Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-04-30, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Na zachodzie regionu nie powinno zabraknąć wody. Nysa, Brzeg i Namysłów przygotowane na suszę

W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
Ze względu na czerpanie wody z rzeki, Nysa jest jednym z miast najbardziej narażonych na skutki suszy. Jak jednak zapewnia prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Akwa Edyta Peikert, nawet w przypadku znacznego obniżenia poziomu Białej Głuchołaskiej, dostawy wody nie będą zagrożone.
- Oczywiście, obniża się poziom rzeki, ale jest to rzeka górska, w związku z czym na dzień dzisiejszy nie widać zagrożenia, żeby wody nam brakło. Mamy tę komfortową sytuację, że oprócz ujęcia powierzchniowego mamy również studnie głębinowe, które są cały czas w gotowości - wskazuje.

Wystarczające rezerwy posiada także Namysłów. Aby jednak zwiększyć bezpieczeństwo w tym zakresie, w ubiegłym tygodniu rozpoczęto odwierty nowych studni głębinowych. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zachęca jednak do racjonalnego korzystania z wody.

- Nawet jakby miała miejsce dotkliwa susza w tym roku, my sobie poradzimy. Natomiast będę apelował, aby ograniczyć zużycie, na przykład do podlewania ogrodów czy trawników. Dobrze by było, aby zużycie wody do tego typu celów spadło, albo żeby korzystano do tych celów z innego rodzaju wody, nie z tej uzdatnionej - dodaje.

Problemów z dostępnością wody nie ma za to Brzeg, który dziś może prowadzić dobowe wydobycie na poziomie prawie 20 tysięcy metrów sześciennych. Jak mówi prezes tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Artur Stecuła, to z nawiązką wystarcza, by zaspokoić potrzeby miasta i kilku ościennych gmin.

- Nie wprowadzamy takiego nakazu, żeby wody używać tylko do celów spożywczych. Wiadomo, że powinniśmy ją oszczędzać, natomiast nie byłoby to da nas też korzystne ze względów ekonomicznych. Jeżeli oczywiście jest potrzeba, to mieszkańcy mogą korzystać z wody jeszcze w tej chwili do woli - zapewnia.

Na dobrą sytuację hydrologiczną Brzegu wpływa znaczne zmniejszenie zużycia w ostatnich latach, spowodowane między innymi używaniem przez odbiorców coraz bardziej oszczędnych urządzeń. Dodajmy, że miasto prawie w całości czerpię wodę ze studni głębinowych, ale w razie potrzeby może też sięgnąć do źródeł powierzchniowych.
Edyta Peikert
Bartłomiej Stawiarski
Artur Stecuła

Zobacz także

2019-12-09, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Nyski starosta pozostaje na stanowisku. Na sesji nie było wystarczającej liczby radnych, by go odwołać Na razie nie będzie zmian na czele powiatu nyskiego. Podczas zwołanej na dziś (09.12) sesji rady powiatu, nie było kworum wymaganego do przeprowadzenia głosowania. » więcej 2019-12-08, godz. 13:00, Gospodarka Część nyskiego śródmieścia będzie wkrótce udostępniona dla ruchu. Na zakończenie prac w rynku trzeba będzie poczekać do wiosny Za kilka dni kierowcy i piesi będą mogli korzystać z przebudowanej ulicy Wrocławskiej w Nysie. Na otwarcie reszty śródmieścia trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. » więcej 2019-12-08, godz. 11:44, Sport i turystyka Stal Nysa zapisała się w pierwszoligowej historii Stal Nysa pokonała Krispol Września 3:0 w meczu ostatniej kolejki pierwszej rundy rozgrywek zaplecza PlusLigi. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha zdemolowali rywali w pierwszej partii do 11, a w następnych wygrywali do 20. Najlepszym graczem… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30, Gospodarka Nysa zastanawia się nad budową spalarni odpadów Instalacja mogłaby być odpowiedzią nie tylko na coraz bardziej ograniczoną powierzchnię do składowania odpadów, ale też zapewnić tańsze ogrzewanie i energię elektryczną. » więcej 2019-12-06, godz. 12:00, Gospodarka Przyszłoroczny budżet Nysy będzie rekordowy. Wydatki na poziomie 326 milionów, ponad 80 pochłoną inwestycje Nysa zapowiada rekordowy przyszłoroczny budżet miejski. Wstępnie wydatki w 2020 roku zaplanowano na ponad 326 milionów złotych, z czego ponad 80 magistrat chce przeznaczyć na inwestycje. » więcej
433434435436437438439
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »