeki i płynie do Głuchołaz, jest po stronie czeskiej, więc tam jest największe pole do popisu. Wiemy, że ukształtowanie terenu, gęstość zaludnienia i urbanizacja całej doliny Białej Głuchołaskiej powoduje, że na budowę dużego zbiornika raczej nie ma szansy. Nikt nie powiedział jednak, że nie może powstać kilka, może nawet kilkanaście mniejszych zbiorników retencyjnych.
Piotr Trembecki
Bogusław Szuba
Jacek Drabiński
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-09-17, godz. 15:39, Wiadomości z regionu Pierwszy raz w historii powódź dotarła na Rynek w Lewinie Brzeskim. Kilka godzin temu było sucho Woda wdziera się na Rynek w Lewinie Brzeskim. Ścisłe centrum miasta jest położone najwyżej i nigdy do tej pory, nawet w 1997 roku, woda nie dotarła na Rynek. » więcej 2024-09-17, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Punkt medyczny już działa, teraz kolej na SOR. Nysa zabezpiecza medycznie mieszkańców Nysa uruchomiła punkt medyczny dla mieszkańców. Otwarty został przy ulicy Kornela Ujejskiego w siedzibie PANS-u. Na miejscu są ratownicy medyczni, karetki, lekarze i sprzęt. Udzielana jest pomoc medyczna i zdrowotna. » więcej 2024-09-17, godz. 14:09, Wiadomości z regionu "Nysa walczyła, żeby żyć". Burmistrz Kolbiarz o postawie mieszkańców - To była najważniejsza noc w tym stuleciu i ona zapisze się w historii - powiedział Radiu Opole Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Mieszkańcy pomagali uszczelnić wały wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Pokazali całej Polsce miłość do swojego… » więcej 2024-09-17, godz. 14:02, Wiadomości z regionu Minister obrony: w Nysie zostanie uruchomiony szpital polowy [ZDJĘCIA] W Nysie uruchomiony zostanie szpital polowy - poinformował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. W niedzielę po południu (15:09) rozpoczęła się ewakuacja najbardziej chorych pacjentów z nyskiego szpitala. Później… » więcej 2024-09-17, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Stal Nysa broniła wałów. "Wszyscy na wałach to ludzie ze "stali" Tysiące ludzi ruszyło na pomoc Nysie i w nocy broniło wałów przed zalaniem miasta. Wśród osób zaangażowanych w obronę miasta znaleźli się także przedstawiciele siatkarskiego klubu PSG Stal Nysa, na czele z prezesem Robertem Pryglem… » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »