Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-04-30, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Na zachodzie regionu nie powinno zabraknąć wody. Nysa, Brzeg i Namysłów przygotowane na suszę

W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
Ze względu na czerpanie wody z rzeki, Nysa jest jednym z miast najbardziej narażonych na skutki suszy. Jak jednak zapewnia prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Akwa Edyta Peikert, nawet w przypadku znacznego obniżenia poziomu Białej Głuchołaskiej, dostawy wody nie będą zagrożone.
- Oczywiście, obniża się poziom rzeki, ale jest to rzeka górska, w związku z czym na dzień dzisiejszy nie widać zagrożenia, żeby wody nam brakło. Mamy tę komfortową sytuację, że oprócz ujęcia powierzchniowego mamy również studnie głębinowe, które są cały czas w gotowości - wskazuje.

Wystarczające rezerwy posiada także Namysłów. Aby jednak zwiększyć bezpieczeństwo w tym zakresie, w ubiegłym tygodniu rozpoczęto odwierty nowych studni głębinowych. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zachęca jednak do racjonalnego korzystania z wody.

- Nawet jakby miała miejsce dotkliwa susza w tym roku, my sobie poradzimy. Natomiast będę apelował, aby ograniczyć zużycie, na przykład do podlewania ogrodów czy trawników. Dobrze by było, aby zużycie wody do tego typu celów spadło, albo żeby korzystano do tych celów z innego rodzaju wody, nie z tej uzdatnionej - dodaje.

Problemów z dostępnością wody nie ma za to Brzeg, który dziś może prowadzić dobowe wydobycie na poziomie prawie 20 tysięcy metrów sześciennych. Jak mówi prezes tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Artur Stecuła, to z nawiązką wystarcza, by zaspokoić potrzeby miasta i kilku ościennych gmin.

- Nie wprowadzamy takiego nakazu, żeby wody używać tylko do celów spożywczych. Wiadomo, że powinniśmy ją oszczędzać, natomiast nie byłoby to da nas też korzystne ze względów ekonomicznych. Jeżeli oczywiście jest potrzeba, to mieszkańcy mogą korzystać z wody jeszcze w tej chwili do woli - zapewnia.

Na dobrą sytuację hydrologiczną Brzegu wpływa znaczne zmniejszenie zużycia w ostatnich latach, spowodowane między innymi używaniem przez odbiorców coraz bardziej oszczędnych urządzeń. Dodajmy, że miasto prawie w całości czerpię wodę ze studni głębinowych, ale w razie potrzeby może też sięgnąć do źródeł powierzchniowych.
Edyta Peikert
Bartłomiej Stawiarski
Artur Stecuła

Zobacz także

2019-09-20, godz. 20:15, Sport i turystyka Stal Nysa pokonała beniaminka z Lublina Kolejne zwycięstwo nysian w Krispol 1.lidze siatkarzy. Rywalem Stali była Politechnika Lublin. » więcej 2019-09-20, godz. 19:30, Gospodarka 104 nowe lokale powstają w Nysie z rządowego programu "Mieszkanie plus". Symbolicznie cegły dołożyli politycy i samorządowcy [FILM, ZDJĘCIA] U zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej w Nysie powstają trzy nowe bloki mieszkaniowe. Dzięki inwestycji w ramach rządowego programu 'Mieszkanie plus' powstanie 104 nowych lokali. Dziś (20.09) symbolicznie pierwsze cegły w mur… » więcej 2019-09-20, godz. 14:00, Sport i turystyka Kolejny beniaminek na drodze Stali Nysa Stal Nysa zmierzy się z LUK Politechniką Lublin w meczu otwierającym drugą kolejkę zmagań siatkarskiej Krispol 1. ligi. To kolejny pojedynek nysian z beniaminkiem rozgrywek. Przed tygodniem, na otwarcie pokonali SMS PZPS Spała 3:0. » więcej 2019-09-16, godz. 07:00, Sport i turystyka Krystalizuje się sytuacja w 4. lidze piłkarskiej Polonia Nysa została samodzielnym liderem rozgrywek BS Leśnica 4. ligi piłkarskiej. To jedyny niepokonany zespół w tych rozgrywkach. » więcej 2019-09-14, godz. 20:03, Wiadomości z regionu Prawie pół tysiąca młodych na 15. Zjeździe Dzieci Misyjnych w Nysie Mają kilka lub kilkanaście lat i już chcą pomagać swoim rówieśnikom, którzy żyją w ubóstwie na krańcach świata. Za nami 15. Zjazd Misyjny Dzieci w Nysie. Dziś (14.09) od samego rana do późnych godzin popołudniowych około… » więcej
458459460461462463464
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »