Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2022-02-10, 13:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Wybijanie stad świń spowodowane przez wirusa ASF, to straty rolników i ogromne koszty dla państwa

[zdj. Radio Opole]
[zdj. Radio Opole]
Posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zwołał starosta prudnicki. Powodem jest zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Powiat prudnicki uznawany jest na Opolszczyźnie za wiodący w hodowli trzody chlewnej.
- W ocenie powiatowego lekarza weterynarii zagrożenie wirusem ASF jest duże – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Zaistnienie tej choroby w pogłowiu hodowanych u nas świń byłoby ogromną klęską gospodarczą. Mamy ponad 600 gospodarstw, które hodują duże ilości tych zwierząt. Konieczność ich uboju, utylizacji stanowiłaby ogromny problem dla rolników i dla państwa, które musiałoby zapłacić odszkodowania.

- Rolnicy z gminy Głogówek mają świadomość zagrożeń, jakie stanowi Afrykański Pomór Świń – przekonuje Bernard Burek, sołtys Starych Kotkowic. – Jesteśmy zabezpieczeni na wszelkie możliwe sposoby. Mamy pogrodzone gospodarstwa, miejsca wjazdu są zabezpieczone w postaci stref dezynfekcyjnych. Budynki są zabezpieczone specjalnymi matami. Co jakiś czas mamy kontrole m.in. weterynaryjne. Rolnicy już i tak mają bardzo wielki problem z trzodą chlewną, bo cena za nią jest bardzo słaba.

Prudnickie starostwo prowadzi już akcję profilaktyczną. M.in. przygotowano film informujący o działaniach zabezpieczających przed ASF. Samorządowcy za pośrednictwem wojewody opolskiego apelują do rządu o zakup chłodni. Potrzebne są one kołom łowieckim, aby zgodnie z wymogami Inspekcji Weterynaryjnej przechowywane były odstrzelone dziki. Ma to wpłynąć na skuteczne ograniczanie Afrykańskiego Pomoru Świń.
Radosław Roszkowski
Bernard Burek

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »