Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-02-26, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie starostwo oddaje wieżę ciśnień miastu. Gmina nie ma jeszcze pomysłu na jej zagospodarowanie

Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie wróci w ręce gminy. Do tej pory obiektem zarządzało starostwo, które jednak nie jest już zainteresowane dalszym użytkowaniem terenu.
Na decyzję wpływ miały przede wszystkim wysokie koszty utrzymania. Zdaniem starosty Andrzeja Kruczkiewicza, taki ruch to nic niezwykłego, gdyż samorządy nie od dziś wymieniają się nieruchomościami.

- Przekazujemy pewne budynki na rzecz miast, tak samo my otrzymujemy pewne rzeczy. To jest naturalny, chyba ciągły ruch w interesie. Tutaj nie widzę nic nadzwyczajnego. Myślę, że miasto to zagospodaruje i będzie to z korzyścią dla mieszkańców - tłumaczy.

Teren wieży ciśnień przeszedł w ręce powiatu jesienią 2017 roku. Następnie starostwo udostępniło go harcerzom. Wieża ma wrócić we władanie miasta w kwietniu. Na razie jednak gmina nie ma pomysłu na jej dalsze zagospodarowanie. Jak zauważa burmistrz Kordian Kolbiarz, jej utrzymanie to niemały wydatek.

- Główny problem w szukaniu najemcy to są koszty utrzymania. To jest kilka tysięcy, około 9 tysięcy miesięcznie. Co z nią zrobimy? Jeszcze nie wiem. Być może wrócimy do koncepcji utrzymania jej przez harcerzy, ale z taką dopłatą też i naszą, i powiatu - wyjaśnia.

Forteczna wieża ciśnień powstała w 1907 roku. Choć II wojnę światową przetrwała niemal bez szwanku, to w późniejszym czasie, na skutek zaniedbań, popadała w ruinę. Jesienią 2012 roku ówczesne władze miasta za ponad 5 milionów złotych wyremontowały budynek, jak i jego otoczenie. Górna kondygnacja służyła wówczas jako taras widokowy, a na elewacji urządzono ściankę wspinaczkową. Obiekt jednak nigdy nie był w pełni zagospodarowany, mimo że samorząd kusił najemców atrakcyjnymi cenami.
Andrzej Kruczkiewicz
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2019-05-09, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Groził, że wysadzi w powietrze nyski sąd. Tego dnia miała się odbyć przeciwko niemu rozprawa Chcąc uniknąć rozprawy, groził, że wysadzi w powietrze budynek. Swoim zachowaniem postawił na nogi nyski sąd. » więcej 2019-05-08, godz. 22:30, Wiadomości z regionu Nad Jeziorem Nyskim odbył się piknik dla dzieci. Przypominano o zasadach bezpieczeństwa [ZDJĘCIA] Około 300 dzieci ze szkół podstawowych gminy Nysa wzięło udział pikniku nad Jeziorem Nyskim. » więcej 2019-05-08, godz. 15:35, Kultura i rozrywka Nyska poeta zaprezentuje debiutancki tomik poetycki. Wiersze w nim zawarte powstawały przez całe życie Nyska biblioteka zaprasza na spotkanie promujące debiutancki tomik poezji Romany Klubowicz. » więcej 2019-05-07, godz. 19:45, Gospodarka Nyska ciepłownia chce produkować prąd z paneli słonecznych. "Dzięki temu będziemy niezależni energetycznie" Nyska Energetyka Cieplna chce rozwijać segment odnawialnych źródeł energii. Kolektory słoneczne mogłyby zapewnić tej oraz pozostałym miejskim spółkom niezależność energetyczną, a także niższe koszty działania. » więcej 2019-05-07, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Ostatnie dni na oddanie głosu w ramach nyskiego budżetu obywatelskiego. Wybrać można jeden z 15 projektów Jeszcze do czwartku (09.05) można głosować na projekty w ramach V edycji nyskiego budżetu obywatelskiego. W tym roku do finału przeszło 15 propozycji, z czego 4 zgłoszone zostały przez mieszańców sołectw. » więcej
497498499500501502503
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »