Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-04-30, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Na zachodzie regionu nie powinno zabraknąć wody. Nysa, Brzeg i Namysłów przygotowane na suszę

W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
Ze względu na czerpanie wody z rzeki, Nysa jest jednym z miast najbardziej narażonych na skutki suszy. Jak jednak zapewnia prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Akwa Edyta Peikert, nawet w przypadku znacznego obniżenia poziomu Białej Głuchołaskiej, dostawy wody nie będą zagrożone.
- Oczywiście, obniża się poziom rzeki, ale jest to rzeka górska, w związku z czym na dzień dzisiejszy nie widać zagrożenia, żeby wody nam brakło. Mamy tę komfortową sytuację, że oprócz ujęcia powierzchniowego mamy również studnie głębinowe, które są cały czas w gotowości - wskazuje.

Wystarczające rezerwy posiada także Namysłów. Aby jednak zwiększyć bezpieczeństwo w tym zakresie, w ubiegłym tygodniu rozpoczęto odwierty nowych studni głębinowych. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zachęca jednak do racjonalnego korzystania z wody.

- Nawet jakby miała miejsce dotkliwa susza w tym roku, my sobie poradzimy. Natomiast będę apelował, aby ograniczyć zużycie, na przykład do podlewania ogrodów czy trawników. Dobrze by było, aby zużycie wody do tego typu celów spadło, albo żeby korzystano do tych celów z innego rodzaju wody, nie z tej uzdatnionej - dodaje.

Problemów z dostępnością wody nie ma za to Brzeg, który dziś może prowadzić dobowe wydobycie na poziomie prawie 20 tysięcy metrów sześciennych. Jak mówi prezes tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Artur Stecuła, to z nawiązką wystarcza, by zaspokoić potrzeby miasta i kilku ościennych gmin.

- Nie wprowadzamy takiego nakazu, żeby wody używać tylko do celów spożywczych. Wiadomo, że powinniśmy ją oszczędzać, natomiast nie byłoby to da nas też korzystne ze względów ekonomicznych. Jeżeli oczywiście jest potrzeba, to mieszkańcy mogą korzystać z wody jeszcze w tej chwili do woli - zapewnia.

Na dobrą sytuację hydrologiczną Brzegu wpływa znaczne zmniejszenie zużycia w ostatnich latach, spowodowane między innymi używaniem przez odbiorców coraz bardziej oszczędnych urządzeń. Dodajmy, że miasto prawie w całości czerpię wodę ze studni głębinowych, ale w razie potrzeby może też sięgnąć do źródeł powierzchniowych.
Edyta Peikert
Bartłomiej Stawiarski
Artur Stecuła

Zobacz także

2020-08-27, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Nyscy strażnicy miejscy przygarnęli papugę. Ptak został bez opieki, gdy jego właścicielka trafiła do szpitala Nyscy strażnicy miejscy od wtorku (25.08) mają nowego towarzysza. To papużka falista o imieniu Kacper, która trafiła na komendę po interwencji przeprowadzonej na prośbę mieszkańców. » więcej 2020-08-27, godz. 17:00, Sport i turystyka Stal Nysa podpisała kontrakt z nowym atakującym Michał Filip nowym zawodnikiem Stali Nysa. 26-letni siatkarz gra na pozycji atakującego. » więcej 2020-08-27, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Trudne warunki na Jeziorze Nyskim. Przed południem wodniacy z WOPR ratowali wędkarzy 2 wędkarzy i psa ratowali z opresji WOPR-owcy z Nysy. Akcja rozpoczęła się około 9.30 od zgłoszenia do służb o zatonięciu na Jeziorze Nyskim łodzi z 3 wędkarzami. Na miejsce zadysponowano drużynę WOPR Nysa oraz policyjną łódź… » więcej 2020-08-26, godz. 09:52, Wiadomości z regionu Kilkadziesiąt osób poszukiwało wędkarza, który uciekł do domu. "Pogryzły go komary" 4 godziny poszukiwań, natomiast wędkarz poszedł do domu, bo kąsały go komary. Opolscy strażacy przed piątą rano otrzymali wezwanie, że na Nysie Kłodzkiej zaginął 52-latek, który wędkował z brzegu z dwoma kolegami. Po tej informacji… » więcej 2020-08-26, godz. 08:08, Wiadomości z regionu Służby ratunkowe poszukują wędkarza. Akcja na Nysie Kłodzkiej [AKTUALIZACJA] Ratownicy wodni, płetwonurkowie, strażacy i policjanci poszukują wędkarza, który zaginął w okolicach Wójcic, pod Nysą. » więcej
351352353354355356357
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »