Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2022-09-02, 20:15 Autor: Witold Wośtak

"Ballady i romanse" rozbrzmiewały już dzisiaj na kluczborskim Rynku. Wśród słuchaczy byli uczniowie i seniorzy

"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Świteź", "Pierwiosnek", "Romantyczność" i wiele innych. W Kluczborku już dzisiaj (02.09) zorganizowano Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Na scenie w Rynku wystąpili samorządowcy, bibliotekarze, nastolatkowie i zaproszeni goście, a słuchali ich między innymi uczniowie kluczborskich szkół oraz seniorzy. Ewa Dolata-Makuch, kierownik kluczborskiej filii Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, zdaje sobie sprawę, że to język mało zrozumiały dla młodego pokolenia.

- Myślę, że to może być wyzwanie szczególnie dla młodych ludzi. Oni nie są przyzwyczajeni do podobnego słownictwa i wypowiedzi, natomiast starsze osoby poniekąd wychowały się na literaturze klasyków i raczej nie będą mieć problemu. Ja też nigdy nie miałam problemów z czytaniem literatury XVIII i XIX wieku, mimo trudnego słownictwa.

Mirosław Birecki, starosta kluczborski, czytał utwór "Pierwiosnek". - Muszę przyznać, że utwór jest trochę trudny, ale mam nadzieję poradzić sobie. Takich akcji powinno być jak najwięcej, aby ludzie nie zapomnieli czytać. Jest bardzo istotne, aby nie spędzać czasu jedynie w internecie i mediach społecznościowych. Ważna jest pamięć o naszym wspaniałym dorobku literackim.

Maja Łowicka, uczennica Liceum im. Adama Mickiewicza, chwali inicjatywę. - Jesteśmy klasą humanistyczną, więc myślę, że to nas dotyczy szczególnie. To bardzo dobra inicjatywa, bo choć uczymy się literatury w szkole, dzisiaj mamy ją w bardziej atrakcyjnej formie.

Dlaczego w tym roku wybrano "Ballady i romanse"? Po pierwsze trwa Rok Romantyzmu Polskiego, a po drugie ten zbiór ballad pierwszy raz został wydany 200 lat temu. Większość akcji Narodowego Czytania w naszym regionie zaplanowano na jutro (03.09).
Ewa Dolata-Makuch
Mirosław Birecki
Maja Łowicka

Zobacz także

2022-06-16, godz. 14:00, Sport i turystyka 3. liga piłki nożnej: druga runda napawa optymizmem. MKS Kluczbork może być zadowolony z końcówki sezonu Po rundzie wiosennej w MKS-ie Kluczbork jest duży optymizm. Zespół nie tylko spełnił zadanie, jakim po pierwszej rundzie było utrzymanie, ale w tym roku należał do 3-ligowej czołówki. » więcej 2022-06-15, godz. 20:42, Sport i turystyka Remis piłkarzy MKS-u Kluczbork na pożegnanie sezonu w III lidze W ostatnim meczu sezonu III ligi piłkarze MKS-u Kluczbork zremisowali na wyjeździe z wyżej notowanym LKS Goczałkowice Zdrój 1:1. Drużyna z Opolszczyzny ostatecznie zakończyła rozgrywki na 12. miejscu i w przyszłym sezonie również… » więcej 2022-06-15, godz. 08:35, Sport i turystyka W 3. lidze czas na ostatnią kolejkę. Z "naszych" gra tylko MKS Kluczbork Meczem w Goczałkowicach Zdroju sezon 3. ligi zakończy MKS Kluczbork. Wynik dzisiejszego (15.06) meczu dla obu ekip nie będzie miał wpływu na sytuację w tabeli. » więcej 2022-06-14, godz. 10:17, Gospodarka Opolskie Marki 2022 w terenie. Tym razem nagrodzono firmy z północy województwa Poznaliśmy trójkę kolejnych laureatów Opolskiej Marki, nagrody samorządu regionu dla wyróżniających się firm i stowarzyszeń. » więcej 2022-06-13, godz. 11:03, Kultura i rozrywka Muzyka dawna zabrzmiała w Kluczborku Muzyka barokowych mistrzów wykonana wedle prawideł epoki zabrzmiała w niedzielny (12.06) wieczór w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Chrystusa Zbawiciela w Kluczborku, w ramach odbywających się tam od maja do października 37. Kluczborskich… » więcej
128129130131132133134
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »