Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-09-01, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie w cieniu pandemii. "To nowa normalność, dzieci będą mogły się ze sobą spotykać"

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Pierwszy dzwonek zabrzmiał dziś (1.09) w szkołach. Wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego zorganizowano w Nysie, gdzie przy Zespole Placówek Specjalnych rozpoczęło działalność Regionalne Centrum Integracji i Rehabilitacji.
Trwająca epidemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na organizację uroczystości, w czasie której zaprezentowano jedynie symboliczny program artystyczny, a liczbę osób na widowni ograniczono do minimum.

Obecna w czasie wydarzenia wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek wskazywała, że powrót do tradycyjnego systemu nauczania przyniesie korzyści uczniom.

- To jest inny rok. To jest ta nowa normalność, ale jakże potrzebna, by dzieci mogły się ze sobą spotykać i mogły się rozwijać w warunkach, które są dla nich najlepsze; w relacji, w kontakcie z rówieśnikami, z nauczycielami. Przygotowywaliśmy się do tego długo - dodała.

Wojewoda opolski Adrian Czubak zapewniał, że przez ostatnie miesiące władze centralne czyniły starania, by zapewnić uczącej się młodzieży oraz nauczycielom maksymalny poziom bezpieczeństwa.

- Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, w jakich warunkach kończyliśmy zeszły rok szkolny, w jakich warunkach rozpoczynamy ten. Od samego początku trwania epidemii, szkoła była głównym punktem pracy, aby bezpieczeństwo zdrowotne było zachowane w stopniu najwyższym - powiedział.

Opolski kurator oświaty Michał Siek zaznacza, że na razie wszystkie placówki w regionie będą pracować w trybie stacjonarnym, a wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności, takich jak konieczność zasłaniania nosa i ust, będzie zależało od specyfiki poszczególnych placówek.

- W szkołach dużych, dyrektor może zdecydować o tym, że wprowadzi taki obowiązek. Mamy sporo szkół na Opolszczyźnie małych i wtedy można ten kontakt ograniczyć do minimum. Są wyznaczone sale, w których będą się odbywać lekcje poszczególnych klas, przestrzeń, gdzie będą mogli wyjść na przerwę, kiedy klasa będzie się wietrzyć. To też wchodzenie różnymi wejściami - wymieniał.

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz podkreślał znaczenie, jakie w kształceniu niepełnosprawnej młodzieży odgrywał będzie uruchomiony dziś obiekt, w którym odbyła się uroczystość.

- Zaspokoi ich zapotrzebowanie na najważniejsze, co możemy im dać, radość życia. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu jako gospodarz - mówił.

Z kolei uczniowie, z którymi rozmawiał nasz reporter byli wyjątkowo zgodni co do tego, że od marca brakowało im tradycyjnych lekcji.

- Trzeba było ogarnąć programy do zdalnego nauczania - zauważa 12-letni Maciej. - Brakowało kontaktu z ludźmi. Też ta forma nauki, samemu w domu, nie zawsze przynosiła takie efekty, jak byśmy tego oczekiwali - zdradza 15-letnia Julia. - Wakacje wrócą, będą za rok. Dobrze też być w szkole, nauczyć się czegoś nowego - przekonuje 12-letnia Zuzia.

Dodajmy, że na Opolszczyźnie rok szkolny rozpoczęło dziś (01.09) około 140 tysięcy uczniów i przedszkolaków, nad którymi opiekę sprawuje ponad 20 tysięcy pedagogów. Mury szkolne po raz pierwszy przekroczyło dziś prawie 9 tysięcy pierwszoklasistów.
Marzena Machałek
Adrian Czubak
Michał Siek
Andrzej Kruczkiewicz
Uczniowie

Zobacz także

2020-05-29, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Wniosek wycofany. Bogdan Wyczałkowski nadal będzie kierował pracami nyskiej rady powiatu. "W czasie epidemii nie czas na kłótnie" Na razie bez kolejnych zmian na czele nyskiej rady powiatu. Przewodniczący Bogdan Wyczałkowski nie został odwołany, a przy prezydialnym stole ponownie zasiadł dziś (29.05) Zbigniew Karnaś (PiS). » więcej 2020-05-29, godz. 15:47, Wiadomości z regionu Lech Kaczyński, Jan Olszewski i Żołnierze Wyklęci będą patronować nyskim rondom. To efekt obywatelskiej inicjatywy 3 nyskie ronda otrzymają nowych patronów. To efekt starań części mieszkańców, którzy zabiegali o upamiętnienie w ten sposób postaci związanych z podziemiem antykomunistycznym. » więcej 2020-05-29, godz. 07:45, Sport i turystyka "Wiśnia" odchodzi z ZAKSY, w Stali zostają Dembiec i Szczurek - kolejne ruchy kadrowe w ekipach PlusLigi Trzy tytułu mistrza kraju, cztery Puchary Polski - to tylko niektóre sukcesy, jakie zapisał w swoim życiorysie Łukasz Wiśniewski, środkowy Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Po ośmiu sezonach spędzonych na Opolszczyźnie popularny… » więcej 2020-05-27, godz. 21:00, Sport i turystyka Środek w Nysie obsadzony. Stal przedłużyła trzy kontrakty Cały czas czekamy na wyniki audytu, który da odpowiedź, czy Stal Nysa zagra w siatkarskiej Pluslidze. Tymczasem mistrzowie I ligi przedłużyli pierwsze kontrakty z zawodnikami. W Nysie na kolejny sezon zostanie tercet środkowych - Maciej… » więcej 2020-05-27, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Oszuści ponownie uderzyli w powiecie nyskim. Metodą "na BLIK" wyłudzili ponad 3,5 tysiąca złotych Oszuści po raz kolejny skutecznie zaatakowali mieszkańców regionu. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu nyskiego, którzy stracili pieniądze za pośrednictwem platformy BLIK. » więcej
379380381382383384385
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »