Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-08, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Rośnie presja na inwestycje”. Gminy zaniedbują naliczanie opłaty adiacenckiej

[fot. Adobe Stock]
[fot. Adobe Stock]
Zaniechania w egzekwowaniu opłaty adiacenckiej stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w czterech gminach na Opolszczyźnie. Problem dotyczy też innych samorządów w regionie. W skontrolowanych gminach ujawniono, że wójtowie zaniedbali obowiązek przyjęcia odpowiednich uchwał oraz naliczania takich opłat. Tym samym pozbawiono się dochodów budżetowych.
- Przedłożę radzie miejskiej projekt uchwały wprowadzającej taką opłatę w naszej gminie – zapowiada Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Ma to związek z tym, że rośnie presja na inwestycje m.in. infrastrukturalne, które w sposób oczywisty podnoszą wartość przyległych nieruchomości. Zachodzi potrzeba pozyskania pieniędzy. Bardzo sprawiedliwym i uczciwym względem ogółu naszych podatników jest, aby podzielić się kosztami tych inwestycji z m.in. właścicielami działek, którzy zyskują poprzez zbrojenie kolejnych terenów.

W 2004 roku radni Prudnika ustalili opłatę adiacencką na poziomie 20 procent od wzrostu wartości nieruchomości.

- Było to pewnie kontrowersyjne, bo pięć lat później uchwała ta została anulowana - mówi Wiesław Kopterski, wiceburmistrz Prudnika. – Dzisiejsza rada miejska będzie musiała pochylić się nad tym problemem, bo myślimy o realizowaniu zadań własnych, kolejnych inwestycjach. Natomiast musimy znaleźć źródło finansowania. Stałym źródłem finansowania są m.in. takie opłaty, dlatego dobrze byłoby, aby zostały wprowadzone.

Opłata adiacencka nakładana jest na właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła dzięki inwestycjom państwa czy gminy. Chodzi np. o budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, ale też podział czy scalenie gruntów. Dla ustalenia wysokości tej lokalnej opłaty powołuje się rzeczoznawcę majątkowego, który sporządza operat szacunkowy.
Piotr Bujak
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2024-02-14, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Kresowiacy oraz ich potomkowie z Prudnika chcą godnego pochówku zamordowanych w Puźnikach Ukraińskie władze zwlekają z wydaniem zgody na przeprowadzenie ekshumacji, badań i godnego pochówku polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Z tej kresowej wioski pochodzą przesiedleni po wojnie mieszkańcy gminy Prudnik. Zbrodni w Puźnikach… » więcej 2024-02-12, godz. 19:41, Wiadomości z regionu Szczęśliwy finał prudnickiej kradzieży ciągnika rolniczego Skradziony w Prudniku ciągnik rolniczy odnaleziono w województwie dolnośląskim. Najprawdopodobniej został porzucony przez złodziei. Za wskazanie miejsca, gdzie się znajduje, właściciele wyznaczyli 30 tys. zł nagrody. Kradzież zgłoszono… » więcej 2024-02-12, godz. 17:00, Gospodarka Prudniccy samorządowcy liczą na unijne dofinansowanie. Możliwości przedstawił zarządu województwa opolskiego Przed samorządami z powiatu prudnickiego otwierają się nowe perspektywy pozyskania znaczących funduszy unijnych. Możliwości te przedstawiono im podczas wyjazdowego posiedzenia zarządu województwa opolskiego. Obrady w prudnickim starostwie… » więcej 2024-02-12, godz. 12:40, Wiadomości z regionu Prudnik: protest rolników. Unijny "Zielony Ład" i napływ zboża z Ukrainy znacznie obniżają dochodowość gospodarstw Przeciw polityce Unii Europejskiej oraz importowi żywności z Ukrainy protestują rolnicy z powiatu prudnickiego. W ramach ogólnopolskiej akcji kilkadziesiąt maszyn zablokowało rondo przy wjeździe do Prudnika. » więcej 2024-02-11, godz. 10:41, Gospodarka Nowa biogazownia w Wierzbcu. Skorzysta miejska ciepłownia i szkolnictwo zawodowe Za 100 mln zł spółka Greengas z zachodnim kapitałem wybuduje biogazownię w Wierzbcu koło Prudnika. Będzie to pierwsza taka instalacja nie tylko w tym powiecie. Stanie na gruntach kupionych od państwa. Substrat do produkcji biogazu… » więcej
49505152535455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »