Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2022-02-10, 13:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Wybijanie stad świń spowodowane przez wirusa ASF, to straty rolników i ogromne koszty dla państwa

[zdj. Radio Opole]
[zdj. Radio Opole]
Posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zwołał starosta prudnicki. Powodem jest zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Powiat prudnicki uznawany jest na Opolszczyźnie za wiodący w hodowli trzody chlewnej.
- W ocenie powiatowego lekarza weterynarii zagrożenie wirusem ASF jest duże – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Zaistnienie tej choroby w pogłowiu hodowanych u nas świń byłoby ogromną klęską gospodarczą. Mamy ponad 600 gospodarstw, które hodują duże ilości tych zwierząt. Konieczność ich uboju, utylizacji stanowiłaby ogromny problem dla rolników i dla państwa, które musiałoby zapłacić odszkodowania.

- Rolnicy z gminy Głogówek mają świadomość zagrożeń, jakie stanowi Afrykański Pomór Świń – przekonuje Bernard Burek, sołtys Starych Kotkowic. – Jesteśmy zabezpieczeni na wszelkie możliwe sposoby. Mamy pogrodzone gospodarstwa, miejsca wjazdu są zabezpieczone w postaci stref dezynfekcyjnych. Budynki są zabezpieczone specjalnymi matami. Co jakiś czas mamy kontrole m.in. weterynaryjne. Rolnicy już i tak mają bardzo wielki problem z trzodą chlewną, bo cena za nią jest bardzo słaba.

Prudnickie starostwo prowadzi już akcję profilaktyczną. M.in. przygotowano film informujący o działaniach zabezpieczających przed ASF. Samorządowcy za pośrednictwem wojewody opolskiego apelują do rządu o zakup chłodni. Potrzebne są one kołom łowieckim, aby zgodnie z wymogami Inspekcji Weterynaryjnej przechowywane były odstrzelone dziki. Ma to wpłynąć na skuteczne ograniczanie Afrykańskiego Pomoru Świń.
Radosław Roszkowski
Bernard Burek

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »