Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-04-30, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Na zachodzie regionu nie powinno zabraknąć wody. Nysa, Brzeg i Namysłów przygotowane na suszę

W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody
Ze względu na czerpanie wody z rzeki, Nysa jest jednym z miast najbardziej narażonych na skutki suszy. Jak jednak zapewnia prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Akwa Edyta Peikert, nawet w przypadku znacznego obniżenia poziomu Białej Głuchołaskiej, dostawy wody nie będą zagrożone.
- Oczywiście, obniża się poziom rzeki, ale jest to rzeka górska, w związku z czym na dzień dzisiejszy nie widać zagrożenia, żeby wody nam brakło. Mamy tę komfortową sytuację, że oprócz ujęcia powierzchniowego mamy również studnie głębinowe, które są cały czas w gotowości - wskazuje.

Wystarczające rezerwy posiada także Namysłów. Aby jednak zwiększyć bezpieczeństwo w tym zakresie, w ubiegłym tygodniu rozpoczęto odwierty nowych studni głębinowych. Burmistrz Bartłomiej Stawiarski zachęca jednak do racjonalnego korzystania z wody.

- Nawet jakby miała miejsce dotkliwa susza w tym roku, my sobie poradzimy. Natomiast będę apelował, aby ograniczyć zużycie, na przykład do podlewania ogrodów czy trawników. Dobrze by było, aby zużycie wody do tego typu celów spadło, albo żeby korzystano do tych celów z innego rodzaju wody, nie z tej uzdatnionej - dodaje.

Problemów z dostępnością wody nie ma za to Brzeg, który dziś może prowadzić dobowe wydobycie na poziomie prawie 20 tysięcy metrów sześciennych. Jak mówi prezes tamtejszego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Artur Stecuła, to z nawiązką wystarcza, by zaspokoić potrzeby miasta i kilku ościennych gmin.

- Nie wprowadzamy takiego nakazu, żeby wody używać tylko do celów spożywczych. Wiadomo, że powinniśmy ją oszczędzać, natomiast nie byłoby to da nas też korzystne ze względów ekonomicznych. Jeżeli oczywiście jest potrzeba, to mieszkańcy mogą korzystać z wody jeszcze w tej chwili do woli - zapewnia.

Na dobrą sytuację hydrologiczną Brzegu wpływa znaczne zmniejszenie zużycia w ostatnich latach, spowodowane między innymi używaniem przez odbiorców coraz bardziej oszczędnych urządzeń. Dodajmy, że miasto prawie w całości czerpię wodę ze studni głębinowych, ale w razie potrzeby może też sięgnąć do źródeł powierzchniowych.
Edyta Peikert
Bartłomiej Stawiarski
Artur Stecuła

Zobacz także

2024-09-27, godz. 13:18, Wiadomości z regionu Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nyskim. » więcej 2024-09-27, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Stolica kraju pomaga Opolszczyźnie Władze stołeczne Warszawy przekazały samorządom poszkodowanym przez powódź 20 mln zł. - Z tego po 5 mln zł trafi do gmin Głuchołazy i Nysa - informuje nyskie starostwo w mediach społecznościowych. » więcej 2024-09-26, godz. 20:50, Sport i turystyka Porażka PSG Stali Nysa z Projektem Warszawa PSG Stal Nysa przegrała na wyjeździe z Projektem Warszawa 1:3 w meczu trzeciej kolejki siatkarskiej PlusLigi. » więcej 2024-09-26, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Trwają prace porządkowe po powodzi w nyskich podstawówkach. Dzieci jeszcze pozostaną w domach Wszyscy najmłodsi mieszkańcy Nysy już od poniedziałku powinni powrócić do swoich szkół - takie są wstępne przewidywania lokalnych władz, które pracują, aby przerwa w nauce spowodowana zalaniem placówek edukacyjnych w Nysie przez… » więcej 2024-09-25, godz. 19:05, Wiadomości z regionu Trwa sprzątanie szkół w Nysie. Młodzież wróci do nauki najprawdopodobniej po weekendzie Sprzątanie Nysy trwa. Wśród obiektów, które najbardziej ucierpiały są szkoły takie jak Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół i Placówek Artystycznych czy nyskie Liceum Ogólnokształcące Carolinum. Zapytaliśmy władze… » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »