Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2021-05-21, 08:00 Autor: Witold Wośtak

Pogoda sprzyja aktywności kleszczy. Warto pamiętać o kilku zasadach przed i podczas spaceru w lesie czy parku

Czy bać się kleszczy? Jak nie dać się boreliozie? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! [fot. https://pixabay.com/pl]
Czy bać się kleszczy? Jak nie dać się boreliozie? Posłuchaj audycji "Szlachetne zdrowie"! [fot. https://pixabay.com/pl]
Kleszcz [fot. Pixabay]
Kleszcz [fot. Pixabay]
Uwaga na kleszcze. Aktualnie pajęczaki są bardzo aktywne, bo w przyrodzie jest dużo wilgoci, a lada chwila temperatura w ciągu dnia będzie znacznie wyższa niż obecnie.
To daje im najlepsze warunki. Podczas wycieczki do lasu czy parku należy mieć nakrycie głowy, unikać zarośli, ale też założyć strój z długimi rękawami i nogawkami.

- Kleszcze nie wiszą wyłącznie na drzewach, bo wspinają się nawet na półtora metra - mówi dr inż. Krzysztof Reszko z Nadleśnictwa Kluczbork.

- Trzeba używać w miarę jasnych ubrań i wtedy będzie widać jego obecność, więc można swobodnie ściągnąć go. Gdy wrócimy do domu, musimy z kolei uważnie przyjrzeć się swojemu ciału. Chodzi zwłaszcza o newralgiczne miejsca typu zgięcia łokcia czy kolana. Kleszcze tam umiejscawiają się, bo lubią ciepłe miejsca z cieńszą skórą.

Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Krzysztof Reszko przypomina, że jednym z jej objawów może być rumień.

- Nie zawsze to występuje, ale rumień jest jedynym swoistym objawem. Po infekcji przychodzą natomiast objawy nieoczywiste i wtedy trudno jest jednoznacznie stwierdzić przyczynę. Pojawiają się zawroty głowy, zmęczenie, ogólna niedyspozycja, a dopiero później przeradza się to w bóle kręgosłupa czy stawów, zwłaszcza kolanowych. Po powrocie z lasu musimy obserwować cale ciało i monitorować, czy coś zmienia się.

Trzeba pamiętać, że kleszcze są również niebezpieczne dla naszych zwierząt domowych.
Krzysztof Reszko 1
Krzysztof Reszko 2

Zobacz także

247248249250251252253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »