Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-08, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Rośnie presja na inwestycje”. Gminy zaniedbują naliczanie opłaty adiacenckiej

[fot. Adobe Stock]
[fot. Adobe Stock]
Zaniechania w egzekwowaniu opłaty adiacenckiej stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w czterech gminach na Opolszczyźnie. Problem dotyczy też innych samorządów w regionie. W skontrolowanych gminach ujawniono, że wójtowie zaniedbali obowiązek przyjęcia odpowiednich uchwał oraz naliczania takich opłat. Tym samym pozbawiono się dochodów budżetowych.
- Przedłożę radzie miejskiej projekt uchwały wprowadzającej taką opłatę w naszej gminie – zapowiada Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Ma to związek z tym, że rośnie presja na inwestycje m.in. infrastrukturalne, które w sposób oczywisty podnoszą wartość przyległych nieruchomości. Zachodzi potrzeba pozyskania pieniędzy. Bardzo sprawiedliwym i uczciwym względem ogółu naszych podatników jest, aby podzielić się kosztami tych inwestycji z m.in. właścicielami działek, którzy zyskują poprzez zbrojenie kolejnych terenów.

W 2004 roku radni Prudnika ustalili opłatę adiacencką na poziomie 20 procent od wzrostu wartości nieruchomości.

- Było to pewnie kontrowersyjne, bo pięć lat później uchwała ta została anulowana - mówi Wiesław Kopterski, wiceburmistrz Prudnika. – Dzisiejsza rada miejska będzie musiała pochylić się nad tym problemem, bo myślimy o realizowaniu zadań własnych, kolejnych inwestycjach. Natomiast musimy znaleźć źródło finansowania. Stałym źródłem finansowania są m.in. takie opłaty, dlatego dobrze byłoby, aby zostały wprowadzone.

Opłata adiacencka nakładana jest na właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła dzięki inwestycjom państwa czy gminy. Chodzi np. o budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, ale też podział czy scalenie gruntów. Dla ustalenia wysokości tej lokalnej opłaty powołuje się rzeczoznawcę majątkowego, który sporządza operat szacunkowy.
Piotr Bujak
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2023-01-26, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Prudnik: samorząd czeka na fundusze unijne, aby zmodernizować zabytkową łaźnię miejską Brak pieniędzy unijnych jest barierą w remoncie prudnickiej łaźni miejskiej. Taką przyczynę podają władze gminy. Od kilku lat budynek i znajdujący się w nim basen jest nieużytkowany. Zabytek już wcześniej wymagał gruntownej … » więcej 2023-01-25, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Ubywa mieszkańców powiatu prudnickiego. Rocznie tylu, ilu ma duża wioska Co roku ubywa kilkuset mieszkańców powiatu prudnickiego. Jest on w czołówce wyludniających się obszarów Opolszczyzny. Wpływa na to ujemny przyrost naturalny oraz migracja ludności. Przykładem tego jest gmina Prudnik, która w pierwszym… » więcej 2023-01-24, godz. 18:10, Wiadomości z regionu Powiat prudnicki przygotowany na zmiany demograficzne w oświacie Nie będzie zwolnień pracowników w szkołach podległych Starostwu Powiatowemu w Prudniku. Według zapowiedzi ministra edukacji i nauki, w perspektywie 2-3 lat pracę ma stracić ok. 100 tys. nauczycieli. Dotyczy to głównie szkół średnich… » więcej 2023-01-23, godz. 19:31, Gospodarka Samorządowcy w radach nadzorczych spółek. Czy to koliduje z ich codziennymi obowiązkami? Prudniccy włodarze twierdzą, że ich kierownicze stanowiska w samorządzie nie kolidują z zarobkowaniem poza tym powiatem. W radach nadzorczych różnych spółek zasiadają tamtejszy burmistrz, jego zastępca oraz starosta. Takie zaangażowanie… » więcej 2023-01-23, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Prudnik: załogę spółdzielni mleczarskiej czekają zwolnienia grupowe Pracownicy będącej w upadłości prudnickiej spółdzielni mleczarskiej rejestrują się w tamtejszym urzędzie pracy. Załoga tej firmy od września ubiegłego roku nie otrzymywała wynagrodzeń. Jak już informowaliśmy, w styczniu sąd… » więcej
108109110111112113114
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »