Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2022-09-02, 20:15 Autor: Witold Wośtak

"Ballady i romanse" rozbrzmiewały już dzisiaj na kluczborskim Rynku. Wśród słuchaczy byli uczniowie i seniorzy

"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Świteź", "Pierwiosnek", "Romantyczność" i wiele innych. W Kluczborku już dzisiaj (02.09) zorganizowano Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Na scenie w Rynku wystąpili samorządowcy, bibliotekarze, nastolatkowie i zaproszeni goście, a słuchali ich między innymi uczniowie kluczborskich szkół oraz seniorzy. Ewa Dolata-Makuch, kierownik kluczborskiej filii Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, zdaje sobie sprawę, że to język mało zrozumiały dla młodego pokolenia.

- Myślę, że to może być wyzwanie szczególnie dla młodych ludzi. Oni nie są przyzwyczajeni do podobnego słownictwa i wypowiedzi, natomiast starsze osoby poniekąd wychowały się na literaturze klasyków i raczej nie będą mieć problemu. Ja też nigdy nie miałam problemów z czytaniem literatury XVIII i XIX wieku, mimo trudnego słownictwa.

Mirosław Birecki, starosta kluczborski, czytał utwór "Pierwiosnek". - Muszę przyznać, że utwór jest trochę trudny, ale mam nadzieję poradzić sobie. Takich akcji powinno być jak najwięcej, aby ludzie nie zapomnieli czytać. Jest bardzo istotne, aby nie spędzać czasu jedynie w internecie i mediach społecznościowych. Ważna jest pamięć o naszym wspaniałym dorobku literackim.

Maja Łowicka, uczennica Liceum im. Adama Mickiewicza, chwali inicjatywę. - Jesteśmy klasą humanistyczną, więc myślę, że to nas dotyczy szczególnie. To bardzo dobra inicjatywa, bo choć uczymy się literatury w szkole, dzisiaj mamy ją w bardziej atrakcyjnej formie.

Dlaczego w tym roku wybrano "Ballady i romanse"? Po pierwsze trwa Rok Romantyzmu Polskiego, a po drugie ten zbiór ballad pierwszy raz został wydany 200 lat temu. Większość akcji Narodowego Czytania w naszym regionie zaplanowano na jutro (03.09).
Ewa Dolata-Makuch
Mirosław Birecki
Maja Łowicka

Zobacz także

2024-12-16, godz. 13:45, Wiadomości z regionu "To bardzo spokojni ludzie". 36-latek z Kluczborka usłyszał zarzuty podwójnego zabójstwa [AKTUALIZACJA] Prokurator będzie weryfikować kwestię poczytalności 36-letniego Miłosza T. z Kluczborka po podwójnym zabójstwie w sobotę (14.12). W tym celu zostaną powołani biegli psychiatrzy. » więcej 2024-12-15, godz. 10:05, Wiadomości z regionu Morderstwo w Kluczborku. Zatrzymany sam zgłosił się na policję 36-latek został zatrzymany za podwójne morderstwo, do którego doszło w sobotnie (14.12) popołudnie w Kluczborku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna miał śmiertelnie ugodzić nożem dwie osoby. » więcej 2024-12-15, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Podwójne zabójstwo w Kluczborku. Policja ustala motyw zbrodni Nie żyją dwie osoby - kobieta i mężczyzna zamordowani w sobotę (14.12) na jednym z osiedli w Kluczborku. Jak wynika z ustaleń Radia Opole, do morderstwa doszło około godziny 15:00 w mieszkaniu w bloku przy ulicy Norwida na osiedlu… » więcej 2024-12-05, godz. 13:08, Wiadomości z regionu Para zajmująca się narkobiznesem zatrzymana przez kluczborską policję Nawet 10 lat więzienia grozi 26-letniej kobiecie i 32-letniemu mężczyźnie podejrzanym o handel i posiadanie substancji psychoaktywnych. W ich mieszkaniu policjanci z Kluczborka zabezpieczyli narkotyki o czarnorynkowej wartości ponad 120… » więcej 2024-12-05, godz. 07:16, Sport i turystyka Krzysztof Neugebauer prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego Pochodzący z Kluczborka Krzysztof Neugebauer został nowym prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »