Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-07-30, 19:33 Autor: Daniel Klimczak

Zbiorowy grób żołnierzy z II Wojny Światowej znaleziono w Nysie. To Niemcy i Estończyk

W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
Na cmentarzu przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odnaleziono i ekshumowano szczątki 12 żołnierzy niemieckich i jednego Estończyka, którzy zmarli w czasie II Wojny Światowej.
Mogiły powstały w 1945 roku. Jak zauważa kierownik prac Adam Białas z pracowni Pomost z Poznania, ich stan świadczy o tym, jak krwawe żniwo zbierały wojenne walki.

- Te konkretnie szczątki pochodzą ze szpitala wojennego. Na pierwszym szkielecie widać ślady amputacji i widać też szyny usztywniające. Widać, że ci żołnierze, ciężko ranni, trafili do szpitala polowego, gdzie próbowano uratować ich życie - tłumaczy.

Celem prac jest identyfikacja szczątek, a także powiadomienie rodzin o ustalonym miejscu pochówku. Jak dodają członkowie ekipy, ważnym aspektem jest także unaocznienie, czym tak naprawdę jest wojna.

Prace są prowadzone na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Jak wyjaśnia Jacek Cielecki, badacz historii Śląska Opolskiego, żołnierze ci zmarli niedługo przed decydującymi walkami o miasto.

- Oni zmarli 15 - 16 marca 1945 roku, czyli parę dni przed walkami o Nysę. Są to żołnierze, których ostatnia przynależność bojowa to była 20. dywizja pancerna, która akurat w tym czasie znajdowała się w rejonie Goświnowic. Grobów żołnierzy, którzy walczyli o Nysę też szukamy - dodaje.

W ustaleniu tożsamości pomogą dokumenty zgromadzone w archiwach, a także nieśmiertelniki i pomiary antropometryczne.

Szczątki po zebraniu i sporządzeniu dokumentacji trafiają do kostnicy, gdzie prowadzone będą ewentualne dodatkowe badania. Raz w roku szkielety niemieckich żołnierzy, ekshumowane w różnych miejscach, są grzebane na cmentarzu wojennym w Nadolicach pod Wrocławiem.

Jak zapowiadają badacze, jest bardzo możliwe, że pobliżu znajduje się jeszcze co najmniej jedna zbiorowa mogiła, w której spoczywa ludność cywilna, jednak do tej pory nie udało się jej znaleźć. Prace poszukiwawcze mają zostać wkrótce wznowione.
Adam Białas
Jacek Cielecki

Zobacz także

2020-04-05, godz. 20:00, Wiadomości z regionu W Nysie wybierają chińskie rozwiązania. Będzie pododdział "gorączkowy" - Przed szpitalem w Nysie strażacy rozpoczęli rozkładanie kolejnego namiotu - informuje dyrektor Norbert Krajczy. W namiocie prowadzony będzie pomiar gorączki i wstępna selekcja pacjentów pod kątem możliwego zarażenia koronawiru… » więcej 2020-04-05, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Nyski szpital chce zorganizować przedszkole dla dzieci pracowników. "Pracujemy na styk" Z wnioskiem o organizację przedszkola dla pracowników chce wstąpić do władz Nysy w nadchodzącym tygodniu dyrektor miejscowego szpitala. Lecznica zmaga się z deficytem białego personelu. Z powodu odwołanych zajęć w placówkach oświatowych… » więcej 2020-04-05, godz. 09:11, Wiadomości z regionu Kolejne zmiany w rozkładzie nyskiego MZK. Przewoźnik uruchomił też zapasowy autobus dla "nadmiarowych" pasażerów Kolejne zmiany w funkcjonowaniu nyskiego MZK. Od poniedziałku (06.04) na właściwą trasę wracają autobusy kursujące na linii nr 6. » więcej 2020-04-04, godz. 20:41, Wiadomości z regionu Na początek mamy ponad 300 miejsc, może być nawet 1000. Decyzją wojewody w województwie uruchomiono 5 izolatoriów W 5 wyznaczonych już izolatoriach, zlokalizowanych w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu oraz Nysie, jest 336 pojedynczych miejsc. Wojewoda zabezpieczył także 222 miejsc rezerwowych w Nysie i w Opolu. Docelowo liczba ta może wzrosnąć do nawet… » więcej 2020-04-04, godz. 18:39, Wiadomości z regionu Komputery i tablety trafią do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli. Opolskie samorządy wnioskują o wsparcie Jest zainteresowanie opolskich samorządów ministerialnym programem „Zdalna Szkoła”. Umożliwia on gminom i powiatom zakup komputerów i tabletów do szkół, które sprzęt ten przekażą najbardziej potrzebującym uczniom oraz nauczycielom… » więcej
397398399400401402403
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »