Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-02-26, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie starostwo oddaje wieżę ciśnień miastu. Gmina nie ma jeszcze pomysłu na jej zagospodarowanie

Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie wróci w ręce gminy. Do tej pory obiektem zarządzało starostwo, które jednak nie jest już zainteresowane dalszym użytkowaniem terenu.
Na decyzję wpływ miały przede wszystkim wysokie koszty utrzymania. Zdaniem starosty Andrzeja Kruczkiewicza, taki ruch to nic niezwykłego, gdyż samorządy nie od dziś wymieniają się nieruchomościami.

- Przekazujemy pewne budynki na rzecz miast, tak samo my otrzymujemy pewne rzeczy. To jest naturalny, chyba ciągły ruch w interesie. Tutaj nie widzę nic nadzwyczajnego. Myślę, że miasto to zagospodaruje i będzie to z korzyścią dla mieszkańców - tłumaczy.

Teren wieży ciśnień przeszedł w ręce powiatu jesienią 2017 roku. Następnie starostwo udostępniło go harcerzom. Wieża ma wrócić we władanie miasta w kwietniu. Na razie jednak gmina nie ma pomysłu na jej dalsze zagospodarowanie. Jak zauważa burmistrz Kordian Kolbiarz, jej utrzymanie to niemały wydatek.

- Główny problem w szukaniu najemcy to są koszty utrzymania. To jest kilka tysięcy, około 9 tysięcy miesięcznie. Co z nią zrobimy? Jeszcze nie wiem. Być może wrócimy do koncepcji utrzymania jej przez harcerzy, ale z taką dopłatą też i naszą, i powiatu - wyjaśnia.

Forteczna wieża ciśnień powstała w 1907 roku. Choć II wojnę światową przetrwała niemal bez szwanku, to w późniejszym czasie, na skutek zaniedbań, popadała w ruinę. Jesienią 2012 roku ówczesne władze miasta za ponad 5 milionów złotych wyremontowały budynek, jak i jego otoczenie. Górna kondygnacja służyła wówczas jako taras widokowy, a na elewacji urządzono ściankę wspinaczkową. Obiekt jednak nigdy nie był w pełni zagospodarowany, mimo że samorząd kusił najemców atrakcyjnymi cenami.
Andrzej Kruczkiewicz
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2019-02-26, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Będzie szybka kolej z Nysy do Opola i dalej do Warszawy. Wiceminister Ociepa zapowiada komunikacyjne rozwiązania dla Opolszczyzny Centralny Port Komunikacyjny dla Opolszczyzny i projekt sieci wsparcia dla gmin mają być sposobem na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie. - Udało się wywalczyć, by jedna z nitek, rozpoczynała się w Nysie i przez Opole oraz… » więcej 2019-02-25, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Roszady w nyskim magistracie. Wiceburmistrz i sekretarz zamienią się stanowiskami? Elwira Ślimak będzie od jutra (26.02) nowym wiceburmistrzem Nysy. Dotychczasowa sekretarz gminy zastąpi na tym stanowisku Piotra Bobaka, który przed kilkoma dniami zrezygnował z pełnienia funkcji. » więcej 2019-02-25, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nysa została najpiękniej oświetlonym miastem Opolszczyzny. Nagrody w konkursie trafią do podopiecznych OPS-u Sprzęt gospodarstwa domowego o łącznej wartości 10 tysięcy złotych trafi do 15 rodzin z gminy Nysa. Urządzenia zostały dziś (25.02) przekazane nyskiemu OPS-owi, skąd trafią do potrzebujących. » więcej 2019-02-25, godz. 11:18, Patronaty - polecamy Nysa Gospel Choir z koncertem w Studiu M – transmisja wydarzenia w czwartek o 20:05 Koncertowe wieczory w Studio M im SBB Radia Opole trwają. W tym roku za nami już mieszanka gatunków muzycznych w wykonaniu Filipa Mizi, jazzowa uczta za sprawą występu zespołu EABS, promocja debiutanckiej płyty Sławka Kusza oraz poetycki… » więcej
520521522523524525526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »