Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-04-04, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Aby przeciwdziałać suszy leśnicy budują zbiorniki małej retencji

Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Dwa zbiorniki do retencjonowania wody opadowej powstają w przygranicznym leśnictwie Dębowiec. Każdy z nich będzie miał po 60 arów. Przedsięwzięcie to sprzyjać będzie też rozwojowi bioróżnorodności fauny i flory. Inwestycja realizowana jest w ciągu tzw. zbiorników paciorkowych, które wybudowano przed kilku laty.
- To jest tylko jeden z elementów dużego projektu, który w Lasach Państwowych nosi nazwę mała retencja - mówi Marek Cholewa, prudnicki nadleśniczy.

- Na naszym terenie tych zbiorników wodnych, naturalnych jest niewiele. Projekt ma na celu zatrzymanie wody. Jest jej coraz mniej, dlatego te zbiorniki sprawiają wrażenie, jakby były puste. Cały czas mamy nadzieję, że kiedyś deszcz będzie padał i wówczas, żeby ta woda nie spłynęła szybko do rzeki, będziemy starali się ją zatrzymywać, aby lokalne środowisko mogło z niej korzystać.

Projekt małej retencji w Lasach Państwowych realizowany jest przy udziale unijnego dofinansowania. Trwają prace dokumentacyjne związane z budową dwóch kolejnych zbiorników w Nadleśnictwie Prudnik. Mają one powstać w leśnictwach Biechów i Mokre.
Marek Cholewa

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »