Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-02-26, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie starostwo oddaje wieżę ciśnień miastu. Gmina nie ma jeszcze pomysłu na jej zagospodarowanie

Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie wróci w ręce gminy. Do tej pory obiektem zarządzało starostwo, które jednak nie jest już zainteresowane dalszym użytkowaniem terenu.
Na decyzję wpływ miały przede wszystkim wysokie koszty utrzymania. Zdaniem starosty Andrzeja Kruczkiewicza, taki ruch to nic niezwykłego, gdyż samorządy nie od dziś wymieniają się nieruchomościami.

- Przekazujemy pewne budynki na rzecz miast, tak samo my otrzymujemy pewne rzeczy. To jest naturalny, chyba ciągły ruch w interesie. Tutaj nie widzę nic nadzwyczajnego. Myślę, że miasto to zagospodaruje i będzie to z korzyścią dla mieszkańców - tłumaczy.

Teren wieży ciśnień przeszedł w ręce powiatu jesienią 2017 roku. Następnie starostwo udostępniło go harcerzom. Wieża ma wrócić we władanie miasta w kwietniu. Na razie jednak gmina nie ma pomysłu na jej dalsze zagospodarowanie. Jak zauważa burmistrz Kordian Kolbiarz, jej utrzymanie to niemały wydatek.

- Główny problem w szukaniu najemcy to są koszty utrzymania. To jest kilka tysięcy, około 9 tysięcy miesięcznie. Co z nią zrobimy? Jeszcze nie wiem. Być może wrócimy do koncepcji utrzymania jej przez harcerzy, ale z taką dopłatą też i naszą, i powiatu - wyjaśnia.

Forteczna wieża ciśnień powstała w 1907 roku. Choć II wojnę światową przetrwała niemal bez szwanku, to w późniejszym czasie, na skutek zaniedbań, popadała w ruinę. Jesienią 2012 roku ówczesne władze miasta za ponad 5 milionów złotych wyremontowały budynek, jak i jego otoczenie. Górna kondygnacja służyła wówczas jako taras widokowy, a na elewacji urządzono ściankę wspinaczkową. Obiekt jednak nigdy nie był w pełni zagospodarowany, mimo że samorząd kusił najemców atrakcyjnymi cenami.
Andrzej Kruczkiewicz
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2019-02-02, godz. 20:06, Gospodarka Więcej pasażerów i pociągów. Kolej coraz popularniejsza, także na Opolszczyźnie. Przewozom Regionalnym, działającym pod marką POLREGIO, przybywa pasażerów. W 2018 roku z usług przewoźnika skorzystało w kraju o ponad 1,3 mln pasażerów więcej, niż w 2017 roku, czyli łącznie 81,2 mln osób. Ma to odzwierciedlenie… » więcej 2019-02-02, godz. 11:34, Sport i turystyka Komplety publiczności na futsalowych spotkaniach Polski i Rosji. Relacje z obu spotkań w Radiu Opole Nie ma już biletów na towarzyskie spotkanie reprezentacji futsalu Polski i Rosji. Ostatnie wejściówki na dzisiejszy (02.02) mecz w Stegu Arenie zostały sprzedane wczoraj. » więcej 2019-02-02, godz. 10:50, Wiadomości z regionu Zderzenie dwóch osobówek w Hanuszowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Hanuszowie, na drodze krajowej DK 46 Opole - Nysa. W wyniku zderzenia VW golfa z Seatem Toledo nikt nie ucierpiał. » więcej 2019-02-01, godz. 17:12, Kultura i rozrywka Obrazy mistrzów malarstwa europejskiego będzie można od jutra oglądać w Nysie Wystawę dwóch obrazów pochodzących z XVI i XVII wieku będzie można oglądać już od jutra (02.02) w nyskim muzeum. » więcej 2019-02-01, godz. 14:41, Sport i turystyka Ostatnia szansa, aby zobaczyć futsalowy mecz Polska-Rosja na żywo. Zostały ostatnie bilety na spotkanie w Opolu Ostatnie wejściówki pozostały na towarzyski mecz futsalowych reprezentacji Polski i Rosji. Ci, którzy chcą obejrzeć takie widowisko muszą się pośpieszyć. » więcej
530531532533534535536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »