Około 6 milionów złotych rocznie przeznaczy opolski NFZ na prowadzenie oddziału chirurgii naczyniowej w drugim punkcie na terenie Opolszczyzny. Nowy oddział nyskiej chirurgii naczyniowej swoim zasięgiem ma objąć sześć powiatów, od nyskiego przez prudnicki, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki aż po strzelecki. Dziś (09.09) podczas konferencji prasowej w szpitalu powiatowym w Nysie Norbert Krajczy, dyrektor placówki zadeklarował, że wystąpi w konkursie ofert.
- Mamy podpisany pakiet onkologiczny i od 15 września chcemy wdrożyć krótką ścieżkę zdrowia, dlatego potrzebni będą też naczyniowcy - wyjaśnia Norbert Krajczy, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie. Do dużych zabiegów onkologicznych niestety chirurg onkolog jest niezbędny. Dlatego m.in. to też jest warunkiem, że będziemy mogli w Nysie świadczenia chirurgii naczyniowej realizować na tych nastu łóżkach. Chcemy przygotować ofertę dla wszystkich oddziałów zabiegowych, niezabiegowych, bo będą potrzebne konsultacje, bloku operacyjnego, a przede wszystkim dla szpitalnego oddziału ratunkowego.
- Staramy się zrealizować realne potrzeby pacjentów - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Te kwestie związane z ochroną zdrowia, z zabezpieczeniem świadczeń dla pacjentów, z zabezpieczeniem poważnego, dobrego procesu terapeutycznego dla wszystkich pacjentów, są dla mnie bardzo ważne i chcemy te zabezpieczenia w pełnym zakresie czynić.
- Możemy dzisiaj z całą pewnością powiedzieć, że oddział chirurgii naczyniowej do Nysy wraca. Jest ogłoszony konkurs, jest budżet, jest podmiot, który w tym konkursie wystartuje i zagwarantuje spełnienie wszystkich warunków, co znaczy, że kwestią najbliższych tygodni jest rozstrzygnięcie tego konkursu i podpisanie umowy - dodaje poseł Kamil Bortniczuk.
- Liczymy, że po prawie trzech latach chirurgia naczyniowa wróci na ziemię nyską. Uruchomienie oddziału mogłoby nastąpić już 1 listopada - mówi Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - To oznacza zwiększenie dostępności, a to oznacza, że nie tylko świadczenia na wysokim poziomie będą realizowane w stolicy województwa. Narodowy Fundusz Zdrowia robi wszystko, żeby świadczenia na bardzo wysokim poziomie były realizowane również w innych powiatach naszego regionu.
- Liczymy, że dzięki uruchomieniu naczyniówki w Nysie jest szansa dla naszego szpitala w Głuchołazach, jako rehabilitacji kardiologicznej. To wszystko jest w miarę połączone i poukładane tak, żeby służyło pacjentom z naszego regionu, a to pozwoliłoby na utrzymanie głuchołaskiego szpitala w lepszym stanie finansowym - dodaje Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski.
Ogłoszenie rezultatów postępowania wyznaczono na 18 października. Umowy będą obowiązywać od 1 listopada i będą zawierane na 5 lat.