Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-04-11, 15:54 Autor: Daniel Klimczak

W Nysie zasadzono kilkaset sztuk miododajnych roślin. "Nasze pszczoły produkują coraz mniej miodu, bo głodują"

Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Nasadzenie miododajnych roślin przy nyskim "Rolniku" [fot. Daniel Klimczak]
Miododajne drzewa, krzewy i zioła, które kwitną od kwietnia do sierpnia, zasadzono na poletku przy nyskim "Rolniku". W akcję zaangażowało się kilkadziesiąt młodych ludzi z Polski i Czech.
Jednym z celów akcji jest zwiększenie świadomości, że tego typu rośliny warto sadzić także na działkach i w przydomowych ogródkach. Lista z nazwami sadzonek, które pojawiły się na terenie szkoły jest bardzo długa.

- Głównie drzewa owocowe. Grusze, jabłonie, śliwy, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele. Również karagany syberyjskie, złotokap japoński. Z krzewów borówki amerykańskie, które też dostarczają bardzo cennego nektaru. Poza tym pigwowiec, budleja - wylicza Jacek Tarnowski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w nyskim starostwie.

Zwiększenie ilości nasadzeń tego typu roślin to, jak mówią pszczelarze, konieczność. Od co najmniej trzech lat obserwują oni spadek produkcji miodu w swoich pasiekach.

- Jest coraz trudniej o ten miód i nasze pszczoły po prostu głodują. Przychodzi okres jesienny, okres lipca, sierpnia, gdzie baza pożytkowa dla pszczół jest bardzo słaba. Gdzie nie ma pyłku, a pyłek jest niezbędny do rozwoju pszczół - wyjaśnia Jerzy Duda, prezes nyskiego koła pszczelarzy.

Dodajmy, że akcję zorganizowano w ramach współfinansowanego z pieniędzy unijnych projektu "Polsko-czeskie rozmowy o pszczołach i miodzie". Jeszcze w tym miesiącu, w Nysie planowana jest konferencja pszczelarska, a następnie wydanie publikacji mówiącej między innymi o problemach współczesnego pszczelarstwa.
Jacek Tarnowski
Jerzy Duda

Zobacz także

2024-10-02, godz. 09:59, Wiadomości z regionu "Chaos komunikacyjny w tym krytycznym momencie był ogromny". Burmistrz Nysy gościem Radia Opole - Zalania części miasta można było uniknąć. I nie jest to tylko moje zdanie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. - Jak przyznała prezes Wód Polskich, do zalania Nysy ze strony Nysy Kłodzkiej… » więcej 2024-10-02, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Punkt pomocy w Hali Nysa do zamknięcia. Miasto stworzy magazyn sprzętu Punkt darów dla powodzian w Hali Nysa będzie otwarty tylko do końca tygodnia. Do miasta nadal przyjeżdżają dary, które trafiają do potrzebujących. To dary finansowe i rzeczowe od partnerów z kraju i zagranicy. Ostatnio przybył transport… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani z powodu zalania podczas powodzi. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »