Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-08, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Rośnie presja na inwestycje”. Gminy zaniedbują naliczanie opłaty adiacenckiej

[fot. Adobe Stock]
[fot. Adobe Stock]
Zaniechania w egzekwowaniu opłaty adiacenckiej stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w czterech gminach na Opolszczyźnie. Problem dotyczy też innych samorządów w regionie. W skontrolowanych gminach ujawniono, że wójtowie zaniedbali obowiązek przyjęcia odpowiednich uchwał oraz naliczania takich opłat. Tym samym pozbawiono się dochodów budżetowych.
- Przedłożę radzie miejskiej projekt uchwały wprowadzającej taką opłatę w naszej gminie – zapowiada Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Ma to związek z tym, że rośnie presja na inwestycje m.in. infrastrukturalne, które w sposób oczywisty podnoszą wartość przyległych nieruchomości. Zachodzi potrzeba pozyskania pieniędzy. Bardzo sprawiedliwym i uczciwym względem ogółu naszych podatników jest, aby podzielić się kosztami tych inwestycji z m.in. właścicielami działek, którzy zyskują poprzez zbrojenie kolejnych terenów.

W 2004 roku radni Prudnika ustalili opłatę adiacencką na poziomie 20 procent od wzrostu wartości nieruchomości.

- Było to pewnie kontrowersyjne, bo pięć lat później uchwała ta została anulowana - mówi Wiesław Kopterski, wiceburmistrz Prudnika. – Dzisiejsza rada miejska będzie musiała pochylić się nad tym problemem, bo myślimy o realizowaniu zadań własnych, kolejnych inwestycjach. Natomiast musimy znaleźć źródło finansowania. Stałym źródłem finansowania są m.in. takie opłaty, dlatego dobrze byłoby, aby zostały wprowadzone.

Opłata adiacencka nakładana jest na właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła dzięki inwestycjom państwa czy gminy. Chodzi np. o budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, ale też podział czy scalenie gruntów. Dla ustalenia wysokości tej lokalnej opłaty powołuje się rzeczoznawcę majątkowego, który sporządza operat szacunkowy.
Piotr Bujak
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2024-07-11, godz. 19:05, Wiadomości z regionu Prudnicka spółka szpitalna pod lupą radnego. „To zarzuty mocno naciągane” – odpowiada starosta Działalność Prudnickiego Centrum Medycznego wzbudziła wątpliwości finansowe i personalne. Spółka ta zarządza szpitalem, a jej właścicielem jest powiat. Sytuacja w placówce leczniczej jest dyżurnym tematem ostatnich sesji rady… » więcej 2024-07-11, godz. 19:00, Wiadomości z regionu „Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień… » więcej 2024-07-10, godz. 17:00, Gospodarka Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto. Dofinansowanie z rządowego programu zapewnione jest do grudnia 2027 roku. Dodatek… » więcej 2024-07-10, godz. 14:40, Kultura i rozrywka Wakacyjny program prudnickiego muzeum. „Uczymy się czegoś nowego” Warsztaty plastyczne oraz nocne zwiedzanie w świetle lamp naftowych - to wakacyjna oferta Muzeum Ziemi Prudnickiej. Skorzystać z niej mogą osoby w każdym wieku. » więcej 2024-07-10, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Prokuratura umarza, starostwo zapowiada zażalenie ws. śledztwa dotyczącego szpitala w Prudniku Prudnicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nadużycia zaufania przez Witolda Rygorowicza, poprzedniego prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. Czynności prokuratorskie obejmowały m.in… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »