Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-04-11, 15:54 Autor: Daniel Klimczak

W Nysie zasadzono kilkaset sztuk miododajnych roślin. "Nasze pszczoły produkują coraz mniej miodu, bo głodują"

Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Miododajne drzewa, krzewy i zioła, które kwitną od kwietnia do sierpnia, zasadzono na poletku przy nyskim "Rolniku". W akcję zaangażowało się kilkadziesiąt młodych ludzi z Polski i Czech.
Jednym z celów akcji jest zwiększenie świadomości, że tego typu rośliny warto sadzić także na działkach i w przydomowych ogródkach. Lista z nazwami sadzonek, które pojawiły się na terenie szkoły jest bardzo długa.

- Głównie drzewa owocowe. Grusze, jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele. Również karagany syberyjskie, złotokap japoński. Z krzewów borówki amerykańskie, które też dostarczają bardzo cennego nektaru. Poza tym pigwowiec, budleja - wylicza Jacek Tarnowski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w nyskim starostwie.

Zwiększenie ilości nasadzeń tego typu roślin to, jak mówią pszczelarze, konieczność. Od co najmniej trzech lat obserwują oni spadek produkcji miodu w swoich pasiekach.

- Jest coraz trudniej o ten miód i nasze pszczoły po prostu głodują. Przychodzi okres jesienny, okres lipca, sierpnia, gdzie baza pożytkowa dla pszczół jest bardzo słaba. Gdzie nie ma pyłku, a pyłek jest niezbędny do rozwoju pszczół - wyjaśnia Jerzy Duda, prezes nyskiego koła pszczelarzy.

Dodajmy, że akcję zorganizowano w ramach współfinansowanego z pieniędzy unijnych projektu "Polsko-czeskie rozmowy o pszczołach i miodzie". Jeszcze w tym miesiącu, w Nysie planowana jest konferencja pszczelarska, a następnie wydanie publikacji mówiącej między innymi o problemach współczesnego pszczelarstwa.
Jacek Tarnowski
Jerzy Duda

Zobacz także

2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Na razie brak niepokojących informacji". Sztab kryzysowy w Nysie W nyskim starostwie powiatowym obradował rano sztab kryzysowy w związku z intensywnymi opadami deszczu. Na razie brak niepokojących informacji, ale służby są w stanie najwyższej gotowości. Największe obawy dotyczą sytuacji w Gł… » więcej 2024-09-13, godz. 09:49, Wiadomości z regionu "Na ten moment rzeki są zabezpieczone". Na razie bez przekroczeń stanów ostrzegawczych Obecnie (godz. 09:30) na żadnym wodowskazie w województwie opolskim nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczy czy też alarmowych. Jednak mimo to, jak informuje przedstawiciel WCZK, te stany są wzrostowe. Najgorsza sytuacja może… » więcej 2024-09-12, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie nyskim. Podnosi się poziom rzek Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie nyskim. Tamtejsze starostwo szykuje się na różne warianty rozwoju sytuacji pogodowej. » więcej 2024-09-12, godz. 11:36, Wiadomości z regionu RZGW Wrocław zapewnia: od Topoli po Nysę zbiorniki są gotowe na intensywne opady Zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów oraz Nysa są przygotowane i mają rezerwy powodziowe. Taką informację przekazał Radiu Opole rzecznik RZGW we Wrocławiu. Łącznie mogą one zgromadzić około 200 milionów metrów sześciennych … » więcej 2024-09-12, godz. 10:21, Wiadomości z regionu Trwa zabezpieczanie Morowa przed możliwą powodzią. Strażacy czyścili dno potoku Mora Mieszkańcy Morowa w gminie Nysa zbroją się i z niepokojem spoglądają na prognozy pogody, niosące ulewne deszcze. Miejscowość od lat jest regularnie zalewana przez przebiegający przez nią potok Mora. Do akcji zadysponowano już m.in… » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »