Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-03-06, 21:00 Autor: Daniel Klimczak

Pierwsza w regionie komora hiperbaryczna zacznie działać jeszcze w tym roku. Skorzystają z niej pacjenci nyskiego szpitala

Budynek, w którym stanie komora [fot. Daniel Klimczak]
Budynek, w którym stanie komora [fot. Daniel Klimczak]
Jeszcze w tym roku nyski szpital uruchomi komorę hiperbaryczną. Lecznica znalazła chętnych na dostarczenie urządzenia i przymierza się do remontu pomieszczeń, w których będą świadczone usługi z jego wykorzystaniem.
Do przetargu na dostawę komory wraz z wyposażeniem stanęły dwie firmy. Jedna z nich zaoferowała cenę miliona 484 tysięcy złotych, dzięki czemu udało jej się zmieścić w kwocie, którą lecznica zamierza przeznaczyć na zakup sprzętu.

Jak zapowiada dyrektor nyskiego ZOZ-u Norbert Krajczy, jeżeli procedurę uda się zakończyć bez odwołań, to leczenie z wykorzystaniem komory będzie można rozpocząć już w lecie.

- Chcielibyśmy, żeby w ciągu 90 dni, jak zostało wpisane w naszym postępowaniu, taka komora mogła być w Nysie. Jesteśmy akurat w pomieszczeniach, które już będą adaptowane na ten cel. Trzeba opuścić na przykład pewne fundamenty, przygotować i wylać odpowiednią grubość betonu, bo to będzie około 10 - 12 ton ta komora ważyła - wskazuje.

Pacjenci korzystający z komory będą mogli liczyć na finansowanie seansów ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, który ostatecznie znalazł pieniądze na ten cel.

- Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia widzi potrzebę, aby taka komora udzielała świadczeń na terenie naszego województwa. Jeżeli szpital w Nysie będzie gotowy, aby takich świadczeń udzielać, Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi postępowanie konkursowe - mówi rzecznik opolskiego oddziału NFZ, Barbara Pawlos. Fundusz nie zdradza jednak, jaką kwotę planuje przeznaczyć na tego rodzaju świadczenia.

Nyska komora hiperbaryczna będzie pierwszą taką instalacją w regionie. Z aparatury będzie mogło korzystać jednocześnie 8 osób, w tym 2 leżące. Oprócz leczenia oparzeń, czy skutków udarów, będzie ona mogła być wykorzystywana także w przypadku pojawienia się w regionie koronawirusa. Dodajmy, że w zakupie sprzętu pomoże Unia Europejska, która na ten cel przeznaczy milion złotych.
Norbert Krajczy
Barbara Pawlos

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »