Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-31, 22:42 Autor: Agnieszka Stefaniak

Opolszczyzna uczci 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W planie apele pamięci, koncerty, spotkania z młodzieżą

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach [Fot. materiały prasowe CMJW]
Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach [Fot. materiały prasowe CMJW]
Opole, Nysa, Namysłów, Głubczyce. W większości miast powiatowych odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej.
OPOLE
Uroczystości organizowane przez wojewodę opolskiego w stolicy województwa rozpoczną się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy o godz. 8:00 przy budynku dawnego Konsulatu Generalnego RP w Opolu przy ul. Konsularnej. Godzinę później zapłoną znicze przy tablicy upamiętniającej Polaków wywiezionych do KL Buchenwald, która znajduje się na budynku dworca kolejowego PKP w Opolu.

Uroczysta msza święta w kościele Ojców Franciszkanów w intencji wszystkich ofiar II wojny światowej rozpocznie się w samo południe. Po mszy uczestnicy przejdą w asyście kompanii honorowej 10. Brygady Logistycznej na plac przed Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. Tam o 13:30 rozpoczną się oficjalne uroczystości.

Po południu, o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej MBP przy ul. Minorytów 4 zaplanowano koncert zespołu Metronom. W repertuarze znajdą się pieśni żołnierskie, partyzanckie i powstańcze, m.in: Czerwone Maki, Karpacka Brygada, Hubalowa Legend czy Rozszumiały się wierzby płaczące

- Dzięki wspólnemu śpiewaniu sprawimy, że 80. rocznica wybuchu drugiej wojny będzie obchodzona w sposób szczególny - informują organizatorzy koncertu.
 

BRZEG
W Brzegu uroczystości z okazji 80. rocznych wybuchu II Wojny Światowej organizują wspólnie burmistrz i starosta oraz dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów. O godzinie 17.00 msza święta z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. O 18.15 zaplanowano apel poległych pod pomnikiem mjr. Henryka Sucharskiego.
Pół godziny później rozpocznie się spotkanie z udziałem kombatantów w klubie wojskowym brzeskich saperów. Z tej okazji występ przygotowali artyści z Klubu 1. Pułku Saperów.

GŁUBCZYCE
W Głubczycach powiatowe uroczystości w niedzielę rozpoczną się mszą świętą w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, początek o godzinie 11.00. Po mszy uroczystości przeniosą się pod Pomnik Czynu Zbrojnego też w Głubczycach.

KĘDZIERZYN-KOŹLE
Na wspólne uroczystości do Kędzierzyna-Koźla zapraszają w niedzielę władze miasta i powiatu do Parku Pojednania, przy pomniku poświęconym Ofiarom II Wojny Światowej.
Poprzedzi je msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Mikołaja przy ul. Judyma o godzinie 12.00. Uroczystości pod pomnikiem rozpoczną się o godzinie 13:30. W planie przemówienia i złożenie kwiatów a także koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej "Azoty Kędzierzyn-Koźle".

KLUCZBORK
W Kluczborku uroczystości rocznicowe odbędą się na cmentarzu przy ulicy Opolskiej. Tam stoi Pomnik Żołnierza Polskiego. W planie hymn, apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W uroczystościach uczestniczyć będą żołnierze Jednostki Wojskowej 2286 oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chocianowic. Uroczystości rozpoczną się o 9:00.

KRAPKOWICE
W Krapkowicach o godzinie 10:00 przedstawiciele samorządu złożą kwiaty pod Pomnikiem ofiar I i II Wojny Światowej, który stoi tuż koło Baszty.

NAMYSŁÓW
W Namysłowie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w tym roku połączone są z rocznicą powstania Solidarności. O 10.00 w kościele Piotra i Pawła odprawiona będzie msza święta. Po niej nastąpi złożenie wieńców przed tablicą pamiątkową przy kościele oraz przed obeliskiem kombatantów przy ulicy Pocztowej. Uroczystościom towarzyszyć będą występy uczniów szkoły muzycznej. 

NYSA
Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w Nysie odbędą się dopiero 4 września, o godz. 12:00 pod pomnikiem "Patriotom Polskim”. Tam złożone będą kwiaty, wręczone zostaną odznaczenia.

PRUDNIK
Burmistrz Prudnika i proboszcz Parafii pw. Św. Michała Archanioła zapraszają na Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w rocznice wybuchu II Wojny Światowej z udziałem Orkiestry Dętej Prudnickiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 11.30 w kościele.


STRZELCE OPOLSKIE
W Strzelcach Opolskich uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz Dnia Weterana rozpoczną się o 11:15. Na tę godzinę zaplanowano zbiórkę pod ratuszem 
i przejście na mszę św. do kościoła pw. św. Wawrzyńca. Po niej, o 12:45 złożenie kwiatów pod Pomnikiem ku czci Ofiar Wojen i Przemocy. Organizatorami uroczystości są Zarząd Miejsko-Gminnego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Strzelcach Opolskich wraz ze starostą i burmistrzem.


CENTRALNE MUZEUM JEŃCÓW WOJENNYCH
Dodajmy, że cały wrzesień w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach upłynie pod hasłem 80. rocznicy wybuchu wojny.

1 września o 10:00 muzeum zaprasza wszystkich przed Pomnik Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach, gdzie wspólnie złożone zostaną kwiaty i zapalone zostaną znicze upamiętniające wydarzenia sprzed 80 lat. Z kolei o godzinie 16:00 w Kościele Parafialnym świętej Marii Magdaleny w Łambinowicach odbędzie się koncert słowno-muzyczny zatytułowany „Modlitwa Pokoju”. Udział w nim wezmą wokaliści chóru „Oktoich” z Wrocławia oraz opolscy literaci.

W poniedziałek (2.09) o godzinie 17:00, ale już w opolskiej siedzibie muzeum przy ulicy Minorytów 3, odbędzie się otwarcie wystawy czasowej "Nie tylko proces... Norymberga i jeńcy wojenni (1939–1945)”. Ekspozycja jest efektem międzynarodowego projektu, realizowanego przez Centrum Dokumentacji Zjazdów NSDAP w Norymberdze, w partnerstwie z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych.

Kolejną propozycją, tym razem przedstawiającą ciągle mało znane losy żołnierzy Wojska Polskiego w niewoli w latach II wojny światowej, będzie otwarcie plenerowej wystawy czasowej „To jeszcze nie koniec... Żołnierze września 1939 r. w niewoli Wehrmachtu i NKWD (1939–1945)". Wernisaż odbędzie się na dziedzińcu muzeum w Opolu przy ul. Minorytów 3 we wtorek 17 września o godz. 13:00.

Zobacz także

2020-03-18, godz. 13:22, Wiadomości z regionu Nie mogą karać, ale edukują. Nyscy strażnicy miejscy także angażują się w walkę z zagrożeniem epidemicznym Nyscy strażnicy miejscy prowadza w terenie akcję edukacyjną - rozmawiają z młodzieżą, która, mimo wskazania, by zostać w domu, spotyka się w parkach, na skwerach i placach zabaw. » więcej 2020-03-17, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Szpital w Nysie chce zapewnić opiekę dla większej liczby pacjentów wymagających intensywnej terapii. Trwają przygotowania do uruchomienia dodatkowych łóżek na OIOM-ie Nyski szpital przygotowuje się na powiększenie oddziału intensywnej opieki medycznej. Działania mają związek z epidemią koronawirusa. » więcej 2020-03-17, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nyski MZK walczy z koronawirusem ozonem i promieniami UV. Przewoźnik wydzielił też strefy buforowe w autobusach Autobusy nyskiej komunikacji miejskiej będą dokładniej czyszczone. Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, przewoźnik zdecydował się na zakup aparatury do ozonowania i naświetlania promieniami UV wnętrz pojazd… » więcej 2020-03-17, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Studenci z Nysy będą pomagali w walce z koronawirusem. Mają prowadzić m.in. wywiad telefoniczny i udzielać informacji o zagrożeniu Studenci kierunków medycznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie będą pomagali w walce z koronawirusem. To odpowiedź na piątkowy (13.03) apel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. » więcej 2020-03-16, godz. 16:12, Gospodarka Nyski urząd pracy wraca do pracy. Załoga "pośredniaka" kończy kwarantannę Najprawdopodobniej od jutra (17.03) zostanie wznowiona działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. Pracownicy czekają na decyzje o możliwości powrotu do swoich obowiązków. » więcej
405406407408409410411
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »