Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-09-01, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie w cieniu pandemii. "To nowa normalność, dzieci będą mogły się ze sobą spotykać"

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Pierwszy dzwonek zabrzmiał dziś (1.09) w szkołach. Wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego zorganizowano w Nysie, gdzie przy Zespole Placówek Specjalnych rozpoczęło działalność Regionalne Centrum Integracji i Rehabilitacji.
Trwająca epidemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na organizację uroczystości, w czasie której zaprezentowano jedynie symboliczny program artystyczny, a liczbę osób na widowni ograniczono do minimum.

Obecna w czasie wydarzenia wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek wskazywała, że powrót do tradycyjnego systemu nauczania przyniesie korzyści uczniom.

- To jest inny rok. To jest ta nowa normalność, ale jakże potrzebna, by dzieci mogły się ze sobą spotykać i mogły się rozwijać w warunkach, które są dla nich najlepsze; w relacji, w kontakcie z rówieśnikami, z nauczycielami. Przygotowywaliśmy się do tego długo - dodała.

Wojewoda opolski Adrian Czubak zapewniał, że przez ostatnie miesiące władze centralne czyniły starania, by zapewnić uczącej się młodzieży oraz nauczycielom maksymalny poziom bezpieczeństwa.

- Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, w jakich warunkach kończyliśmy zeszły rok szkolny, w jakich warunkach rozpoczynamy ten. Od samego początku trwania epidemii, szkoła była głównym punktem pracy, aby bezpieczeństwo zdrowotne było zachowane w stopniu najwyższym - powiedział.

Opolski kurator oświaty Michał Siek zaznacza, że na razie wszystkie placówki w regionie będą pracować w trybie stacjonarnym, a wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności, takich jak konieczność zasłaniania nosa i ust, będzie zależało od specyfiki poszczególnych placówek.

- W szkołach dużych, dyrektor może zdecydować o tym, że wprowadzi taki obowiązek. Mamy sporo szkół na Opolszczyźnie małych i wtedy można ten kontakt ograniczyć do minimum. Są wyznaczone sale, w których będą się odbywać lekcje poszczególnych klas, przestrzeń, gdzie będą mogli wyjść na przerwę, kiedy klasa będzie się wietrzyć. To też wchodzenie różnymi wejściami - wymieniał.

Starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz podkreślał znaczenie, jakie w kształceniu niepełnosprawnej młodzieży odgrywał będzie uruchomiony dziś obiekt, w którym odbyła się uroczystość.

- Zaspokoi ich zapotrzebowanie na najważniejsze, co możemy im dać, radość życia. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu jako gospodarz - mówił.

Z kolei uczniowie, z którymi rozmawiał nasz reporter byli wyjątkowo zgodni co do tego, że od marca brakowało im tradycyjnych lekcji.

- Trzeba było ogarnąć programy do zdalnego nauczania - zauważa 12-letni Maciej. - Brakowało kontaktu z ludźmi. Też ta forma nauki, samemu w domu, nie zawsze przynosiła takie efekty, jak byśmy tego oczekiwali - zdradza 15-letnia Julia. - Wakacje wrócą, będą za rok. Dobrze też być w szkole, nauczyć się czegoś nowego - przekonuje 12-letnia Zuzia.

Dodajmy, że na Opolszczyźnie rok szkolny rozpoczęło dziś (01.09) około 140 tysięcy uczniów i przedszkolaków, nad którymi opiekę sprawuje ponad 20 tysięcy pedagogów. Mury szkolne po raz pierwszy przekroczyło dziś prawie 9 tysięcy pierwszoklasistów.
Marzena Machałek
Adrian Czubak
Michał Siek
Andrzej Kruczkiewicz
Uczniowie

Zobacz także

2020-10-15, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dwie zakonnice opiekujące się pacjentami Domu Pomocy Społecznej w Nysie zakażone koronawirusem Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej w Nysie. Zakażenie potwierdzono u dwóch zakonnic opiekujących się pacjentami w placówce przy alei Wojska Polskiego. » więcej 2020-10-15, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Trwa sprzątanie po ulewie w powiecie nyskim. Jeszcze nie podliczono strat, ale już wiadomo, że będą one spore W powiecie nyskim trwa wielkie sprzątanie po wczorajszych (14.10) podtopieniach. Choć woda w większości opadła, strażacy cały czas są wzywani do zalanych posesji. » więcej 2020-10-15, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Pociągi na linii Nysa - Opole kursują bez zmian. "Woda odpuściła" Przywrócono ruch kolejowy na linii Opole - Nysa. Wcześniej z powodu wezbrania wody na jednym z cieków w rejonie Łambinowic pasażerowie musieli korzystać z komunikacji zastępczej. » więcej 2020-10-15, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Woda już nie zagraża mieszkańcom powiatu nyskiego. Strażacy liczą się jednak z koniecznością dalszych częstych wyjazdów Stabilizuje się sytuacja hydrologiczna w powiecie nyskim. Dziś (15.10) strażacy byli wzywani 11 razy do skutków opadów, jednak to na pewno nie koniec tego typu interwencji. » więcej 2020-10-14, godz. 19:39, Wiadomości z regionu Sytuacja w powiecie nyskim stabilizuje się, jednak dla wielu to będzie kolejna pracowita noc Poprawia się sytuacja hydrologiczna w powiecie nyskim. Obecnie mieszkańcy nie powinni obawiać się nowych zagrożeń, jednak dla wielu z nich, podobnie jak dla strażaków, to będzie kolejna pracowita noc. » więcej
335336337338339340341
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »