Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-08, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Rośnie presja na inwestycje”. Gminy zaniedbują naliczanie opłaty adiacenckiej

[fot. Adobe Stock]
[fot. Adobe Stock]
Zaniechania w egzekwowaniu opłaty adiacenckiej stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w czterech gminach na Opolszczyźnie. Problem dotyczy też innych samorządów w regionie. W skontrolowanych gminach ujawniono, że wójtowie zaniedbali obowiązek przyjęcia odpowiednich uchwał oraz naliczania takich opłat. Tym samym pozbawiono się dochodów budżetowych.
- Przedłożę radzie miejskiej projekt uchwały wprowadzającej taką opłatę w naszej gminie – zapowiada Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Ma to związek z tym, że rośnie presja na inwestycje m.in. infrastrukturalne, które w sposób oczywisty podnoszą wartość przyległych nieruchomości. Zachodzi potrzeba pozyskania pieniędzy. Bardzo sprawiedliwym i uczciwym względem ogółu naszych podatników jest, aby podzielić się kosztami tych inwestycji z m.in. właścicielami działek, którzy zyskują poprzez zbrojenie kolejnych terenów.

W 2004 roku radni Prudnika ustalili opłatę adiacencką na poziomie 20 procent od wzrostu wartości nieruchomości.

- Było to pewnie kontrowersyjne, bo pięć lat później uchwała ta została anulowana - mówi Wiesław Kopterski, wiceburmistrz Prudnika. – Dzisiejsza rada miejska będzie musiała pochylić się nad tym problemem, bo myślimy o realizowaniu zadań własnych, kolejnych inwestycjach. Natomiast musimy znaleźć źródło finansowania. Stałym źródłem finansowania są m.in. takie opłaty, dlatego dobrze byłoby, aby zostały wprowadzone.

Opłata adiacencka nakładana jest na właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła dzięki inwestycjom państwa czy gminy. Chodzi np. o budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, ale też podział czy scalenie gruntów. Dla ustalenia wysokości tej lokalnej opłaty powołuje się rzeczoznawcę majątkowego, który sporządza operat szacunkowy.
Piotr Bujak
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej 2024-09-13, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Biała Głuchołaska w Głuchołazach sięgnęła stanu ostrzegawczego [AKTUALIZACJA] Jak wskazują mapy IMGW Biała Głuchołaska w Głuchołazach dobiła do stanu ostrzegawczego, który wynosi tam 90 cm. Dodajmy, stan alarmowy w tym miejscu to 120 cm » więcej 2024-09-12, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ruszają dodatkowe usługi sąsiedzkie, opiekuńcze czy transportowe w ramach projektu "Nie-sami-dzielni" Ruszyła III edycja projektu 'Nie-sami-dzielni', którego zadaniem jest zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. Dzięki unijnym pieniądzom, po które sięgają samorządy… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »