Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-07-30, 19:33 Autor: Daniel Klimczak

Zbiorowy grób żołnierzy z II Wojny Światowej znaleziono w Nysie. To Niemcy i Estończyk

W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
Na cmentarzu przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odnaleziono i ekshumowano szczątki 12 żołnierzy niemieckich i jednego Estończyka, którzy zmarli w czasie II Wojny Światowej.
Mogiły powstały w 1945 roku. Jak zauważa kierownik prac Adam Białas z pracowni Pomost z Poznania, ich stan świadczy o tym, jak krwawe żniwo zbierały wojenne walki.

- Te konkretnie szczątki pochodzą ze szpitala wojennego. Na pierwszym szkielecie widać ślady amputacji i widać też szyny usztywniające. Widać, że ci żołnierze, ciężko ranni, trafili do szpitala polowego, gdzie próbowano uratować ich życie - tłumaczy.

Celem prac jest identyfikacja szczątek, a także powiadomienie rodzin o ustalonym miejscu pochówku. Jak dodają członkowie ekipy, ważnym aspektem jest także unaocznienie, czym tak naprawdę jest wojna.

Prace są prowadzone na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Jak wyjaśnia Jacek Cielecki, badacz historii Śląska Opolskiego, żołnierze ci zmarli niedługo przed decydującymi walkami o miasto.

- Oni zmarli 15 - 16 marca 1945 roku, czyli parę dni przed walkami o Nysę. Są to żołnierze, których ostatnia przynależność bojowa to była 20. dywizja pancerna, która akurat w tym czasie znajdowała się w rejonie Goświnowic. Grobów żołnierzy, którzy walczyli o Nysę też szukamy - dodaje.

W ustaleniu tożsamości pomogą dokumenty zgromadzone w archiwach, a także nieśmiertelniki i pomiary antropometryczne.

Szczątki po zebraniu i sporządzeniu dokumentacji trafiają do kostnicy, gdzie prowadzone będą ewentualne dodatkowe badania. Raz w roku szkielety niemieckich żołnierzy, ekshumowane w różnych miejscach, są grzebane na cmentarzu wojennym w Nadolicach pod Wrocławiem.

Jak zapowiadają badacze, jest bardzo możliwe, że pobliżu znajduje się jeszcze co najmniej jedna zbiorowa mogiła, w której spoczywa ludność cywilna, jednak do tej pory nie udało się jej znaleźć. Prace poszukiwawcze mają zostać wkrótce wznowione.
Adam Białas
Jacek Cielecki

Zobacz także

2020-03-21, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Nyski MZK ponownie ogranicza kursy. Komunikacja nie będzie funkcjonować w niedziele Od dziś (21.03) pasażerowie nyskiej komunikacji miejskiej muszą liczyć się z kolejnymi ograniczeniami kursów. » więcej 2020-03-21, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Dni Nysy odwołane. Nie wiadomo, co z Festiwalem Ognia i Wody Nysa rezygnuje z tegorocznej edycji dni miasta. Decyzja ma związek z epidemią koronawirusa. » więcej 2020-03-21, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Nysa odwoła się od ostatniego wyroku w sprawie bonu wychowawczego. Radni zdecydowali o wniesieniu skargi do NSA Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nyski magistrat odwoła się od ostatniego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu w sprawie bonu wychowawczego. » więcej 2020-03-21, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Nyskie starostwo chce stawiać na "spotkania" online. To rozwiązanie nie tylko na czas epidemii koronawirusa Nyskie starostwo chce prowadzić niektóre spotkania i narady w formie wideokonferencji. W ten sposób urząd zamierza zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. » więcej 2020-03-20, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych RP wizytował otwarte przejścia graniczne na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA] Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych RP wizytował otwarte przejścia graniczne w powiatach prudnickim i nyskim. Mowa o przejściu w Trzebinie i w Głuchołazach Mikulowicach. Gen. Tomasz Piotrowski do Prudnika dotarł rządowym śmigłowcem… » więcej
403404405406407408409
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »