Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-02-26, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie starostwo oddaje wieżę ciśnień miastu. Gmina nie ma jeszcze pomysłu na jej zagospodarowanie

Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie wróci w ręce gminy. Do tej pory obiektem zarządzało starostwo, które jednak nie jest już zainteresowane dalszym użytkowaniem terenu.
Na decyzję wpływ miały przede wszystkim wysokie koszty utrzymania. Zdaniem starosty Andrzeja Kruczkiewicza, taki ruch to nic niezwykłego, gdyż samorządy nie od dziś wymieniają się nieruchomościami.

- Przekazujemy pewne budynki na rzecz miast, tak samo my otrzymujemy pewne rzeczy. To jest naturalny, chyba ciągły ruch w interesie. Tutaj nie widzę nic nadzwyczajnego. Myślę, że miasto to zagospodaruje i będzie to z korzyścią dla mieszkańców - tłumaczy.

Teren wieży ciśnień przeszedł w ręce powiatu jesienią 2017 roku. Następnie starostwo udostępniło go harcerzom. Wieża ma wrócić we władanie miasta w kwietniu. Na razie jednak gmina nie ma pomysłu na jej dalsze zagospodarowanie. Jak zauważa burmistrz Kordian Kolbiarz, jej utrzymanie to niemały wydatek.

- Główny problem w szukaniu najemcy to są koszty utrzymania. To jest kilka tysięcy, około 9 tysięcy miesięcznie. Co z nią zrobimy? Jeszcze nie wiem. Być może wrócimy do koncepcji utrzymania jej przez harcerzy, ale z taką dopłatą też i naszą, i powiatu - wyjaśnia.

Forteczna wieża ciśnień powstała w 1907 roku. Choć II wojnę światową przetrwała niemal bez szwanku, to w późniejszym czasie, na skutek zaniedbań, popadała w ruinę. Jesienią 2012 roku ówczesne władze miasta za ponad 5 milionów złotych wyremontowały budynek, jak i jego otoczenie. Górna kondygnacja służyła wówczas jako taras widokowy, a na elewacji urządzono ściankę wspinaczkową. Obiekt jednak nigdy nie był w pełni zagospodarowany, mimo że samorząd kusił najemców atrakcyjnymi cenami.
Andrzej Kruczkiewicz
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2019-06-01, godz. 12:43, Gospodarka Powiat nyski pomoże w odbudowie kościoła w Hajdukach Nyskich Powiat nyski przekaże pieniądze na remont kościoła w Hajdukach Nyskich. Na razie będzie to 50 tysięcy złotych, jednak niebawem kwota ta ma zostać zwiększona. » więcej 2019-06-01, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Wszystkie dzieci nasze są. Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka Pikniki rodzinne, zabawy, gry terenowe, konkursy, występy artystyczne. Nie ma chyba miasta na Opolszczyźnie, które nie organizowałoby atrakcji dla swoich najmłodszych obywateli. » więcej 2019-05-31, godz. 14:30, Sport i turystyka Michał Makowski odchodzi ze Stali Nysa. Teraz będzie grał na Śląsku BBTS Bielsko-Biała podpisało umowę z przyjmującym co najmniej na dwa sezony. » więcej 2019-05-31, godz. 09:04, Gospodarka Opolskie to w planie CPK Szprycha nr 8. Podróż z Nysy do Warszawy ma trwać 3 godziny i 15 minut Jak informują przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny inwestycja to nie tylko nowe lotnisko, ale też linie kolejowe. Szprycha nr 8 w ramach Programu Kolejowego CPK to przede wszystkim modernizacja istniejących linii wraz z… » więcej 2019-05-30, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Złombol przekazał dary dla domów dziecka w powiecie nyskim. Podopieczni pojadą na wycieczki i wezmą udział w kursach prawa jazdy Sprzęt AGD i RTV, meble, a także sprzęt sportowy trafiły do trzech domów dziecka w powiecie nyskim. Dary przekazali dziś (30.05) do placówek w Nysie, Paczkowie i Jasienicy organizatorzy corocznych rajdów Złombol. » więcej
491492493494495496497
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »